Paylaşmak Güzeldir

30 Eylül 2008 Salı

BİTKİSEL YOLLARLA GÖĞÜS BÜYÜTME

Estetik ameliyat olmadan, silikon taktırmadan iri ve diri göğüslere sahip olmak isteyen tüm hanımlara duyurlur ! Aşağıda yayınlayacağımız bitkisel tavsiyeler idealinizdeki hacimli göğüslere sahip olmanızı sağlayabilir. Hemen tariflerimize geçelim.
GEREKLİ MALZEMELER :

* 1/2 lt su,
* 250 çemen otu filizi,
* 1 tutam anason,
* 1 tutam fesleğen,
* 1 tutam frenk kimyonu,
* 1 tutam dereotu,
* 1 tutam rezene,
* 1 tutam meyan kökü tozu,
* 1 tutam mercanköşk,
*1 tutam limon otu
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyun içine tüm malzemleri koyup, kaynatın. soğuduktan sonra, süzün. Elde etiğiniz bitkisel karışımdan, sabah akşam 1 bardak için. Sade olarak içemiyorsanız, limon ve bal ile tatlandırarak içiniz. Bu bitkisel çayın dışında, dahili ve harici olarak uygulayabileceğiniz yöntemler ;
Portakal Yağı ; Cildinizi sıkılaştıracağından masaj yaparak cildinize uygulayın.
Mersin Yağı ; Adale kuvvetlendiricidir, masajla göğüslere uygulandığında göğüslerde sertleşme ve büyüme sağlar.
Çörek Otu Yağı ve Rezene Çayı ;Göğüslerdeki hormon salgılamasını artırarak, göğüslerin büyümesini sağlar. 1 fincan rezeneye 5 damla dökerek kullanabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN İŞTAHSIZLIK İÇİN BİTKİSEL ÖNERİ

Her çocuğun beslenme alışkanlığı bir değil tabiki. Malesef kimi çocuklar çok iştahlı iken, kimi çocuklarda aşırı iştahsız ve yemek yemeye karşı tepkilidir. Annelerin en büyük sıkıntılarından bir tenesi yemek yemeyen çocuklar. Aslında, gelişim geriliği olmadığı sürece, her çocuk kendisine yetecek ve büyümesini sağlayacak besin miktarını bir şekilde alır. Ama eğer durum çok vahim ise, sizlere bitkisel bir önerimiz var.

* 50 gram kekiği geceden soğuk suya bırakın. Bir sonraki gün, banyo suyuna katın. Kalp suyun dışında kalmak üzere, yani çocuğun belden aşağısı suyun içinde olmak üzere, 20 dakika süreyle bonyoda kalmalı . Bu suyu iki defa daha kullanabilirsiniz.


59 ŞİFALI BİTKİDEN YAPILAN MACUN HER DERDE DEVA

Nette gezerken, tesadüfen okuduğum bir yazı ilgimi çekti. Mlum sayfamız doğal ve şifalı maddeler üzerine. Tam 59 adet şifalı bitki ve maddeden yapılmış olan mucize bir macundan bahsediliyor yazıda. Macun öyle bir macun ki, çocuklar, kadınlar ve erkekler üzerinde ayrı ayrı etkileri var.
MACUNUN İÇERİĞİNDE YER ALAN BAZI ŞİFALI BİTKİLER ;
Macunun yapımında, Anason, arı sütü, bal, besbase, çörek otu, damla sakızı, darıfülfül, defne tohumu, dut pekmezi, eğir kökü, günlük, giseng, halile, hardal, havlıcan, ısırgan otu tohumu, kakule, karabiber, kebabiye, kekik, kereviz tohumu, kişniş, kitre, kuşburnu, hindistancevizi, karanfil, soğan tohumu, tarçın, vanilya, zencefil ve zerdeçel gibi şifalı ve etkinliği kanıtlanmış pek çok şifalı bitki ve madde kullanılmış. Faydalarına gelince ;
iŞTAHSIZ ÇOKCUKLARDA İŞTAH AÇAR : İştah açıcı, gaz söktürücü, sancı giderici, uyku verici, kemik gelişimini hızlandırıcı, öksürük kesici, vücut direncini arttırıcı, hücre yenileyici, zayıflık ve halsizlik giderici, hafıza güçlendirici, antioksidan etki, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve proteinlerin maksimum düzeyde karşılanmasıGİBİ pek çok faydası bulunan bu macunu, bir çocuk hekimine danışarak, çocuklarınıza verebilirsiniz.
ERKEKLERDE KUVVET VERİCİ VE CİNSEL GÜÇ ARTIRICI : Bu macun erkeklerde cinsel gücü artırır ve kuvvet verir. Fakat iştah açacağından kilo aldırma riski vardır. Cinsel yönden faydaları ;cinsel isteksizliği giderici, erken boşalmayı giderici, bel soğukluğunda iyileştiricidir. Ayrıca; idrar yolu enfeksiyonlarında faydalı , sporcuların kısa sürede beslenmelerini sağlayıcı, tansiyonu düzenleyici, kalbi güçlendirici, sigara öksürüğü ve balgam sökücüdür.
KADINLAR İÇİN FAYDALARI : Çocuklar için olan etkilerden farklı olarak kadınlarda, adet düzenleyici, gebelik sürecinin sağlık seyri, doğum sonrası akıntıları düzenleyici, menopoz döneminin rahat geçmesi, cinsel gücü artırıcı, emzirme döneminde süt arttırıcı, ağız kokusu bulantı ve kusmayı giderici, stres ve sinir giderici, kansızlığı giderici, romatizma ve enflamasyonu tedavi edici.
KAYNAK : aksam.com

29 Eylül 2008 Pazartesi

SUNA DUMANKAYADAN VARİSLER İÇİN DOĞAL ÖNERİLER

Damarların deforme olarak, genişlemesi ve biçim değiştirmesi olarak tanımlanan varis, günümüzde pek çok kişide görülen bir hastalık. Bazı zamanlar çok ağrılı olabilen varis için, düzenli spor ve egzersiz yapmak, ayakları yüksekçe bir yere dayayarak kan deveranını artırmak gibi çözümler önerilse de, pek çok insan hala varis için bir çözüm bulamamış durumda. Suna Dumankaya varis sorunu olanlar için, doğal bir çözüm önermiş. Birlikte görelim.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 8 adet atkestanesi
* susam yağı
* 25 gram biberiye yağı
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : At kestanelerini soyup rendeyin. Üzerini örtecek kadar susam yağı ekleyip, karıştırın. Biberiyeyi de ekleyip, cam kavanozda, güneş gören yerde 15 gün bekletin. Sonra süzün ve çıkan yağ ile aşağıdan yukarıya doğru bacaklarınıza her gün masaj yapın.
* Ağrınız çok olduğu zaman da haşlanmış soğuk lahana yapraklarını, bacaklarınıza sarabilirsiniz.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI ŞİFALI BİTKİLER

Doğanın bizlere hediye etmiş olduğu pek çok bitki mevcut. Bizler elimizden geldiğince bu bitkilerin yararlı ve zararlı yönlerini sizlere anlatmaya çalışıyoruz. En çok araştırılan konulardan bir tanesi, bu şifalı bitkilerden hangilerinin zayıflamaya yardımcı olduğu konusu. Evet bazı bitkilerin yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma gibi özellikleri mevcut. Aşağıda zayıflatma özelliği olan bir kaç bitkisel tarifimiz var. Hep birlikte görelim.
1. TARİFİÇİN MALZEMLER : (ATKUYRUĞU İLE ZAYIFLAMA)
* 20 gr (1 çorba kaşığı ) Atkuyruğu (Halk arasında bilinen diğer isimleri; tilkikuyruğu, zemberekotu)
* 4 su bardağı Su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : suyu kaynattıktan sonra, iyice ufalanmış at kuyruğunu suyun içine atıp, Yarım saat bekletildikten sonra ince ve temiz bir tülbentten süzün. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00'de 1'er çay bardağı için.
2. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMLER : (KEREVİZ, DOMATES VE HAVUÇ SUYU İLE ZAYIFLAMA )
* 1 adet domatesin suyu
* Havucun suyu (1 su bardağını doldurakacak kadar havuç olmalı)
* 4 su bardağı Su
* 2 adet Kereviz
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kerevizleri doğrayıp, suyun içine atın. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde ettiğiniz kereviz suyununun içinetaze olarak sıkmış olduğunuz domates ve havuç suyunu da ekleyin. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00'de 1'er çay bardağı için.
3. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMLER : (KİRAZ SAPI İLE ZAYIFLAMA)
* 1 çay bardağı kiraz sapı
* 6 su bardağı su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kiraz sapını suyun içine atın ve 12 saat bekletin. Ardından 15 dak. kadar kaynatın ve süzün. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00'de 1'er çay bardağı için.
4. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMELER : (BİBERİYE İLE ZAYIFLMA)
* 1 avuç biberiye
* 4 su bardağı saf sirke
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Sirkenin , biberiyeyi ekleyin. 10 gün bekletildikten sonra, ince ve temiz bir bezle süzün. Sabah-akşam 1'er çay bardağı içilir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları


Gül Suyunun Cilde Faydaları
Güzel,taze ve capcanlı bir cilt istiyorsanız, ciltteki kırışıklıklar için doğal çözümler arıyorsanız, ya da cilt lekelerinden şikayetçi iseniz sizlere doğal önerimiz, gülsuyu. Gül suyu ciltte mucizeler yaracak bir çözüm. Cildinize taelik ve canlılık kazandırdığı gibi, ciltteki lekerin yok edilmes ve kırışıklıkların azaltılmasında da oldukça faydalı. Şimdi sırayla cilt lekeleri,kırışıklıklar ve göz altı morlukları için gül suyunun faydalarını görelim.
Cilt Lekeleri İçin Gül Suyu : Her gün yüzünüzü gül suyu ile temizlerseniz, cildinizdeki lekelerin zamanla kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca kayısı yağı ve gül yağını karıştırıp, cildinize kullandığınız zaman, cildinjiz gün boyu zararlı etkilerden de korunmuş olacaktır.
Cilt Kırışıklıkları İçin Gül Suyu: Yaşınız ilerledi ve zamanla ciltte kırışıklıklar oluşmaya başladı diye sakın üzülmeyin. Çaresi var elbette. Gül suyu mucizesine tanık olun ve tarifimizi dikkatle okuyun.
Gerekli Malzemeler  :
* 2 yemek kaşığı kil,
* 1 çay kaşığı gül yağı
* , 1 çay kaşığı kayısı yağı,
* 1 çay kayığı avokado yağı,
* 1 çay kaşığı buğday yağı,
Hazırlanışı ve Kullanım Şekli : Kilin içine diğer malzemleri katarak çamur haline gelene kadar karıştırın. Elde eetiğiniz maskeyi, göz ve dudak çevresi hariç, tüm yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletilip yıkayın. Daha sonra cildinizi gül suyu ile temizleyin
Göz Altı Morlukları İçin Gül Suyu : Göz altlarını gül suyu ile temizlemek, göz altında oluşmuş yağ bezeleri, yorgunluk ve morlukların giderilmesine yardımcı oluyor.
Önemli Uyarı : Alacağınız gül suyunun doğal gül suyu olması gereklidir. Gül suyu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu içeriğidir. Eğer gül suyunun içerik kısmında deiyonize su ve esanstan oluştuğu yazıyor ise, bu gül suyu sadece güzel kokusu için kullanılır. Cildinize bir fayda sağlamaz Cilt için kullanılacak gül suyunun içerik kısmında NATUREL/PURE ROSE WATER (Doğal Gül Suyu) yazılyor Olması gerekir.

27 Eylül 2008 Cumartesi

MAKULA DEJENERASYONU VE GECE KÖRLÜĞÜNE KARŞI ISPANAĞIN FAYDALARI

Ispanağı, hepimiz içerdiği demirden dolayı iyi bir kan yapıcı olarak biliriz. Gerçi son zamanlarda bu konuda biraz tahtı sallamış olsada, yinde tüketilmesinde fayda olan bir besin. Ispanak, demir konusunda inaçlarımızı sarsmış olsa da yepyeni faydalarıyla, yine kendini sevdirmeye devam ediyor. Yapılan bir araştırma sonucu, Ispanak, yaşlılık nedeniyle meydana gelen körlüğü engelliyormuş. Çünkü,
ıspanağın içermiş olduğu bileşenler adele ve kas sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca ıspanak, yaşlılıkta gözde leke şeklinde ortaya çıkan, makula dejenerasyonunu da önlemeye yardımcı bir bitki.
*Bir yıl boyunca haftada 4 ile 7 kez ıspanak yiyenlerin, bu hastalığı önleyebildikleri kaydedildi.
*Ispanağın, gözlerin karşı ışıkta ve parlak ışıkta daha iyi görmesini sağladığı, gece görüşünü kuvvetlendirdiği kaydediliyor.
* Ispanağın,Makula dejenerasyonu nedeniyle kör olmuş insanların ıspanak sayesinde yeniden görme umudu olduğu iddia ediliyor.
* Ispanağın içinde bulunan Karotenoid adlı maddenin gözleri koruduğu açıklandı.
* Diğer yandan , içeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunan ıspanağın vücudun dayanıklılığını artırdığı, kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderdiği, soğuk algınlığına karşı koruduğu belirtiliyor.
* Kalp ve gelişme bozukluğunu giderdiği ifade edilen ıspanak, kalp adalelerini kuvvetlendiriyor. Ruhi çöküntünün sıkıntılarını giderdiği kaydedilen ıspanak ayrıca, kan miktarını artırdığı gibi ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalı. Kanser ve veremden koruduğu da bildirilen ıspanak , hamilelere de iyi geliyor.
* Gebelikye yenen ıspanak, doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlıyor.
* Ayrıca ıspanak, yara, yanık ve dolama gibi hastalıklarda faydalıdır.
* Dişlerin çürümesini önleyen , ıspanak, şişmanlık ve şeker hastalığına karşı da etkilidir.

26 Eylül 2008 Cuma

DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN DOĞURGANLIĞI ARTIRAN SOĞAN KÜRÜ

İnsanlığın doğası üremek üzerine kurulmuş. Kadın ve erkek ileride bir gün anne baba olacakları günü bekleyerek yetişirler. Ama, bazen çocuk sahibi olmak o kadar da kolay olmaz. Çocuk sahibi olmak için bazı zamanlarda, yardımcı yöntemlere başvurmak gerekir. Dr İbrahim Saraçoğlu, Doğurganlığı artırmak ve çocuk sahibi olmak için kuru soğan kürü ve kuru incir kürünün bir arada uygulanmasını öneriyor.
KURU SOĞAN KÜRÜ ;

* 1 adet (yumurta büyüklüğü kadar) kuru soğan ,
* 2- 3 çay kaşığı sumak .
HAIRLANIŞI : Tıpkı, soğan salatası yapar gibi, soğanları incecik kıyın ve üzerine sumak serpin.
KULLANIM ŞEKLİ : Hazırlamış olduğunuz soğanları yemeklerden 1 saat önce yiyin. Bu şekilde etkisi daha da fazla olacaktır. Günde 2 defa 15 gün uygulanacak.
İNCİR KÜRÜ: 8-9 tane kuru inciri doğrayın ve yarım litre suda 7-8 dakika kaynatın ve günde 2 kez için. Kürün uygulanma süresi 21 gün.

DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN ANNE SÜTÜNÜ ARTIRICI KÜR

Anneler sütleri çok olsun da, bebeklerini doya doya besleyebilsinler diye, sütlerini artırıcı yöntemler arar dururlar. Dr ibrahim saraçoğlu da annelerimizi bu sorununa doğal yöntemler sunuyor.
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN BESİNLER:
Taze beyaz dut, dereotu ve incir anne sütünü artırır.
* Emziren anneler, turşu,nane, ve nişasta yemesinler. Çünkü bu besinler anne sütünü azaltır.


DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN ŞEKER HASTALIĞI KÜRÜ

Diyabet, yani şeker hastalığı 2 tiptir. Tip 1 ve Tip 2 diye tabir edilen diyabet hastaları için beslenme önemli bir konudur. Dr ibrahim Saraçoğlu, şerker hastalarının yemesi ve yememesi gereken besinleri açıkladı. Önceliklle yememesi gereken besinlere bakalım. Bol şekerli ve glutenli besinlerden uzak durmaları gerekir. Ayrıca guluten çölyak hastalığı için tetikleyici bir besindir.
ŞERKER HASTALARI İÇİN LAHANA KÜRÜ :
Doğal lahana, yani kültür lahanası olmayan lahananın dış yaprakları şeker hastaları için çok faydalıdır. 4-5 adet lahana yaprağını 1/2 Lt suda haşlayın. Sabah akşam aç karnına için.


25 Eylül 2008 Perşembe

YEŞİL ÇAYIN KALP HASTALIKLARINA FAYDALAR

Uzmanlar, heryerde bangır bangır bağırıyor. Yeşil çay için ! Yeşil çay için !diye.Çok iyi bir anti oksidandır diye. Gün geçmiyorki, yeşil çayın yeni bir faydası ortaya çıkıyor. Yapılan bir araştırmaya göre,bazı sıvıların vücuda alınmasıyla birlikte,damarlarda olumlu etkiler gözlenmiş. Bu sıvıların başında da yeşil çay geliyor. Yeşil çayın en önemli faydalarından birisi, kan damarlarını açarak pıhtılaşmayı önlemsi. Diğer faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse;

* Kalp damar hastalıkları konusunda bizleri korur.
* Damarlarda genişleme sağlayarak pıhtılaşmayı engellitor.
* Tansiyonu dengeler.
* Sigara tiryakilerinde, damar hücrelerinde oluşan fonksiyon bozukluklarını engeller.
* Kötü kolesterolü düşürür.
* Zayıflamay yardımcıdır.
* Çok iyi bir anti oksidandır. İyi bir kanser savaşanıdır.
* Bakterileri ve grip virüsünü öldürür.
* Ağzı kokusunu önler.
* stresi azaltır.
* Kan şekerini düşürür.
* Yaşlanmayı geciktirir.
* Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller, tümörü küçültür.
* Ve daha sayamayacağımız pek çok faydası mevcut……………

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN ZENCEFİL VE ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI

Kış mevsiminin, kapımızı çaldığı şu dönemde, en çok ihtiyacımız olan şeylerden birisi, bizleri soğuk algınlığından koruyacak ve grip olduğumuz zaman bizleri ayakta tutacak doğal ürünler. İşte bu doğal ürünlerden en çok işe yarayanlarından bir tanesi zencefil. Görüntü olarak insan bedenini andıran zencefil,büyük şifa kaynağı bir bitki. Zencefil,
toz ve kök olarak kullanılabilen bir bitki. Tabi bir de çay olarak kullanabilirsiniz. Zencefil çayının içindeki, bakteri öldürücü bazı maddeler enfeksiyonu önler, ağrıyı ve ateşi düşürür, öksürüğü bastırır.
* Ayrıca zencefi, iyi bir mide dostudur. Mide akşimleri için kullanılabilir. Spazm önleyici özelliği vardır. Mide kaslarını rahatlatarak, mide asidinin yukarı çıkmasını (reflüyü ) önler. Eğer,hassas bir mideniz var ise, keskin tadı sizi rahatsız edebilir. Mide ekşimenizi önlemek için, yemeklerden 20 dakika önce bir bardak zencefil çayı için.
ZENCEFİL ÇAYI NASIL YAPILIR ? Taze zencefil kökünü dilimleyin. Alüminyum olmayan bir kaba koyup iki bardak su ekleyin. Kabın ağzını sıkıca kapatıp 20 dakika kaynatın. İçine yarım limon suyu sıkıp, balla tatlandırın.

24 Eylül 2008 Çarşamba

DR İBRAHİM SARAÇOĞLUDAN ELMA VE KAYISI KÜRÜ İLE CİLT BAKIMI

Elma ve kayısı vücüt sağlığı ve beslenmesi açısından vazgeçilmez iki meyvedir. Peki Bu meyvelerle harika bir cilt bakımı uygulayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hele bir de bu kür önersi İbrahim Saraçoğlundan gelirse, iş bir kat daha güzelleşiyor dseğilmi? Sözü fazla uzatmadan gerekli malzemelerimize geçelim.
GEREKLİ MALZEMELER ;
* 1 adet taze kırmızı sert sulu tatlı elma
* 4 adet taze ve ser kayısı
* 1/2 çay bardağı su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Elmanın kabuğunu çok ince bir tabaka halinde soyun. Çekirdeklerinin kenarında bulunan, ince beyaz kısmı çıkarmadan çekirdekleri ayıklayın. Tencerenin içinde soyulmuş elma ile çekirdeklerini çıkardığınız, fakat kabuklarını soymadığınız kayısıları ve suyu koyup, kısık ateşte 6-7 dakika ağır ağır kaynatın. Daha sonra blenderden geçirip ılığa yakın soğuyunca, yüz ve dekolte kısmınıza sürün. Yarım saat sonra normal su ile yıkayın.
ÖNEMLİ HATIRLATMA : Bu kürü haftada sadece 1 kez uygulayın. Fazlası cilde zarar verebilir.

ÇAM TEREBENTİN YAĞININ FAYDALARI VE SAÇ BAKIMI

Özellikle dökülen,cansız saçlarda, boyadan dolayı yıpranan ve kepeklenen saçlarda, saç dipleri kaşıntılarında, çamterebentin yağı uygulaması oldukça yarar sağalar. Zaten, son dönemlerde de Dr Ahmet Marankinin, dökülen saçların bakımı için vermiş olduğu önerilerde, çam terebentin yağını görmek mümkün. Öncelikle çam tebentin yağının faydalarından bahsedelim. Daha sonra da saç bakımı için bir kaç öneride bulunalım.
ÇAM TEREBENTİN YAĞININ FAYDALARI ;

* Solunum sıkıntıları için faydalıdır.
* Bel soğukluğu için kullanılabilir.
* idarar yolu enfeksiyonları yararlıdır.
* Astım, şeker, romatizma tedavisinde kullanılır ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Vücudun dirençli tutulmasını sağlar.
* Hemoroite faydalıdır.
* Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır.
* İştah açıcıdır.
* Anne sütünü artırır.
* Regl (adet) söktürücü olarak kullanılır.
* Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler.
KULLANIM ŞEKLİ : Bir çağ bardağı suya 4 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. Egzama, kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah akşam burna 1-2 damla damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

KAYISI YAĞININ FAYDALARI VE CİLT BAKIM KREMİ YAPIMI

Kayısı, cilt ve beden için oldukça faydalı bir meyve. Tabi, kayısı yağı da aynı işlevi görüyor. Daha çok yüz temizliğinde kullanılması tavsiye edilen kayısı yağının kısaca faydalarından bahsersek ;
* Akneleri temizler.

* Cilde canlılık veriri.
* Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkları gidermek için kullanılabilir.
* Nemlendirici özeliğe sahiptir.
* Bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde kullanılabilir.
* Tüm cilt tipleri için uygundur.
KULLANIM ŞEKLİ : Harici olarak ;Cilde pamukla sürüldükten sonra masaj yapılarak kullanılır. Dahlili olarak ; Bir çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.
EVDE KAYISI YAĞI CİLT BAKIM KREMİ YAPIMI : Sizlere, evde rahatlıkla yapabileceğiniz, harika bir cilt bakım kremi tarifi de vermek istiyorum. Tabiki baş rollerde kayısı yağı var. Kremi kullandığınız zaman ellerinizde yumuşaklığa inanamayacaksınız.
* 4 çorba kaşığı kayısı yağı
* 2 çorba kaşığı susam yağı
* 2 çorba kaşığı tereyağı
* 1 çorba kaşığı damıtılmış su
HAZIRLANIŞI : Bütün malzemeleri birbirine karıştırın. Karışım düzgün bir krem halini alınca cam bir kavanoza koyarak buzdolabının kapak kısmında saklayın. Elinize aldığınız bir miktar kremi cildinize masaj yaparak yedirin. 5 dak. beklettikten sonra ılık su ile temizleyerek çıkarın. Nemlendirici krem sürün.

23 Eylül 2008 Salı

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN BİTKİSEL KÜR

Kolesterol, daha doğrusu kan yağları diye adlandırılan lipitlerin yüksek olması, kalp damar tıkanıklığı ve hastalıklarına, açık bir davetiyedir. Düzenli olarak kan yağlarının kontrol edilmesi, sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle ailede, kan yağları yüksek olan kişler var ise sizlerin de düzenli kontrol yaptırması şarttır. Çünkü, bazı durumlarda kan yağlarının yüksekliği genetik olabilir. Kolesterolünüzü düşürmek ve dengede tutmak için bitkisel önerimiz aşağıda yer almaktadır. Dikkatli okumanızı öneririz.

GEREKLİ MALZEMELER ;
*8 adet ekşi elma,
*5 adet limon,
*3 bağ maydonoz.
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Elmayı kabuklarıyla, maydonozu da saparıyla birlkikte , geniş bir tencereye doğrayarak koyun. Limonun kabuklarını soyduktan sonra, ilave edin. Lapa haline gelene kadar pişirin. Tel süzgeçten geçirdikten sonra, elde eetiğiniz sıvıyı ağzı kapalı bir şişeye doldurun ve her sabah aç karnına bu sudan 1 fincan için. Bu kürün uygulanma süresi 3 aydır.

HER DERDE DEVA ÜZÜMÜN FAYDALARI

İzmir üzümü,Hasanoğlan üzümü, çavuş üzümü, mor üzüm,siyah üzüm derken pek çok çeşiti bulunan üzüm, deyim yerideyse her derde deva bir meyve. Üzümü mevsiminde taze olarak, mevsimi dışında ise, kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Özellikle okula giden çocukları için çok iyi bir besin kaynağı. Üzümün faydaklarını anlatmaya kalksak, hepsini anlatamayız, ama dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışalım.

* Adeta enerji deposudur.
* Bol vitamin ve mineral deposudur.
* Pek çok hastalığa şifa kaynağıdır.
* Çok önemli bir konu, Doğum kontrol haplarının yan etkilerini yok eder.
* Günde yenilecek 1 avuç üzüm günlük enerji ihtiyacınızı karşılar.
* A, B1, B2 ve C vitaminleri içeriri.
* Taze üzüm diyet yapanlar için iksir gibidir.
* Aynı zamanda dişlerin temizliğinde de önemli rol oynamaktadır.
* Üzüm iyi bir kan yapıcıdır.
* Üzüm sindirim sistemini çalıştırır.
* Çocukların zekâlarının gelişmesinde çok önemli bir yeri vardır.
* üzüm kalp krizi riskini de azaltır.
* Karaciğer hastalıkları ve kansızlığa iyi gelir.
* Yüksek tansiyonu dengede tutar.

22 Eylül 2008 Pazartesi

EKİNEZYANIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Son bahara girdiğimiz şu dönemde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve soğuk algınlığından korunmak için, evimizde bulunduracağımız bitkilerden biri de ekinezya. Ekinezya oldukça şifalı bir bitki. Kullanımı çok eskilere dayanan bu bitkinin, ilk kullanıcıları, Eski amerika yerlileriymiş. Ama onlar ekinezyayı daha çok zehirli böcek ve yılıan sokmalarında kullanırlarmış Günümüzde ise kullanım alanları aşağıda verilmiştir.
EKİNEZYANIN FAYDALARI
* Grip ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde kullanılabilir.
* Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür.
* C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını %80lerin üzerinde azalttığı görülmüştür.
* Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir.
* Kemoterapiden sonra vücut direncini yükseltmek için kullanılmaktadır.
*Patojenik organizmalarla sağlıklı dokular arasındaki doğal savunma hattını yıkan bir enziminin oluşumunu önleyici etkisi olduğu görülmüştür.
*Ekinezya bitkisi antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir.
*Egzama sedef sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır.
*Yaraların iyileşme sürecini azaltır.
*Alerjik reaksiyonların meydana gelmesini engelleyici özelliği de tespit edilmiştir.
ÖNEMLİ UYARILAR ;
* Daha çok kapsül halinde tüketilebilecek olan ekinezyanın kullanım dozu, günde 1 ila 3 kapsüldür.
* Eğer ekinezyayı çay olarak tüketmek isterseniz kullanım süresi, 15 gündür.
* Oto-immün hastalığı olanlar kullanmamalıdır.
* Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçlarıyla bir arada alınmamalıdır.
* Ekinezyayı kapsül olarak kullanmadan önce, mutlaka bir hekime başvurmanızda fayda vardır.
* Ekinezya da bazı ilaçlarla etkileşime girerek bazı insanlarda alerjik belirtilere neden olmaktadır.
* Hamilelerin kullanması önerilmemektedir.

MACA (MAKA) BİTKİSİ VE FAYDALARI

Maka (ya da esas orjinal adıyla maca) bitkisi eski mayaların doping ve performans artırıcı olarak kullandıkları bir bitki. Ülkemizde çok bilinen bir bitki değil. Yeni yeni insanlar bu bitki ile tanışmaya başladı. Hatta eczanelerde kapsül halinde satılmakta. Ender Saraç kendi programında maka bitkisinden bahsetti ve kullanılmasını önerdi.Gelelim faydalarına. Faydaları, kadınlarda, erkeklerde, çocuklarda, ve hatta spor yapan kişilerde bile fark ediyor
KADINLARA FAYDALARI ;

*İyi bir gençleştiricidir.
*Vajinusmusa karşı etkilidir.
*Saç dökülmelerini durdurur. Saçların çok çabuk uzamasını sağlar.
* Yemeklerden önce alınırsa zayıflamaya yardımcıdır.
* Hormonları düzenler.
* Bağışıklık sistemini güçlenidirir.
ERKEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE FAYDALARI ;
* Cinsel gücü ve performansı artırır.
* Kronik yorgunluğa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir.
* strese karşı etkilidir.
* Sperm sayısını artırır ve kısırlık tedavisine faydalıdır.
* Erken boşalma ve ereksiyonson olamama problemlerinde çok faydalıdır.
ÇOCUKLARA FAYDALARI ;
* Çocuklarda iyi bir iştah açıdırı.
* Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı için etkilidir.
* Kilo aldırır.
* Yetersiz beslenmeden kaynaklı eksiklikleri giderir ve büyümeye yardımcı olur.

21 Eylül 2008 Pazar

DR ENDER SARAÇTAN REFLÜ İÇİN BİTKİSEL KÜR

Dr ender saraçın, Show Tv de yayınlanan programını, sürekli takip ediyorum ve önerilerini imkanlarım dahilinde uyguluyorum Uyguladığım önerilerinde pek çoğundan fayda gördüm. Bu önerileri de, mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşmak istiyorum. Bu günkü paylaşımlarımızdan birisi, reflü için doğal çözümler. Yazımızın sonunda, Ender Saraçın bitkisel önerisini okuyacaksınız.
Reflü kelime anlamı olarak, yanlış bilmiyorsam geri kaçış anlamını taşıyor. Midede oluşan reflü ise, mide asitinin fazla olmasından dolayı, gırtlağa doğru çıkması ve yakıcı bir his uyandırması. Çok basit gibi görünen, ama çok ciddi bir sağlık problemi. Bu gün Ender Saraçı dinlerken, sarı leblebinin reflüye çok faydalı olduğunu öğrendim. Aslında, Ender Saraç bu kürü oruç tutanlar iin önerdi, ama , sanırım normal zamanda da uygulanabilir.
Öncelikle Reflüden kurtulmak için, yapılmaması gerekenleri söyleyelmi
* Çok aşırı sıvı almamak,
* Fazla baharatlı ve acılı yemeklerden uzak durmak,
* Kırmızı eti çok fazla tüketmemek,
Gelelim bitkisel önerimize; Özellikle oruç tutanlar için, sahurun hemen arkasında uygulanacak bir öneri;
*1,5 tatlı kaşığı anason, 1 tatlı kaşığı rezene tohumu, 2 tatlı kaşığı sarı leblebiyi yutun. Hemen arkasından da 1 avuç sarı leblebi yiyin. Leblebi, mide suyunun fazlasını alır, rezene ve anason ise, gaz şikayetlerini azaltır. Bu işlemi yaptıktan sonra en az 20 dak.uyumayın ve dik olarak oturun. Yatarkende yüksek yastık kullanın.
Dr. Ender Saraçtan Hemoroidin Bitkisel Tedavisi için Tıklayınız !
Dr.Ender Saraçtan Hıazlı Bronzlaşma Tarifi İçin Tıklayınız !
Dr.Ender Saraçtan Cilt Lekeleri ve Sivilce İzlerine Doğal Çözüm İçin Tıklayınız !

20 Eylül 2008 Cumartesi

AHMET MARANKİDEN DÖKÜLEN SAÇLAR İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

Saçların dökülmesi, hem sinir bozucudur, hem de kellik korkusu yaratır. Saç dökülmesi ve kellik sadece erkeklere has bir durum değil tabiki. Sayıları erkekler kadar olmasa bile, pek kadın da saç dökülmesi ve kellik problemleriyle karşı karşıyadır. Saç dökülmelerini engellemek için, önce saçlarımızı canlandırmak ve güçlendirmek gerekir. Tam bu noktada, Dr. Ahmet Marankinin, saç dökülmeleri için uygulanabilecek kürleri devreye giriyor.
CEVİZ KABUĞU KÜRÜ : 20 adet cevizin dış kabuğunu, 1 lt suda kaynatın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyu olarak, ceviz kabuğu suyunu kullanın. en az 3 hafta boyunca, sabah akşam saçlarınızı ceviz kabuğu suyu ile yıkayın.
ŞİFALI YAĞLARDAN HAZIRLANAN KÜR: Ceviz yağı,badem yağı,sarımsak yağı ve çam terebentin yağını bir kapta karıştırın. Saç diplerinize bir kaç damla yağ ile friksiyon yapın. 20 gün uygulanan bu kür sonuda saçlarınız harika olacak.

19 Eylül 2008 Cuma

LAVANTANIN MİGRENE FAYDALARI

Lavanta güzel kokusuyla sinir sistemi uyerıyor ve insanı sakinleştiriyor. Peki lavanta ile uygulayacağınız bir kür ile migreni yenebileceğinizi biliyor muydunuz ? İşte sizlere migren için lavanta kürü ;
Migreniniz var ise ve sürekli migren atakları yaşıyorsanız ; bir küvet dolusu suya 15-20 damla lavanta yağı damlatarak yapılacak 20 dakikalık bir banyo öneriliyor. Sonrasında ise ;Karanlık odada karantina.
Migren için Lavantalı başka bir öneri daha ; Eşit miktarda lavanta çiçeği ve biberiyeyi karıştırma suretiyle yapılacak bir çay. En az dört hafta her gün bir bardak bu çaydan içmek beyindeki kan dolaşımını rahatlatacak. Ve dolayısı ile migren atakları konusunda size yardımcı olacak.

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN GÖZ TANSİYONU VE KALP BÜYÜMESİ İÇİN DOMATES SUYUKÜRÜ

Göz tansiyonunun sebebi, göz içi basıncının yükselmesinden kaynaklı bir durumdur. Basınç yükselince, atardamar gözün retina hücrelerini besleyemez ve bunun sonucunda bu hücreler giderek ölür. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu göz tansiyonu sorunu olanlar için domates suyu kürünü öneriyor. Domates içeriğinde bulunan likopen sayesinde pek derde deva bir bitki.

DOMATES SUYU KÜRÜ : Bir ay boyunca, günde bir bardak içeceğiniz taze sıkılmış domates suyu göz tansiyonunuzun düşürülmesinde etkili olabilecektir. Bu amaçla kullanacağınız domatesin HORMONSUZ olmalıdır. Yaz mevsimi bu kürü uygulamak için son derece elverişli br mevsimdir. Bu kür aynı zamanda kalp büyümesi sorunu olanlar için de son derece faydalıdır. Bu kür için en uygun zaman, öğle yemeğinden bir saat öncedir.
İbrahim Saraçoğlu diyorki : “Bu kürü, özellikle makula dejenerasyonu şikayeti olanlara da öneririm. Domates kürünü uygulayan orta yaş ve yukarı yaş grubundakiler görmelerindeki güçlenmeyi belirgin bir şekilde fark edebileceklerdir.”

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN ERKEKLERDE SPERM SAYISINI ARTIRAN KÜRLER

Erkeklerse sperm sayısını, kadınlarda ise doğurganlığı artıracak bitkisel Kürler İbrahim Saraçoğlunun çalışması sonucu ortaya çıkmış. Bu sayede çacuk sahibi olamayan kişilerin, çocuk sahibi olma umudu da artmış oldu. Kürleimizi okumak için ;

KEÇİBOYNUZU KÜRÜ : 6-7 adet keçiboynuzunu yarım lt suda 6 dakika kaynatın. Sabah akşam aç karnıza suyunu için. Bu kür aynı zamanda akciğer ödemi, akciğer kanseri, allerjik astım gibi hastalıklarada çok faydalıdır.

İNCİR KÜRÜ : 8-9 adet kuru inciri iyice yıkayın. Yarım litre suda kaynatttıktan sonra sabah akşam, aç karnına suyunu için. İncir kürü kadınlarda da doğrganlığı artırdığından her iki eşin birlikte kullanması daha yararlı olur sanırım.

* Bu kürleri 20-25 gün uygulamanız gerekecektir.

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN YAĞLI SAÇLAR VE KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BİTKİSELKÜRLER

19 Eylül 2008 tarihinde, Kanal D de yayınlanan, Sabahların Sultanı programında, Seda Saynın konuğu olan İbrahim Saraçoğlundan, çok güzel öneriler geldi. Saç dökülmesi yaşayan kadın ve erkekler için bitkisel kürler, erkeklerde sperm sayısını artırma, kadınlarda doğurganlığı artırma, kepeklenme sorunu, göz tansiyonu ve kalp büyümüsi için harika şifalı kürlerimiz mevcut. Hemen kürlerimizi anlatmaya geçelim.

KELLİK VE SAÇ DÖKÜLMELERİ İÇİN : Yağlanan saçlar daha çok dökülür ve yerine yenileri çıkmazsa kelliğe sebep olur.
Kellik için en iyi ilaçlardan bir tanesi, sarımsaktır. Sarımsak dökülmüş olan saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı oacaktır.
YAĞLI SAÇLAR İÇİN LAVANTA KÜRÜ : Bir tutam lavanta 3 su bardağı (750 Ml) suyun içinde 7-8 dakika kaynatılır. Saçlarınızı daha önceden temizlemiş olmanız gerekir.Elde ettiğiniz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayıp 30 dakiak bekletin. sonra duru su ile yıkayın.
KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN ISIRGAN OTU KÜRÜ : 1 tutam ısırgan otunu 750 ml suyu ile 3 dakika kaynatın. Temiz saçlarınızı bu su ile yıkayın. 30 dakika bekletip yıkayın.

* Kadınlarda görülen saç dökülmesinin nedeni daha çok hormonaldir. Bunun için günde 3 öğün nane yemeniz gerekir. Hormonları düzenleyeceğinden, saç dökülmesini engelleyecektir.

18 Eylül 2008 Perşembe

YAĞ YAKAN VE ZAYIFLAMAYA YARDIMCI BESİNLER

Doğada öyle garip bir güç var ki. Hemen hemen her besinin, bir derde dava sunduğu artık su götürmez bir gerçek. Hele bazı besinler varki ; Zayıflamak isteyipte, diyeti gözünde büyüyenler, bu yazıyı mutlaka okusunlar derim. Bazı besinlerin yağ yakmaya ve bizleri zayıflatmaya faydalı olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizlere yağ kakan besinlerden bir demet. Hem şifalı, hem de zayıflamaya yardımcı.
YULAF VE KURU ÜZÜM KARIŞIMI :Enerji sağlar, tok tutan yulafın içeriğindeki maddeler yağ yakımında etkilidir.
ELMA : Kolestrolü düşürür, sindirimi güçlendirir, cilde güzellik ve pürüzsüzlük verir. Uzun süreli yenirse zayıflama rejimlerinde etkilidir.
ACI MARUL : Yağ metabolizmasını dengeye sokar. Fazla yağın vücuttan atılmasına yardımcıdır. Acı marul nasıl oluyor bilmiyorum ama ben hem öğlen hem akşam salata yedim içine marul da ekledim.
ÇİLEK : Bağışıklık sistemini güçlendirir.Sindirime yardımcıdır. Valla bunun yağ yakmaya faydası var mı yok mu bilmiyorum ben seviyorum hergün yedim bütün yaz.
YOĞURT : Bağırsak kanserine iyi gelir. İçindeki bakteriler kadınlar için çok faydalıdır. İltihabı olan kadınlar günde 3 öğün tüketmelidir.
KURU FASULYE : Protein açısından oldukça zengin olan kuru fasulyenin tek kötü yanı gaz yapması.
PAPAYA : Sindirim sistemini aktive ediyor.
ANANAS : Sindirim sistemini güçlendiriyor.
KARPUZ : Kalori açısından oldukça fakir bir meyve. Vücuttaki fazla suyun dışarıya atılmasını sağlıyor.
KUŞKONMAZ : Vücuttaki fazla suyu dışarıya atan en etkili sebze.Patates: Bağ dokusunda birikmiş olan fazla suyu içeriyor.
ENGİNAR : Vücuttaki fazla suyu dışarıya atıyor ve tuzun olumsuz etkilerini en aza indiriyor.
DOMATES :İçeriğindeki C vitamini cildi sıkıştırıcı etki gösteriyor.
KEREVİZ : Böbreklerin işlevini güçlendiriyor ve toksik maddelerin dışarıya atılmasını sağlıyor.

DİYETİSYEN GÜRKAN KUBİLAYDAN MENAPOZ DÖNEMİ DİYETİ

Diyetisyen Dr.Gürkan Kubilayın, bu seferki diye önerisi, Menapoz dönemindeki hanımlar için. Bilindiği gibi, menapoz dönemi oldukça sıkıntılı bir dönemdir ve vücut sistemleri eskisi gibi çalışmadığından, hızlı bir kilo artışı görülebilir. Bu durumu önlemek için, Dr gürkan Kubilayın önerilerine kulak verin. Gürkan Kubilaya göre sabah kahvaltısı, sabah 07,30-08.00 arası, Öğlen yemeği, 12.00-13.00 arası ve akşam yeği, 19.30-20.30 arasında yenmesi gerekiyor. Gürkan Kubilayın bir hatırlatmasını sizlere hemen aktaralım. Gürkan Beye göre herkes kendine özel diyet yapabilir. Bu kuralı göz önüne alarak, 7 gün uygulanması gereken diyetin, sadece bir bölümünü, Gürkan :Kubilayın ağzından sizlere aktarıyoruz. Artık diyetimize geçebiliriz.

1. GÜN
SABAH :
1 bardak taze sıkılmış portakal suyu,
5 adet bisküvi,
bir dilim peynir
ARA ÖĞÜN (KUŞLUK VAKTİNDE ) : 1 bardak süt
ÖĞLEN :
Karışık sebze (Ispanak,havuç,enginar gibi ) salatası,
2 adet köfte,
1 adet meyve,
1 dilim kepek ekmek
ARA ÖĞÜN : Bir dilim meyve, mümkünse ananas
AKŞAM :
1 porsiyon kahverengi pirinçten yapılmış pirinç pilavı,
1 porsiyon yoğurtlu bürüksel lahanası,
1 adet meyve
ARA ÖĞÜN : 1 avuç sarı leblebi
2. GÜN
SABAH
:1 bardak taze sıkılmış elma suyu,
3 adet bisküvi,
Domates,
1 dilim peynir
1 dilim çavdar ekmeği
ARA ÖĞÜN : Bir dilim meyve, mümkünse ananas
ÖĞLEN :
1 porsiyon çorba, tercihen sebze çorbası
Salata,
1 dilim kepek ekmek
ARA ÖĞÜN : Meyveli yoğurt (3-4 kaşık yaklaşık 1 bardak kadar)
AKŞAM : Balık ızgara yada buğulama (100 gr mı geçmeyecek)
1 porsiyon haşlanmış taze fasulye,
1 dilim tam buğday unundan yapılmış ekmek
ARA ÖĞÜN : Bir bardak süt
Yukarıda verilmiş olan besinlerden bazıları, yağ yakmaya yardımcı olduğundan dolayı, diyet yapmanızda da sizlere yardımcı olacaktır.

DR GÜRKAN KUBİLAYDAN REGL (ADET) DÖNEMİ DİYETİ

Aşağıda önereceğimiz diyet, Diyetisyen Gürkan Kubilaya ait. Önemle hatırlatalım, bu diyet sadece 1 gün uygulanıp bırakılması gereken bir diyet. Diyetin amacı ise, özellikle adet dönemlerinde aşırı tatlı isteği duyan kadınların, hem tatlı isteğini karşılamak, hem de adet öncesi sendromlarını daha kolay atlatmalarına yardımcı olmak. Bu diyeti kesinlikle ve kesinlikle adet dönemi boyunca uygulamayınız. Diyetimiz şu şekilde yapılıyor ;
SABAH :
1 bardak şekerli süt
2 dilim beyaz peynir,
Domates,salatalık ,
1 tatlı kaşığı bal yada reçel 2 dilim kepek ekmeği
ARA ÖĞÜN :
Yarım porsiyon sütlü tatlı
ÖĞLEN :
1 küçük kase mercimek çorbası
1 porsiyon pancar salatası
ARA ÖĞÜN : 1 adet gofret
AKŞAM :
Tavuk şiş (abartmadan)
Havuç salatası
1 dilim kepekli ekmek
ARA ÖĞÜN: 2 top dondurma

PEKMEZ VE PEKMEZ ÇEŞİTLERİNİN FAYDALARI

Aslında, eskiden beri çok bilinen ama, son dönemlerde kıymeti daha çok anlaşılan bir besin. Çok iyi bir anti oksidan olan pekmez, aynı zamanda iyi bir kan yapıcı. Pekmezzin daha etkili olabilimesi için, sabah aç kanına bir çay bardağı ılık suyun içine, 2 Tatlı kaşığı pekmez koyup, üzerine limon sıkarak içerseniz, demir emilimini artıracağından çok faydalıdır. Pek çok çeşiti olan pekmezin çeşitlerini tanıyalım.

HURMA PEKMEZİ : Uzun süren açlıktan kaynaklanan halsizliklere karşı çok faydalı olana hurma kadar, pekmezi de oldukçafaydalı.
*Sporcular için bir enerji deposudur.
*Hurma; kalp ve damar hastalıkları riskini oldukça azaltıcı bir etkiye sahiptir.
*Zihni ve bedeni gelişmei sağlar.
*Öksürüğü keser.
*Boğaz ağrısını giderir.
*Bronşit ve soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkilidir.
*Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
ÜZÜM PEKMEZİ :En çok bilinen pekmez türüdür. Faydaları,
• Vücuttaki kanı arttırır
• Enerji verir
• İştah açar
• Hamilelikte ve bebek gelişiminde çok faydalıdır
• Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir
• Damar sertliğine iyi gelir
• Kan dolaşımını rahatlatır
DUT PEKMEZİ: Kansızlık için, kullanılabilirlik açısından 2.sıradadır. Faydaları ;
• Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar.
• Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir.
• Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır.
• Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir.
• Sporcular için bir enerji deposudur.
• Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur.
• Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur.
• Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir.
• Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır
KEÇİ BOYNUZU (HARNUP) PEKMEZİ : Kansızlık için en makbul olan pekmez türüdür. Ama tadı çok ağır olduğundan yemesi biraz zordur. Gaydaları ;
• Kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler
• Kalbi takviye eder
• Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği kesinlik kazanmıştır.
• Vücudu güçlendirip dinamize eder
• Kansızlığa birebirdir
• Dişleri besler Kemikleri güçlendirir
• Bağırsakları çalıştırır
• Çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır
• Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir
• Akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır.
ANDIZ PEKMEZİ : Andız ağacının meyvesinden elde edilir. Faydaları ; Bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere faydalı bir pekmezdir. Bütün pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.

17 Eylül 2008 Çarşamba

DR.AHMET MARANKİDEN ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI VE KÜRLERİ

Prof.Dr.Ahmet Maranki,Isırgan otunu asrın mucizesi diye tanımlıyor. Isırgan otunun, kökleri,sapları,yaprakları ve hatta tohumları bile insanlar için büyük şifa kaynagıdır diyen Maranki, kansızlık için ısırganotu kürü verdi.

*KANSER İÇİN ISIRGAN OTU : Isırgan otunun tohumlarını bal ile karştırıp, sabah akşam 1 tatlı kaşığı yiyin. Bu kür kansızlık ve tüm kanser türleri üzerinde oldukça faydalıdır.
* KANSIZLIK İÇİN ISIRGAN OTU : 1 avuç dolusu ısıran otunu 2 su bardağı kaynar suyun içinde 3 dak kaynatın. Yalnız bu kaynatma fokur fokur değil de 3 taşım kaynatma şeklinde olacak. Günde 2 defa tok karnına için. Bu kür kansızlık ve halsizlik için çok faydalıdır.
* Eğer yukarıdaki şekilkde tüketemiyorsanız eczaneden tabletlerini de alabilirsiniz.

SİRKENİN FAYDALARI O KADAR ÇOKKİ !!

Sirke üzüm,elma gibi meyvelerin belirli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Sirkenin pek çok faydaları vardır. En başta, çok iyi bir antiseptiktir. Cilt için,yorgunluk için çok faydalıdır. Çeşitli hastalıklar için nasıl kullanıldığını birlikte görelim.
ANTİSEPTİK OLARAK SİRKE : Meyve ve sebzelerin elma sirkesi katılmış su ile yıkanması onların mikroplardan arınmasını sağlar. Ayrıca Bakteri ve mikropların barınmaması için mutfak ve banyolarınızda elma sirkeli su kullanmanız önerilir.
BOĞAZ AĞRISI İÇİN :
Anjin ve streptokok dahil olmak üzere tüm boğaz ağrılarında, 1 bardak suya katılan 1 kahve kaşığı elma sirkesi ile her saat başı yapılacak gargara rahatlatıcı bir çözüm olacaktır.
MİGREN İÇİN SİRKE : Bir tasın içerisine eşit miktarda su ve elma sirkesi koyup kaynatın. Daha sonra altını kısarak yüzünüzü buhara tuttun. Bu şekilde 3 dakika kadar soluk almanız migren ağrılarının yok olmasını sağlayacaktır.
AYAKLAR İÇİN SİRKE KÜR : Ayaklarınız için bir leğene ayak bileklerinize kadar ılık su doldurun ve içine yarım şişe elma sirkesi ilave edin. Sabah ve akşam, en az 5 dakika, ayaklarınızı bu su içinde dinlendirin.
YORGUNLK VE UYKUSUZLUK İÇİN SİRKE KÜRÜ : 1 litre suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan bal ilave edin. Her gece yatmadan önce 2 yemek kaşığı içeceğiniz bu karışımla uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun kaybolduğunu göreceksiniz.
KAŞINTILŞAR İÇİN SİRKE : Böcek ısırmalarına ve kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokmalarında ve cilt çatlaklarında sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı ve acıyı giderecektir.
MİDE BULANTISI İÇİN SİRKE : Mide bulantısının ve kusmanın önüne geçmenin yolu; ılık elma sirkesine bir bezi batırıp sonra sıkmak ve bu bezi midemizin üstüne yerleştirmektir. Bez soğudukça ılık bir bez ile işlem yeniden yapılmalı.
SİVİLCELER VE CİLT BAKIMI İÇİN : Sağlıklı bir cilt için banyo suyunuza biraz elma sirkesi ilave edin. Cildinizin yumuşadığını ve parladığını fark edeceksiniz. Sivilceler için, su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle yüzünüzü silin ve durulayın. Elma sirkesi akneye neden olan mikropları öldürür.
VARİSLER İÇİN SİRKE : Varislerin yol açtığı ağrıdan şikayetçiyseniz, sirkeli bir bezi, bacaklarınıza sarın ve 30 dakika bekletin. Otuz dakikalık süreyi bacaklarınızı yukarı kaldırarak geçirin. Bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayın.
NASIR İÇİN SİRKE : En bilinen yollardan biri bayat ekmeği elma sirkesine batırıp nasırlı bölgenin üzerine koymak ve gece boyunca orada muhafaza etmektir. Sabah kalktığınızda nasırın veya sertliğin kaybolmuş olduğunu göreceksiniz. Bir başka yol ise ılık suyun içine yarım bardak sirke koyup, yarım saat süre ile nasırlı bölgeyi bu suda bekletmek ve daha sonra bir havlu ile kurulayıp ponza taşı ile bölgeyi ovuşturmaktır.

16 Eylül 2008 Salı

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN KARABAŞ OTU KÜRÜ

Sigarayı bırakmak isteyenler için, hem psikolojik destek, hem de faydalı bir bitki, karabaş otu. Sigarayı bırakmak isteyenler için en önemli sıkıntı, nikotin ihtiyacı ve ara area gelen krizlerdir. Sigarayı bırakmak önce beyinde başlar. Sonrada fiziksel alışkanlığı terketmek gerekir. Prof. Dr Adnan İbrahim Saraçoğlu, sigarayı bırakmak isteyenler için, kendi geliştirmiş olduğu karabaş otu kürünü, Seda Sayanın programında açıkladı. Kaçıranlar için, bir kez de biz yayınlıyoruz.

KARABAŞ OTU KÜRÜ : 1 su bardağı suya 1tatlı kaşığı karabaş otunu koyup 3 dakkika kaynatıp gün aşırı 1 gün içilip birgün bekleyerek içilecek(içildiği gün gün boyu içilecek). Eğer, çayı tüketemeyecek durumda veya dışarda iseniz, karabaş otunun sapını yanınızda bulundurun ve canınız sigara istediğinde karabaş sapını çiğneyerek, sigara isteğinizi giderin.
DÜZ YAPRAKLI ARSLAN PENÇESİ : Karabaş otunun yanısıra düz yapraklı arslanpençesi bitkisinden de yararlanabilirsiniz. Düz yapraklı Arslan pencesi sapını, canınız sigara istediği zaman çiğnerseniz sigara isteğiniz azalacaktır.

KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Daha çok, Marmara, Ege, Akdeniz ve Bati Anadolu da makilik bölgelerde yetişen, 40–50 cm boylarında bir bitki olan karabaş otu, oldukça faydalı bir bitki olmakla birlikte, yanlış kullanılması sonucu zararlı olabilecek bir bitki. Oldukça keskin bir kokusu olan karabaş otunun tadı, kekiğe benzer. Faydalarına gelince ;

* Ağrıları dindirir,
*kalbe kuvvet verir.
*Özellikle sigara kullananlar için, balgam sökücü özelliği vardır. *Uyuşukluk gideren bu bitki zindelik kaynağıdır.
*Sara ve beyin hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.
* Agrikesicidir. Sinirsel bas agrisi ve uykusuzluga iyi gelir.
* Antiseptik ve yara iyilestiricidir.
* Sara ve astimda yatistirici bir etkisi vardir.
* Balgam söktürücüdür.
* Idrar yollari iltihaplari gidericisi olarak faydalidir.
* Egzama yaralarina iyi gelir.
* Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.
* Akciger ve kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirici etkisi vardir. Bu etki içerigindeki hücre bölünmelerini engelleyenperil alkolile kansere karsi koruyucu ve tümör yok ediciözelliklere sahip olan geraniolmaddesinden ileri gelmektedir.
Dahili ve harici 2 şekilde kullanılabilir.

15 Eylül 2008 Pazartesi

AHMET MARANKİDEN HEPATİT B VE HEPATİT C İÇİN BİTKİSEL KÜR

Hepatit hastalığı, bilindiği gibi bulaşıcı bir karaciğer hastalığı. Özellikle, hepatit B oldukça yagın. Günümüzde, bir takım aşılama tedbirleri ile, hepatit hastalığından korunma sağlanmaya çalışılıyor. Faka,t Hepatit C'nin hiç bir aşısı yok ve üstelik öldürücü bir hastalık. Prof. Dr Ahmet Maranki Hepatit ve Hepatit C için mucizevi bitkisel kürünü anlattı.
GEREKLİ MALZEMELER :
1/2 Lt su,
1 avuç maydonoz.
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Maydonozu suyun içinde 3 taşım kaynatın. Sabah ve akşam toplam 21 gün boyunca için. Bir süre ara verip yeniden kürü tekrarlayın.
* Bu arada yapmanız gereken diğer şeylerden en önmelisi kereviz,kırmızı pancar ve enginarı sofralarınızdan eksik etmeyin. Ama bunları da mutlaka mevsiminde tüketin.
* Daha da önemlisi havuzlar, bulaşıcı hastalık riski çok fala olan yerlerdir. Havuzlardan uzak durun.

AHMET MARANKİNİN VİTİLİGO İÇİN SÖYLEDİKLERİ

Ahmet Maranki Vitiligo hastaları için önemli bilgiler verdi. Bu bilgileri ve vermiş olduğu bitkisel kürleri sırayla anlatmaya başlıyoruz.
* Öncelikle vitiligo hastaları güneşten uzak durmalılar. Çünkü güneş ışınları vitligo hastaları için zararlıdır. Sabah 09.00-10.00, öğleden sonra 15.00.-17.00 saatleri arasında dışarı çıkmaları uygun olur.
* Havuza girmeyin. Havuzun içinde bulunan klor cilde zararlıdır.
* Soğuk suyla yıkanaraka, kan devaranını artırmanız faydalı olur.
Gelelim birkisel kürlere ;
* Pancar, elma, beyaz lahana ve havucun suyunu sıkın. Hatta mevsime göre içine bir demet maydonoz, tere, ıspanak gibi yeşillikleri de ilave edebilirsiniz. Su sebzelerin suyunu sıktıktan sonra, içine mutlaka 1 tatlı kaşığı zeytin yağı koyun. Çünkü bu sebzelerin içinde bulunan vitaminler yağda eriyen vitaminlerdir. Bu küre 21 gün devam edin. Bu küre başladııktan 1 hafta sonra karaciğer kendini toplamaya başlayacaktır. Ama sedef ve vitiligo hastalarının unutmaması gerene şey, karaciğerin kendini toplamasının 1 yılı bulacağı.
* Vitiligo hastaları için en şifalı besin mısırdır. Mısırı haşalayıp yiyin, haşlama suyunu için, hatta koçanlarını kurutun, toz haline getirin, yemeklerin üzerine baharat gibi serpip tüketin.
* MISIRIN DIŞTAN KULLLANIMI : Mısırı lapa halinde pişirip ezin.Suyuyla ellerinizi ve alalı bölgeleri yıkayın. Lapasını da yine alalı bölgeleri sürün.

12 Eylül 2008 Cuma

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN SPERM ARTIRAN NOHUT KÜRÜ

Nohutun pek çok faydasının yanında,sperm artırıcı özelliği bulunur. Hemen sperm artıran nohut kürümüzü yayınlayalım.

SPERM ARTIRICI NOHUT KÜRÜ : 1/2 Lt suda 6-7 kaşık nohutu haşlayın. Sabah akşam 1'er bardak suyundan için. Bu kürü günlük olarak hazırlamanız gerekmektedir.

İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN BEYAZ LAHANA KÜRÜ

İbrahim Sarçoğlu doğanın sırlarını açıklamaya devam ediyor. Bu seferki sırrımız, lahana. Lahana bilindiği gibi son derece şiafalı bir besin. Özellikle kış aylarında bol bol bulunabilen lahana pek çok derde de dava durumunda. 12 Eylül 2008 tarihinde Seda Sayan'ın programında lahana ile ilgili şifalı önerilerde bulunan İbrahim Saraçoğlu, Bir de Lahana kürü verdi. Kürümüzün tarifi ve faydaları aşağıda yer almakta.
4–5 adet beyaz lahananın dış yapraklarını yıkayıp, kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve hafif ateşte ağzı kapalı olarak 15 dakika kaynatın. Sabah ve akşam aç veya tok karına bir su bardağı içilir. Bu kür 21 gün uygulanacak bir kür. Yanlız her 7 günlük dönemler sonunda, 3 gün ara verilip, 4. gün yeniden başlanacak.
LAHANA KÜRÜNÜN FAYDALARI : Beyaz lahana kürü, yüksek tansiyon (hiper tansiyon), şeker hastalığı, bağırsak ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahip bir kür. Ayrıca zayıflatıcı özelliği bulunan beyaz lahananın zayıflama kürünü de verelim.
ZAYIFLAMAK İÇİN LAHANA KÜRÜ : 7 adet lahana yaprağı kaynayan 1 lt suyun içine atın, 10 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte pişirin. Sabah ve akşam olmak üzere aç ve tok karına birer su bardağı için. Bu işleme toplam 5 gün devam edin. Bu kürü 5 gün uyguladıktan sonra 3 gün ara verin ve tekrar 5 gün uygulayın. Kürün toplam uygulanma süresi 10 gün.


DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN TÜYLENME SORUNU İÇİN NANE KÜRÜ

ibrahim Saraçoğlu, hanımların çok işine yarayacak bir kür geliştirmiş. Hanımların diyorum, çünkü erkeklerin aşırı tüylenme gibi bir sorunuyok. Olsada çok derte etmiyorlar zaten. Bazı bayanlarda testesteron hormonunun (erkeklik hormonu) fazla çalışması sonucu tütylenme meydana gelir. Bu durumun bir hekim takibinde ne olduğu ve aşırı kıllanmanın sebebbinin ne olduğu araştrırılmalıdır. Bir hekim yardımı almanız uygun olacaktır. Aşırı tüylenmee (kıllanma) sorunu yaşayanlar için Nane kürünü yayınlıyoruz.
İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN NANE KÜRÜ : Bunun için hergün 15 gün boyunca 1 yemek kaşığı taze naneyi kıyın ve ağzınızda çiğneyin ve iki yudum su içerek yutun. 15 gün boyunca hergün yapın. birkaçgün ara verin ve yine 15 gün daha kıyılmış naneyi yiyin. bu kür sizin hormonlarınızın normal sevisine gelmesine yardımcı olacaktır.

11 Eylül 2008 Perşembe

GÜRKAN KUBİLAYDAN KALÇA ERİTEN SÜPER DİYET

Bölgesel zayıflama deyince, ilk akla gelen bölge kalçalar. Kalçaları eritmek, oldukça zor olduğundan, pek çok kadın uğraşır ama bir türlü sonuç alamaz.. Diyetisyen Gürkan Kubilay kalça eriten diyet listesini tv kanallarında söyledi Ama, kaçıranlar için bir kezde biz yayınlayalım.
1.GÜN

Meyve suyu ve süt ile karıştırılmış mısır gevreği
1 dilim kepek ekmeği, örgü peyniri
4–5 adet zeytin
ARA ÖĞÜN
Yeşil elma (özellikle yeşil olacak)
ÖĞLEN
2 dilim ıspanaklı börek, salata (turp, kırmızı soğan, marul, maydanoz ile yapılmış)
1 bardak domates suyu ve bir dilim buğday ekmeği
ARA ÖĞÜN
Ananas 1 dilim
AKŞAM
2 Adet kırmızıbiber dolması, dilediğince çoban salata(domates ve salatalıkla yapılmış)
Bir dilim kepek ekmeği
GECE
Yeşil çay
2. GÜN SABAH
1 Tatlı kaşığı ile bal ile karıştırılmış müsli, greyfurt suyu ,örgü peyniri
ARA ÖĞÜN
1Avuç Fındık
ÖĞLE
1orta boy ızgara olarak yapılmış lüfer, salata
ARA ÖĞÜN
1 Avuç ceviz
AKŞAM
3–4 Adet beyaz lahana sarması,1 tatlı kaşığı Kanola yağıyla yapılmış soğan ve domatesten yapılan çoban salatası
GECE
1 Bardak muzlu süt.

10 Eylül 2008 Çarşamba

GEBERE OTUNUN (KAPARİNİN) FAYDALARI VE ZARARLARI

Asıl adı kapari olan, ama halk arasında gebere otu olarak bilinen bu bitki, son derec şifalı bir bitkidir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişen kapari bitkisi, Ülkemizde bol miktarda yetişmekte. Bizler kapari bitkisinin kıymetini bilmiyoruz ama, tüm avrupa ülkerinde çok kıymetli bir bitki. Kendiliğinden teklifsizce pek çok yerde çıkan bu bitkiden insanlar o kadar bıkışlar ki, gebere diye atmışlar,adı gebere otu kalmış. Bakın gebere otunun yani, kaparinin faydaları nelermiş.

* Özellikle kanser hastalarında trombosit sayısını yükselttiğinden faydalıdır.
*Sindirim sistemini düzenler
*Kabızlık gidericidir.
*İdrar söktürücüdür.
*Balgam söktürücüdür.
*Solucan ve parazit düşürücüdür.
*Ağrı kesicidir.
*Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.
*Felçten korur.
*İskorbit hastalığında kullanılır.
*Kan bozukluklarına faydalıdır.
*Gut hastalığına iyi gelir.
*Antitümör etkilidir.
*Hemoroid hastalarına fayda sağlar.
*Dalak büyümesinde faydalıdır.
*Kalça rahatsızlıklarında kullanılır.
*Adet düzenleyicidir.
*Diş ağrılarını keser.
*Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyicidir.
*Mide ülserini iyi eder.
*Multipl Skleroz (MS) hastalığında faydalıdır.
*Cinsel gücü arttırıcıdır.
ÖNEMLİ NOT : Gebere otunun zararları da olabilir. Kapari bitkisi oldukça faydalıdır. Ama bir o kadar da zehirli bitkidir. O yüzden ya işlenmiş olanını, ya da tablet halinde satılanları almak gerekir. Reçel ve turşu olarak satılan bu bitkinin turşusu çok faydalı değildir. Eğer alınacaksa,reçeli tercih edilmelidir.

8 Eylül 2008 Pazartesi

AHMET MARANKİDEN ŞEKER HASTALIĞI KÜRÜ

Prof Dr Ahmet Marankiden, şeker hastaları için, 4 ayrı şeker hastalığı kürümüz var. Şeker hastalığı pankreasın görevini düzgün yapmamasından kaynaklanan bir hastalık. Bakalım şeker hastaları için faydalı olan bu kürler nelermiş.

KÜR 1- Arpa çimi, yulaf, kereviz tohumu, okaliptus yaprağı, ceviz yaprağı, keçi sakalı, dulavrat otu, zeytin yaprağı, adaçayı, yaban merkezi, aslanpençesi bitkilerin çaylarından günde 3-4 bardak içilir.
KÜR 2- Karahindiba,ceviz yaprağı ile kaynatılıp içilmeye devam edilirse kandaki şekeri düşürür.
KÜR 3- Yabani hindiba kökü zeytinyağı ile kaynatılıp içilmeye devam edilirse kandaki şekeri düşürür.
KÜR 4- Lahana,tere,marul,turp,domates ve patlıcan gibi sebzelerin de şekeri düşürücü özelliği vardır.

AHMET MARANKİDEN KANSERDEN KRONMA YOLLARI

Prof Dr Ahmet Maranki Esra Ceyhanın Atv de yayınlanan programında çok faydalı bilgileri ile bizleri aydınlattı. Bu seferki konumuz kanserden korunmaın yolları. Öncelikle kanserden korunmak için neleri yememeliyiz onalardan başlayalım.

* Özellikle sosis, salam, fast food, Kızartmlar, konsanre ürünler çok faydalıdır. Bu ürünleri sofralarımızdan hızla uzaklaştıralım.
* Beyaz ekmek ve beyaz undan uzak duralım. Mide ve bağırsak kanserinin en büyük sebeplerindendir.
* Kötü düşüncelerden uzak durun ve olumlu düşüncenin güzcüne inanın.
Gelelim kanere karşı korucu olan besinlerimize.
* Brokolinin iyi bir kanser kalkanı olduğunu artık hepimiz öğrendik.
* Siyah üzüm ve çekirdeğini mutlaka tüketin. Çekirdeğin tadının ağzınıza geldiğini hissedin.
* soya fasulyesini sofralarınızdan eksik etmeyin.
* KAPARİ BİTKİSİ: Halk arsında gebere otu olarak biline kapari bitkisi Türkiyede bol miktarda bulunan bir bitkidir. Oldukça zehirlidir. Ya işlenmiş olanı, ya reçel olarak satılanı, ya da eczanelerde tablet olarak satılanı alın. Kanser hastalarında görülen trombosit düşüklüğü için çok faydalıdır. Trombositleri yükseltir.
* Keçi peyniri ve oğlak eti tüketin. Keçinin eti, sütü, kılı, yani kısaca her bi şeyi şifalıdır. Kefir de keçi sütünden yapıldığından çok faydalıdır. Kefiri de bol bol tüketin. İmmün sistemini kuvvetlendirir.

CEVİZİN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Ceviz son derece şifalı bir besin. Özellikle beyin ve beden için son derece faydalı olan cevizi, günde 5 adet yemek sağlık açısından çok faydalı. Cevizle birlikte 5'er adet fındık ve badem tüketmek ise sizlere sağlık ve gençlik kapısını açacak bir mucize.
Cevizin faydalarına gelince ;
* Cinsel gücü artırır. Özellikle kadınlardaki frijitlik için faydalıdır.
* İçirdiği vitaminler sayesinde unutkanlığı giderir, hafızayı dinç tutar.
* Lenf kanserine karşı koruyucudur.
* Değişik şekillerde uygulanacak kürlerle, troid hastalığı, saç dökülmeleri ve unutkanlığa karşı şifalıdır. (Bir önceki yazımızda bu kürler verilmiştir.)
* Kısırlık tedavisinde etkili olarak kullanılır.
*Cevizin içi, kabuğu, perdesi ayrı ayrı şifa kaynağıdır.

AHMET MARANKİDEN UNUTKANLIK VE TROİD PORBLEMLERİ İÇİN CEVİZ KÜRÜ

Ahmet Marankinin dediğine göre, dogadaki her bitki, insan bedeninin bir organına benzer ve benzediği organa şifa dağıtır. Ceviz de hem insan beynine, hem de torid loblarına benzediğinden dolayı, beyin ve troid için şifa kaynağıdır. İnsan başına benzediğinden, saç dökülmelerine faydalıdır.
TROİD İÇİN CEVİZ KÜRÜ:
Cevizin içinde bulunan, perdeler troid hastalığına faydalıdır. 25 adet ceviz perdesini 1 Lt soğuk suya koyup, kaynatmadan bir kavanoza koyun. Isı ve güneş almayan bir yerde 7 gün bekletin..sabahlaraı aç karnına 1 fincan için. Ayrıca ceviz yağını, troid bölgenize sürerseniz, metabolizmayı ve troid hormonlarınızı düzenleyecektir.
UNUTKANLIK İÇİN CEVİZ KÜRÜ : Her sabah aç karnına 5 adet ceviz, 5 adet fındık ve 5 adet badem yiyin. İçinde bulunan pek çok vitamin sayesinde unutkanlığınız tarihe karışacak. Beyine direkt enerji gönderdiğinden sabhları yorgun kalmalarınız da sona erecek.
SAÇLAR İÇİN CEVİZ KÜRÜ : Ceviz doğal saç boyası olarak da kullanılabilir. İçini yediğiniz cevizin dış kabuklarını atmayın. 10 adet ceviz kabuğunu 1 litre suda en az 15 dak. kaynatın. Elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkayın. 3 Hafta süreyle uygulayacağınız bu kür sonunda hem saç dökülmeniz sona erecek, hem de saçlarınız doğal bir renk almış olacak. Ayrıca ceviz yağını da saçlarınıza masaj yaparak uygularsanız, saç dökülmelerini önlemiş olursunuz.

AHMET MARANKİDEN DOĞAL ÖNERİLER

KISIRLIK VE ERKEN MENAPOZ İÇİN : Civan perçemi ve aslan pençesi kürleri uygulanır.
CİVANPERÇEMİ KÜRÜ : Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış civanperçemi bir bardak kaynar suya atılır. On dakika üstü kapalı olarak demlenir.
Süzüldükten sonra tatlandırmadan aç karnına veya öğün aralarında günde 2-5 bardak içilir. Günlük çay içiminizi de aksatmadan 4 haftalık bir kür düzenlediğinizde Civanperçeminin menapoz sıkıntıları üzerindeki olumlu etkisinin fark edileceğini belirten uzmanlar Civanperçemini gebelik sürecinde kullanılmamasını öneriyorlar
CİVANPERÇEMİ BANYO KÜRÜ : Çay kürüne destek olarak banyo kürü de sizlere yardımcı olacaktır. 2-3 avuç kuru civanperçemi, bir litre soğuk suda 3 saat bekletilir. 1 taşım kaynatılır. Banyo küvetini 37 dereceyi geçmeyecek şekilde su ile doldurun. Elde eetiğiniz sıvı küvete dökülür. Bu su ile 15 dakika banyo yapılır. Banyodan sonra 15-20 dakika dinlenin. Haftada 2-3 kez bu banyoyu tekrarlayabilirsiniz.
DEPRESYON VE RUHSAL SIKINTILAR İÇİN : Sarı kantaron otu çok faydalıdır. Belli gramlarda kullanılması, depresyon,uykusuzluk, huzursuzluk için birebirdir.
ZEYTİN VE İNCİRİN FAYDALARI : Hepatit, şeker hastalığı, kısırlık, kanser gibi hastalıklara sebep olan kötü asitleri vücuttan defeder. Kuran-ı Kerimde de ayet olarak geçmektedir.

AHMET MARANKİNİN 10 YAŞ GENÇLEŞME FORMÜLÜ

Kozmik Bilim Uzmanı Ahmet Maranki, Esra Ceyhanın programında, 10 yaş gençleşmenin formülünü verdi. Ama, bu gençleşme, sadece cilt anlamında değil, tüm vücut ve organların geçleşmesi anlamında. Bu öneri, aynı zamanda, şeker,kolesterol,kabser, hepatit, kısırlık ve obezite problemleri için de son derece faydalı.
* Sebzelerle yapalacak detoks kürü için gereken malzemeler ;Lahana, maydonoz, havuç, kırmızı pancar ve ıspanak. Bu sebzelerin sularını sıkarak, her sabah aç karnına bir bardak içilir. 7 gün boyunca uygulanır.
NOT : Bu detoks kürü, Ekim-Kasım-Aralık aylarında 1'er hafta uygulanmalıdır. Diğer aylar uygun değildir.

DR AHMET MARANKİDEN BEHÇET HASTALIĞI İÇİN KİŞNİŞ

Behçet hastalığı, ağızda aftlar ve yaralarla başlayan, ama sadce kortizonla tedavi edilebilen bir hastalık. Ahmet marankinin behçet hastalığı için önerisi ;
KİŞNİŞ KÜRÜ: Kişniş maydonozun akrabasıdır. İster tohumlarını alıp kendiniz yetiştirin, maydonoz gibi tüketin. İsterseniz de aktarlardan alacağınız kişniş ile bir kür hazırlayıp 3 gün kullanın.
* Kişnişi havanda dövüp toz haline getirin. 1 çay bardağı kaynar suyun içine dökün ve 15 dak. bekletin. Sabah ve akşam 1 er çay bardağı için. 3 Gün sonra ağızdaki yaraların kaybolduğunu göreceksiniz.

6 Eylül 2008 Cumartesi

RAMAZANDA YAŞANACAK SORUNLAR İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Ramazan ayında, beslenme ve uyku düzeni değiştiğinden dolayı, bazı sorunlar yaşabilirsiniz. Bu sorunlara bitkisel ve doğal çözümler arayanlar için önerilerimiz ;
BAŞAĞRISI : Çiğ pataesi soyun ve dilimler halinde alnınıza koyun.
AĞZI KOKUSU : Misvakla dişlerinizi ve diş etlerinizi misvaklayın. Misvakı, bir bardak suyun içinde 4-5 saat bekletin. Suyunu için. Hem ağız kokusunu geçirir, hem de mide öz suyunu düzenler.
HAZIMSIZLIK İÇİN : Papatya çayı içilebilir.
KABIZLIK İÇİN : Bir adet taze inciri kabuklarıyla birlikte, yarım çay bardağı suyun içinde, kaşık yardımıyla iyice ezin. Önce incirin kalanını, yiyin. sonrada suyunu için. Kabızlığı önler.
HALSİZLİK İÇİN : Sahurda bir tatlı kaşığı balın içine tarçın ve çekilmiş fındık koyup, iyice karıştırıp yiyin.

5 Eylül 2008 Cuma

ŞİŞKİNLİĞİ ÖNLEMENİN DOĞAL YOLLARI

Şişkinlik, vücudun su tutması, sindirilemeyen besinler, sindirim sisteminin düzenli çalışmaması gibi sebeplerle meydana gelebilir. Şişkinliği engellemenin yolu ise, beslenmenizi düzenlemek ve bazı kurallara dikkat etmekten geçiyor. Şişkinliği engellenin yolları ;

* Buğday ve türevi besinler şişkinliğe neden olur. Onun yerine, Pirinç ve yulaf gibi daha iyi tolere edilen besinlere yönelin. Mısırlı kahvaltı gevrekleri yerine kepekli olanları tercih edin ya da kahvaltıda meyveli yoğurt yiyin.
* Sebze ve meyve sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağladığından, bol bol meyve - sebze yiyerek ve bol sıvı içerek kabızlığı önleyin. Ayrıca ihtiyaç hissettiğinizde tuvalete gidin. Direnmek sindirim sisteminizi tıkayabilir.
* Probiyotik besinleri tüketmeyi deneyin. Bunlar, sindirim sisteminizdeki iyi ve kötü bakteri dengesini düzeltmenize yârdim edebilir. Bu denge bozukluğunda sisteminiz yavaşlar ve bu da bağırsaklarınızda gaz birikmesine yol açabilir. Probiyotikleri, besin tamamlayıcısı olarak eczanelerden alabileceğiniz gibi, her gün doğal yoğurt yiyerek ya da yoğurtlu bir içecek içerek de vücudunuza alabilirsiniz.
* Potasyum içeren meyveleri tüketmeye gayret edin. Elma, armut ve kayısı iyi potasyum kaynaklarıdır ve potasyum, bedeninizin sıvı dengesini düzeltmeye yârdim eder. Bu meyvelerde, bağırsak hareketlerinizi düzenleyen, pektin adli çözünebilir lifler bol miktarda bulunur. Kiraz ve turunçgiller de şişkinlik yapmayan meyvelerdendir.
* Ananas şişkinliği yenmenin en iyi yollarından biridir. Ananasta bulunan mucize enzim brom elin, sindirimi kolaylaştırır, gazı azaltır ve midenizi rahatlatır. Ama anansın taze olanı daha makbuldur. Satılan kınserveler tazesi kadar etkili değildir.Taze ananas, konservesinden iyidir, konserve ananasta çok daha az brom elin bulunur.
* Papaya da şişkinliği geçirmede etkili bir meyvadir. İçerdiği papainadli enzim, özellikle ağır, etli yemeklerden sonra sindirime iyi gelir .

KALSİYUM VE FAYDALARI

Kalsiyum, çocukluğumuzdan itibaren düzenli olarak alınması gereken bir mineral. Özellikle kemik gelişimi açısından son derece önemli olan kalsiyum, vücutta depolanmadığından, kalsiyum içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, ileride kemik erimesi riskini çok daha fazla azaltacaktır. Günlük kalsiyum kullanımı yaşa bağlı değişir. Ortalama tavsiye edilen doz 800-1200 mg arasındadır. Günlük kalsiyum miktarı 1500 mg geçmemelidir.
Kalsiyum içeren yiyecekler ;

* Süt ve süt ürünleri,
* Küçük balıkların kılçıkları,
* Soya fasulyesi,
* Soyadan yapılan bir tür peynir,
* Fıstık, ceviz,
* Lahana, brokoli,
* Sardalye ve alabalık,
* Diğer kalsiyum içeren besinler içeren ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagillerdir.
KALSİYUMUN FAYDALARI
* Kemik kaybı ve riskini azaltır.
* Kalbin düzenli olarak atmasını sağlar.
* Kuvvetli kemikleri ve dişleri korur.
* Sinir sistemine yardımcı olur.
* Kolon kanseri riskinin azalmasına fayda sağlar.
* Uykusuzluğa iyi gelir.
* Vücut demirinin metabolize edilmesine yardım eder.
ADET ÖNCESİ SENROMLARA KALSİYUM
• Adet öncesi sendromlar, neredeyse tüm kadınların kabusudur. Ama bu dönemlerde alacağınız 100 mg kalsiyum desteği sizin çok rahatlamanızı sağlayacaktır. Su tutulmasını büyük oranda engeller. Ayrıca bu adet öncesi semptomları hafifletmek için, B6 vitamininden de faydalanabilirsiniz.şişkinlik yasıyorsanız, tamamlayıcı destek almayı deneyin. Bulgular, günde 1000 mg. kalsiyum almanın, su tutulmasıyla ilgili sorunları giderebileceğini gösteriyor (ortalama günlük gereksinim 700 mg.). Can sikici PMS semptomlarini hafifletmek için, B6 vitaminini deneyin.
• Günde en az 2 Lt su için. Düzenli aralıklarla, azar içmek en iyisi.
• Çok hızlı yemek yeme alışkanlığınız var ise, bu alışkanlığı bir an evvel terk etmeye bakın. Yemeklerinizi hızı yemeniz, hava yutabilirsiniz ve bu da şişkinlik yapabilir.
• Karin egzersizlerini deneyin. Plates üst karin kaslarınızı çalıştırmanın harika bir yoludur. Ayrıca doğumdan sonra belinizi forma sokmanızda yardımcı olur.

4 Eylül 2008 Perşembe

HARDAL TOZU ÇOK İYİ BİR AĞRIKESİCİ

Atalarımız ne kadar doğru demişler. "İnsanın neresi ağrıyorsa canı ordadır" diye. Ağrı ne şekilde olursa olsun insanı rahatsız eder ve bütün gününüzü sıkıntıya sokar. Ağrı için doğal çözüm arayanlara önerimi hardal tozu. Hradal toz, iyi bir ağrı kesiciymiş. Harici olarak 2 şekilde kullanılıyor.

* Küçük bir leğene yeterince hardal tozu ve sıcak su koyun. Ayaklarınızı bu suya sokun, su soğuyana kadar bekleyin.
* 100 gram hardal tozunu, 50 gram kadar suyla karıştırıp elde ettiğiniz karışımı ağrıyan yerinize sürebilirsiniz. Birkaç gün süreyle uyguladığınız taktirde ağrılarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.


ASPİRİNİN FAYDALARI

Asrın mucizesi olarak tanımlanan aspirin, pek çok hastalığı önceden önlemek konusunda mükemmel bir seçim. Öncelikle, kanı sulandırdığı için, kalp damar hastalıklarında son derece önemli bir ilaç. Diğer faydalarına gelince ;

* Kanın pıhtılaşmasını önlüyor.
* Serbest radikallerin hücre zarındaki yağı oksitlenmesine ve böylece kanser oluşumuna engel olur.
* Kötü huylu (LDL) kolesterolün serbest radikaller vasıtasıyla oksitlenip damar çeperine çökerek sertliği (ateroskleroz) yapmasını engeller. Böylece yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıklar önlenmiş olur.
* Bağışıklık ve savunma sistemini güçlendirir.
* Günlük ihtiyaç 15 mgr. civarındadır.
EKSİKLİĞİ NELERE SEBEP OLUR ? : Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıkların erken yaşta gelişmesine neden olur.
KAYNAKLARI : Sızma yöntemiyle üretilmiş sıvı yağlarda ve bu yağların elde edildiği yiyecek maddelerinde bulunuyor.
100 gr. keten tohumunda 57 mgr.
100 gr. fındıkta 26 mgr.
100 gr. bademde 25 mgr.
100 gr. ayçiçeği yağında 50 mgr.
100 gr. mısır yağında 31 mgr.
100 gr. zeytinyağında 13 mgr. E vitamini bulunuyor.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN MACUN VE BİTKİ ÇAYI

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN MACUN İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çay kaşığı Zencefil,
* 1 çay kaşığı hint safranı

* 1 çay kaşığı havlıcan
* 1 çay kaşığı meyan kökü,
* 1 çay kaşığı tarçın,
* 1 çay kaşığı ısırgan tohumu,
* 1 çay kaşığı ginseng ,
* 15 gr arı poleni ve arı sütü
* 1Kg bal
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ :Bal hariç, Bütün malzemeleri karıştırın. Elde eetiğiniz malzemeyi bala katarak, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hergün, yemeklerden önce, sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı yiyin.
CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN BİTKİSEL ÇAY
* 4 çay kaşığı nane yaprağı,
* 2 çay kaşığı biberiye (çiçek ve yaprak),
* 3 çay kaşığı kekik
* 4 çay kaşığı üzüm asmasını
* 1/2 Lt su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemeleri suyun içinde kaynatın. Bu çayı, sabah-öğle ve akşam için.
* Her gün bir bardak suya bir kahve kaşığı tarçınla hazırlanan çay da hormonları çalıştırır ve cinsel gücü artırır.


3 Eylül 2008 Çarşamba

MUTLULUK VEREN YİYECEKLER

Bazı besinlerin, içerdiği endorfin maddesinden dolayı, kişiye mutluluk verdiği ve rahatlattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu yiyecekler, içeriğinde bulunan endorfin nedeniyle, yenilmesinden bir süre sonra, beyinde seratonin hormonunun salgılanmasına neden olur.Hangi yiyecek mutlu eder ? sorusuna pek çoğumuzun cevabı, elbette çikolata olur. Çikolatanın dışında, mutluluk hormonu salgılayan pek çok yiyecek bulunur. Buyrun bir bakalım bu yiyecekler hangileriymiş.

ÇİLEK : C vitamini deposu olan çilek, önde gelen afrodizyaklar arasında yer alıyor. Çilek bütün salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırır. Yüksek tansiyonu düşürür, damarları temizler. Kansere karşı korur, böbrekte kum ve taş oluşmasını önler.
MUZ : Kokusuyla bile mutluluk taşıyan tam bir endorphin deposudur. Kendinizi, güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz, hemen bir muz yiyin. Kalsiyum ve magnezyum içeren bu meyve strese karşı bire bir. Sinir hastalığı olanlar için her gün yemek arası saatlerde tüketilmesi gereken bir besindir.
ÜZÜM : Kırmızı ve beyaz üzüm yiyen herkes gülücükler saçar. Üzümde yüzde 20 oranında direkt olarak kana karışan şeker vardır. Bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir gıdadır. Üzümdeki bol demir kan yapar. Yüz ve boyuna taze üzüm suyu sürülüp 10 dakika sonra yıkanırsa cilde dirilik verir.
PORTAKAL : C ve B vitamini açısından zengin olan portakal, insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlar. Vücuttaki direnci artırır. Grip ve nezle olunduğunda portakal suyu, şeker, şarap karıştırılır üzerine sıcak su katılır ve içilir. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Portakal reçeli ise karaciğeri çalıştırır.
ÇİKOLATA : Çikolata, stres ve sıkıntının, bir numaralı düşmanı. Kendinizi kötü hissediyorsanız hemen bir parça çikolata yiyin. Flört etmek gibi bir şey. Bir kalem yemek yeterli, mutluluk hormonu "seratonin" anında beyinde dolaşıma çıkıyor. Çikolatanın içerdiği "penilatilmanın" insanı bulutlara çıkarıyor. Çikolatada, yeşil çay ve sebze meyvelerde bulunan "flavonoid" adlı madde bol miktarda vardır. Bu madde kanı sulandırıyor, kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Çikolata kötü kolesterolün (LDL) okside olarak damar çeperine
yapışmasını engelliyor. Tıpkı aspirin gibi kanda pıhtılaşmanın önüne geçiyor. Düzenli tüketenler arasında ölüm olayı yemeyenlere kıyasla yüzde 30 daha geç gerçekleşiyor.
DONDURMA : Çok yenirse şişmanlatıyor, az yenirse mutluluğa mutluluk katıyor. Dondurma yaşlanmayı önlüyor. 100 gram dondurma ortalama: 135 mg kalsiyum 115mg fosfor, 100mg sodyum, 160mg potasyum, 25 gram karbonhidrat bulunuyor. Amerika'da kişi başına 25 kilogram Türkiye'de kişi başına 6 külah tüketiliyor. Sütten daha zengin bir besin maddesidir. A, C, D, E vitamini içerir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kişiler için büyük önem taşıyor. Beslenme uzmanları dört mevsim tüketilmesini tavsiye ediyor.
MAKARNA : Çok ağır soslarda yenilmediği sürece enerji veren ve mutlu eden besinler arasında yer alıyor. Hazmı kolaydır. Özellikle sadece salata ile birlikte yenirse şişmanlatmaz.
EKMEK : Buğday ekmeği de sıkıntıları unutturuyor.
FISTIK : Yağ oranı yüksek ama yine de insanı mutlu ediyor. Çocuklar ve sporcular daha fazla yiyebilir. Demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu çerez kalbimizin yanı sıra, beyin sinir sistemi, kas ve kemiklerimizin dostudur. Tuzsuz olanından her gün 10-15 adet yenilebilir.
SUSAM : Dar gelirlilerin baş tacı olan simit mutluluğa giden yolda önemli bir yere sahiptir. Yağ ve protein içerir. Susamdan elde edilen tahin, bal ile karıştırılıp yenirse boğaz ağrısı ve bronşite iyi gelir.
ETİKETLER : ÇİLEĞİN FAYDALARI , SUSAMIN FAYDALARI, FISTIĞIN FAYDALARI, PORTAKALIN FAYDALARI, DONDURMANIN FAYDALARI,

2 Eylül 2008 Salı

SELÜLİT ÇAYI

Hanımlar gelin kendi selülit reçetenizi kendiniz hazırlayın. Bu seferki reçetmeiz çay şeklinde. Bitkilerin etkilerini hepimiz yavaş, yavaş tanımaya başladık. Özellikle bitki çaylarının çok etkili olduğunu bütün uzmanlar da sıkça vurguluyor. İşte selülit çayımız için gereken malzemeler ve kullanım şekli :
MALZEMELER:
* Papatya

* Rezene
* Anason
* Sinameki
* Biberiye
* Funda Yaprağı
* Kuşburnu
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemleri eşit miktarda karıştırıp, bir kavanoza koyun. Her sabah bu karıkımdan bir tutam alarak yarım litre suyun içinde, 15 dak. kaynatın. Süzerek tok karnına 1 su bardağı için. Bu kürümüz 1 ay uygulanmakta. Her sabah tok karnına içilecek.
FAYDALARI : Hergün düzenli olarak içerseniz, 2 hafta içerisinde selülitlerde gözle görülür bir azalma olacaktır. Eğer çayla birlikte, 1 ananas yerseniz, ananasın yağ yakıcı özelliğinden dolayı, selülitler daha hızlı kaybolacaktır.
Bu karışım selülitlerin azalmasının yanısıra, içindeki malzemelerden papatya yumuşatıcıdır, rezene ağrıyı keser, sancıya iyi gelir, anason mide gazını alır, sinameki bağırsakları çalıştırır, biberiye vücuttaki yağı yakar, funda yaprağı vücuttaki suyu atar, kuşburnu kanı sulandırır.

1 Eylül 2008 Pazartesi

PROF DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN RAMZANDA BESLENME İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Yaz tatili bitti ve tatilciler evlerine döndü. Ayların en hayırlısı Mübarek Ramazan da geldi çattı. İbadet etmek güzel ama, ibadet ederken kendimizi hasta etmemek lazım değil mi? Ramazanda hangi hastalar, nasıl beslenmeli ? ne yemeli? Prof Dr İbrahim Saraçoğlu, 1 Eylül de Kanal D de yayınlanan Sabahların Sultanı Seda Sayanın Programında anlatıyor.
SAHURDA BESLENME

* Sahurda acı,baharat ve tuzdan uzak durun. Çünkü bunlar sindirimi hızlandırır ve daha çabuk acıkmanızı sağlar.
* Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketin. Pirinç büyük oranda nişasta içerdiğinden, hızla kana karışır. Bu da hem şekerinizin düşmesine, hem de çabuk acıkmanıza sebep olur.
* Hamur işleri ve beyaz ekmeği tüketmemeye gayret edin. Çünkü kan şekerini hızlı yükseltip, hızlı düşürür. Onun yerine kepek ekmeği tüketin. Bu sizi daha uzun süre tok tutacaktır.
* Eğer hipo glisemi probleminiz var ise, içinde bol miktarda nişasta bulunan patates tam bir mucizedir. Kan şkerinin dengede olmasını sağlar. Sahurda 2 adet haşlanmış patates yemek, hem sizi tok tutar, hemde hipoglisemiyi önler.
* Turşu ve kızartmlardan uzak durun.
* Siyah kuru üzümün iri çekirdekli olanı tüketin. Özellikle çekirdeği çok şifalıdır. Onu yiyin. Eğer şeker hastasıysanız sadece çekirdeğini yiyin.
* Yeşil mercimek, protein açısından etteki proteine eş değer tek besindir. Sahurda rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ayrıca kolesterol ve trigliseridi düşürür.
* Zeytinyağı tok tutar.
* Romatoid artirin tıpta tedavisi yoktur. Romatoid artrit hastaları beyaz ekmeği tüketmesinler. Çünkü beyaz ekmek romatizma ağrılarını tetikler. Onun yerine çavdar ekmeği tüketmleri daha sağlıklı olur.
İFTARDA NASIL YEMELİ ?
* İftarı açtığınızda bol tatlılara sığınmayın.
* Yemekleri bol bol yiyip vücudunuza eziyet emeyin.
* İftarı bir kase çorba ve bir dilim ekmek ile açıp, 5-10 dak yemeğe ara verin.
* Eğer sigara kullanıyorsanız, iftardan sonra çok fazla sigar içmeniz vücudunuza ani nikotin yüklenmesine sebep olacağından,kalp ve damar hastalıklarını tetikler.