Paylaşmak Güzeldir

24 Ocak 2009 Cumartesi

GÖĞÜSÜ YUMUŞATMAK VE ÖKSÜRÜĞÜ KESMEK İÇİN ELMA ÇAYI

Elmayı, ister çiğ olarak tüketin, ister, pişmiş olarak, her şekilde faydasını göürüsünüz. Bu yazımızda, sizlere, elma ile yapılabilecek 2 ayrı çay tarifi öneriyoruz. Hem öksürüğünüzü kesecek, hem de göğüsü yumuşatıp, balgam attıracak bu çaylarımızın tarifleri ;

ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK İÇİN : 1 litre suyun içine, ince dilimlenmiş 1 adet adet elmayı kabuklarıyla birlikte atın. Haşladıktan sonra çay gibi sıcak olarak için.
BALGAM SÖKTÜRMEK İÇİN : Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğüsü yumuşatır, hem de, balgam söktürmek için idealdir. Tarifimize gelince; Elmanın kabuklarını soyun, İçine biraz tarçın, zencefil ve karanfil atılır. 10 dak demlendirdikten sonra, içilir.

Tepkiler:

2 yorum:

Gulhan Gece dedi ki...

Elma haşlanmadan önce kabugu soyulcak degilmi? Yani kaynatıldıktan sonra mı soyulmus elma tarcin zencefil ve karanfil konup demlenmeye bırakılcak ve bu bitkiler ne kadar konulcak ?

Gulhan Gece dedi ki...

Su kaynadıktan sonra mı elma kabukları soyulup bitkiler icine konup demlenmeye bırakılacak ? Ve bitkileri ne kadar ilave etmek gerekir bilgi verirseniz memnun olurum.