Paylaşmak Güzeldir

30 Mart 2009 Pazartesi

DR ELMİRA İNALIN İKBAL GÜRPINARIN PROGRAMINDA ANLATTIKLARI

30 Mart 2009 tarihinde, Kanal 7 de yayınlanan İkbalin Mutfağı programının konuğu olan, Dr Elmira, ağrılar için şifalı yağ hazırlama, bağırsak parazitlerini dökme, kabızlığa etkili çözüm ve mantar için bitkisel önerilerini anlattı.

AĞRILAR İÇİN : Kekeik yağı, andız yağı, biriye yağı, papatya yağı, eşit oranlarda karıştırılıp bel, boyun, diz gibi ağrıyan bölgelere sürülürse, ağrıları keser.
KABIZLIK İÇİN : 1 yemek kaşığı zeytin yağı, dilin altına yavaş yavaş konulur ve 20 dak bekletilir.
BAĞIRSAK KURTLARI İÇİN : 3 adet limonun veya portakalın kabuğu, kabuğun içindeki beyaz kısımlarla birlikte 10 günde 3 defa yenirse, bağırsak kurtlarını döker.
VÜCUT MANTARI VE KULAK MANTARI İÇİN : * Kulak mantarı için, kulap çöplerin, kantaron yağına batırılıp, sürülür.*Papatya çayı, mantar ve kaşıntılar için çok faydalıdır. Papatya çayı yapılıp içilir.* Siyah çayı demleyip, içine, İran kınası konulru ve muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılıp, kaşınan bölgelere sürülür. *Kaşınan yerelere, limon ve domates dilimlenip, sürülür.

ÖMER COŞKUNDAN PRATİK KÜR TARİFLERİ VE PEKMEZİN FAYDALARI


Ömer Coşkun'un, Arım Balım Peteğm programında, anlatmış olduğu bitkisel tariflerde, bazılarını, dilimiz döndüğü kadar, sizler için derledik ve sizlere faydalı olacağına inandığımız, sağlık ve gzellik iksirleri içieren bir yazı hazırladık.
EGZAMA İÇİN BEYAZDUT KURUSU :
1 avuç dut kurusu, 1 bardak suda 5 dak kaynatılır. Suyu, egzama olan bölgelere sürülür.
LİFLERİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN : 1 tatlı kaşığı kırkilitotu, 1 bardak suyun içinde, 5 dak kaynatılır. Suyu içilir.
SEMİZOTU VE KUDRET NARI : Yaralara iyi gelir, özellikle vücut içinde oluşan yaraları iyileştirir.
PIRASA : Bağırsakları çalıştırarak temizler ve cildi güzelleştirir.
DUT PEKMEZİ : Ağız ve boğaz yaralarını iyilerştirir, boğaz ve gırtlak kanserine karşı korur. KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ : Aç karnına tüketilirse, kansızlık için çok faydalıdır.
ANDIZ PEKMEZİ : Sindirim sistemini temizler, bağırsak kurtlarını döker, bağırsak kanserine iyi gelir.
TERLEME PROBLEMİ : Adaçayını, 1 fincan kaynar suda demlendirirn ve günde 2 defa için. SİNİR SIKIŞMASI : Kantaron yağı ağrıyan bölgeye sürülür. Soyalesetini ve soya sütü içilir.
VÜCUT AĞRILARI İÇİN : Kırkkilitotu ile hazırlanan su ile banyo yapıp, kantaron yağını ağrılı bölgelerinize sürüp, terlerseniz, tüm vücut ağrılarınızı atarsınız.
VİTLİGO İÇİN BİTKİSEL KÜRLER :
* 1 çay kaşığı tere tohumu öğütülüp, andız pekmezinin içine karıştırılıp yenilir.
* 1 tatlı kaşığı şahtereotu, 1 bardak suda demlendilip, çay olarak içilir.
* Günde 1 kaşık polen yenir.
SİVİLCELER İÇİN : Kırmızı turpu rendeleyin. 2 fincan elma sirkesinin için koyup, 5 saat bekletin. Dolaba koyun, en az 3 gün boyunca, sivilceli bölgelere sürün. Sivilcelerinizin kısa zamanda kaybolduğunu göreceksiniz.

ÖMER COŞKUN AKCİĞER KANSERİ İÇİN EBEGÜMECİ ÇAYI VE KEÇİBOYNUZU SUYU


30 Mart 2009 tarihinde, Arım Balım Peteğim programının konuğu olan Ömer Coşkun, akciğer kanseri için faydalı olan, şifalı bitkilerden bahsetti. bu bitkilerden ilki, ebegümeci, diğeri ise keçiboynuzu.
EBEGÜMECİ ÇAYI : Kaynar suyun içine bir miktar ebegümeci atılır ve 5 saat beletilir. aç karnına bu çay içilir. Kaynıtılmaz. Demleme usulu tüketilir.
EBEGÜMECİNİN FAYDALARI : * Sindirim sistemine iyi gelir.* Akciğer kanserini önleyici özelliği vardır. Akciğerleri temizler.* Balgam söktürücüdür.* Sigarayı bırakan kişilerde, akciğerleri 70 günde temizler.* Kanserden koruyucudur.
KEÇİBOYNUZU : 6 adet keçiboynuzu, 1 lt suda 5 dak kaynatılır. Aç karnına içilir. 21 gün kullanılır. 6 ayda 1 defa kür olarak uygulanır. Kansızlık için de son derece faydalıdır.

28 Mart 2009 Cumartesi

EVLİLİĞİNİZİ VE AŞKINIZI CANLI TUTMANIN YOLARI

Evliliğin cicim ayları geçtikten sonra, yavaş yavaş monotonluk ve bıkkınlık başlar. Bu kötü durumun meydana gelmemesi için, evliliği ve en önemlisi de aşkınızı canlı tutmak ve arada bir alevlendirmek gerekir. Kadınlara bu konuda ufak tiyolarımız olacak. Malum, yuvayı dişi kuş yapar.

EGOSUNU TATMİN EDİN : Kadınlar kadar erkeklerde beğenilmek ve takdir edilmek isterler. Konuşmalarınızı ve söyleyeceklerinizi, erkekğinizi kırmadan ve egosunu okşayarak söylemek, size her zaman kazandıran bir durumdur. HAYATLA BARIŞIK OLUN : Kadınlar, çalışma hayatında ve dışarıda olduğu kadar, evlerinde ve eşlerine karşı da bakımlı ve hayatla barışık olmalılar. Hayatı, eşinizle birlikte doya doya yaşayabilmek için…
YENİ SOHBET KONULARI YARATIN : Kendiniz için yapacağınız bir takım etkinlikleriniz olmalı ki, eşinizle paylaşacak ve sohbet edecek yeni konularınız olsun.
TARTIŞMAK YERİNE KONUŞMAYI DENEYİN : Eşinizle konuşmak, aranızdaki bağların kuvvetlenmesi açısıdan önemlidir. Am, ortada hoşlanmadığınız bir durum var ise, bunu tartışarak ya da bağırıp çağırarak değİl, konuşarak anlatın.
EŞİNİZİ DEĞİL KENDİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİ DENEYİN: Bu önerimizi hanımlardan biraz tepki alacak, ama, hep eşlerinizi değiştirmek isteyerek kendinizi üzmenize gerek yok. Aynı konuları tekrar tekrar dile getirmek yerine, davranışlarınızla ona yol gösterin.
KOCANIZIN AKIL HOCASI OLMAYIN : Fikirlerinizi beyan ederken akıl hoocası gibi davranmak yerine, eşinizin fikirlerini de önemseyip, ortak bir karar almaya bakın.
EŞİNİZİN KURALLARINI DA ÖNEMSEYİN : Her zaman ille de eşit olmak için çabalamayın. İletişim kurarken kendisini iyi hissetmesini sağlamak, tamamen sizin yararınıza olur ve işinizi kolaylaştırır.
ÇÖZÜM ÜRETİN : Bir sorunla karşılaştığınız zaman, suçlu arayacağınıza, çözüm üreterek, sorunları birlikte aşmaya çalışın.

27 Mart 2009 Cuma

İBRAHİM SARAÇOĞLUNUN ÖNERİLERİ

RAHİM KANSERİ İÇİN : Enginar, çok az yağda çevrilir veya haşlanıp suyu içilir. Kalan posası da yenilir. Bu kür haftada 3 kez olmak üzere, 4 ay boyunca uygulanır. Ayrıca bu kür karaciğerin dostudur. Karaciğer yağlanması ve kolesterol için çok faydalıdır.

BURUN AKINTISI : Lavanta 1 bardak suda, 6 dak kaynatılır. 1 fincan içilir. Kalan kısmı da, buhar uygulaması olarak kullanılır
SAMAN NEZLESİ : Üzerlikotu tohumu, 2 barda suda 6 dak kaynatılır. Buhar uygulaması yapılır. Pamukla burun delklerinin çevresine sürülür. Saman nezlesi ve polen alerjisine çok iyi gelir.
ALLERJİ İÇİN : Keçiboynuzu çekirdekleri ile kaynatılır. Kaynatılıp suyu içilir. bu kür aynı zamanda kurdeşen (soğuk alerjisi) için de faydalıdır.
* Taze ısırgan da allerji için çok faydalıdır. (Isırganın yeşil renklisi erkek, kahverengi olanı dişidir.)
GENİZ AKINTISI İÇİN : Ada çayı ile gargara yapılır.

AHMET MARANKİDEN KADINLAR İÇİN ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI

Ahmet Maranki, kadınlar için, adeta mucize olarak nitelendirdiği bitkileri ve faydaları anlattı. Bu bitkilerin asları ve faydaları aşağıda verilmiştir. Çoban çantası, at kuyruğu, papatya, biberiye, civanperçemi, aslanpençesi, adaçayı, ile hazılanmış olan bitkisel çay ve soğan suyu, kadınlar için çok faydalıdır.

* Çocuğu olmayanlar,
* Kist, miyom sorunu olanlar,
* cilt bozukluğu,
* saç dökülmesi,
* İltihaplı sivilceler,
* Mide, bağırsak sorunları ve iltihapları,
* adet sancısı, gibi sorunlara faydalıdır.
* Menapoza girmiş kadınlar, her yemeğe, küçük soğanlardan atıp yemelidir.

AHMET MARANKİNİN KABIZLIK İÇİN DOĞAL ÖNERİLER

Kabızlık için, Dr Ahmet Marankiden, şifalı bitkilerle birlikte, şifalı doğla taş ve şifalı kokularla ilgili açıklamlar geldi.

* Şifalı bitkiler : İncir ,mürdüm eriği ve kuru kayısı kabızlık için sondere faydalı ve kesin çözümdür. Bu meyveleri Sıcak suyun içinde bekletip, suyunu içer, meyvelerini de yerseniz, 3-4 gün içinde kalın bağırsakları temizleyerek, kabızlık sorununuzu çözer.
* Şifalı Taşlar : Kabızlık sorunu için kullanılacak şifalı taşlar, Aytaş, Amber ve Sitrindir. Bu taşların reng beyaz olduğundan, vücudun enerjisini ayarlamaya yardımcı olur.
* Şifalı Kokular : Ihlamur,limon,lavanta,kokuları kabızlık için faydalıdır.

AHMET MARANKİDEN SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Ahmet Maranki, 26 Mart 2009 tarihinde, Herşey Dahil programına konuk olarak katıldı ve sağlıklı bir hayat yaşamak için çok önemli açıklamlarda bulundu. Ahmet Marankinin önermiş olduğu şifalı meyve kürünü anlatalım. Arkasından da diğer faydalı önerilerine geçelim.

ŞİFALI MEYVE KÜRÜ;
*1 adet ayva
*1 adet Elma
*1 adet Armut
*Tahin ve Pekmez
* Hibiskus bitkisi
HAZIRLANIŞI : Ayvanın çekirdeklerini çıkarın ve ortadan ikiye bölün. Ayvayı, çekirdekleri ile birlikte haşlayın. Renk vermesi için Hibiskus bitkisini de içine ekleyin. Ayvalar haşlandıktan sonra, sudan çıkarın. Tat vermesi için, ayvanın ortasına elma ve armut rendesi koyun. Üzerine tahin ve pekmez döküp, fırından pişirin.
Gelelim diğer şifalı önerilere,
* Ispanak, roka, tere, maydonoz, ıspanak, turp ceviz fındık ve turp çok faydalıdır. Bunları blendırdan geçirip, kanser hastaları hergün bir bardak içmeli.
* Pekmez ve susam vücut için çok önelidir.
* Kahvaltıda bol bol sebe yemek gerekir. Çünkü sebzeler temizleyicidir. Maydonoz, dereoru ve tere gibi sebzeler, üzerine limon sıkılarak yenilmelidir. * Meyve suları ve su normal soğukluklarda içilmelidir.

26 Mart 2009 Perşembe

AHMET MARANKİDEN SARIKANTARON KÜRLERİ

Ahmet Maranki, sarı kantaronun faydalarından bahsetti. Sarı kantaron migren ve uysuzluk için, adeta mucizeler yaratır diyen Ahmet Marankinin, önermiş olduğu bitkisel kürlerimiz ;

MİGREN İÇİN ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 yemek kaşığı sarı kantaron,
* 1 yemmek kaşığı Anason,
* 2-3 adet karanfil
* 1/2 lt su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. Malzemeleri içine atıp, 1 takla attırın ve demlenmeya bırakın. Sabah akşam günde 2 defa için.
UYKUSUZLUK İÇİN;
* 10 gr sarı kantaron,
* 5 gr kişniş,
* 1 tutam papatya
* 1/2 lt su,
HAZIRLANIŞI : Suyu kaynatıp, bitkileri içine atın ve demlendirin. Günde 2 defa için. Uykusuzluğu giderip, stresi alır.

AYAK TERLEMESİ VE AYAK KOKULARI İÇİN DOĞAL BANYO

26 Mart 009 tarihinde, İkbalin Mutfağı programına konuk olarak katılan Dr Feridun Kunak, ayak terlemeleri ve bu terlemelrin sonucu oluşan, ayak kokuları için bitkisel bir banyo önedi. Ayak banyosunun ardından. topuk çatlakları için faydalı, diğer bir doğal tarifimiz de mevcut.

BANYONUN HAZIRLANIŞI : Bir kabın içine, ılık suyu koyun. İçerisine, papatya, adaçayı, kekik ve deniz tuzu ilave edip karıştırın. ayaklarınınzı hazırlamış olduğunuz bu bitkisel banyoda bekletin. ayak kokuları, yorgunluk, dolaşım yavaşlığı problemlerinize çözüm olacaktır.
Ayak bakımından laf açılmışken, topuk çatlakları için, yine Feridun Kunakın önermiş olduğu doğal bakım kremini de anlatalım.
TOPUK ÇATLAKLARI : yukarıda anlatmış olduğumuz, ayak banyosundan sonra, ayaklarınızı kurulayın. Topuk kısımlarınızı, ponza taşı ile ovun. Limon suyunun içine, badem yağı, gliserin, sıvı vazelini karıştırın. Topuklarınıza, akşam yatmadan önce sürün. Pamuklu bir çorap giyerek yatın.

25 Mart 2009 Çarşamba

SUNA DUMANKAYDAN SATIR ARALARI

Suna Dumankayanın, Günbegün programında yapmış olduğu açıklamalarda, kısa kısa anlatmış olduğu kürleri, sizler için derledik ve ortaya çok faydalı bilgiler çıktı.
SAÇKIRAN İÇİN ; * 1 fincan zeytinyağı, * 1 kaç adet ceviz ve fındık içi, * 3 diş sarımsak
HAZIRLANIŞI : Ceviz ve fındığı hafif kavurun. Sarımsağı ezin. Zeytinyağının içine koyup sabaha kadar belketin. Süzdükten sonra, saç diplerine sürün. 1 saat bekletip, yıkayın.
DÖKÜLEN SAÇLAR, TIRNAKLAR VE KAŞLAR İÇİN : 1 bardak sütün içine, biraz yaş maya ile karıştırılıp, içilrse, saç kaş ve tırnak dökülmelerini durdurur.
TOPUK ÇATLAKLARI İÇİN : * 1 paket kabartma tozu,* 1/2 limon suyu,* Vazelin
HAZIRLANIŞI : Hepsini karıştırıp, çatlak olan bölgeye, yedirerek sürün.
DİŞ BEYAZLIĞI İÇİN ;
GEREKLİ MALZEMELER :* 1 çay kaşığı tarçın,* 1 çay kaşığı karbonat,* 1 çay kaşığı adaçayı,
HAZIRLANIŞI : Bütün malzemeleri karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, hazırladığınız bu karışımı, dişlerinize sürün 10 dak bekletip, bol su ile ağzınızı temizleyin.
TAPTEZE BİR CİLT İÇİN : Havucu rendeleyip, çok az yağda çevirin. Hergün yiyin. Taptaze ve kırışıksız bir cilde kavuşmanızı sağlar.

BEMBEYAZ DİŞLER İÇİN DOĞAL ÖNERİ

Kim istemezki, bembeyaz, inci gibi dişleri olsun. Ama bazı dış etkenler nedeniyle, bu pek mümkün olmuyor. Özellikle de, açy sigara gibi etkenler, dişin beyazlığını alıyor. Bu sorunu çözmek için, Suna Dumankayadan, Doğal bir tarifimiz var.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çay kaşığı tarçın,
* 1 çay kaşığı karbonat,
* 1 çay kaşığı adaçayı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemeleri karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, hazırladığınız bu karışımı, dişlerinize sürün 10 dak bekletip, bol su ile ağzınızı temizleyin.

NASIR VE TIRNAK BATMASI İÇİN DOĞAL ÖNERİ

Suna Dumankayanın önermiş olduğu doğal ve paratik öneri, hem nasır için, hem de, tırnak batması için çok faydalı, doğal bir ilaç.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 adet kzölenmiş soğan,
* 1 diş sarımsak,
* Greyfurt kabuğu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Soğanı közleyin. sarımsağı ezin. Greyfurt kabuğunun içine koyun. Cildi yakmayacak sıcaklıkta, nasır veya tırnak batması olan bölgeyei sıkıca sarın ve sabaha kadar bekletin. Etkili olabilmesi için, 2- 3 defa uygulanması gerekmektedir.

SUNA DUMANKAYADAN YAĞLI VE KURU CİLTLERE KIRIŞIK ÖNLEYİCİ MASKE TARİFİ

Suna Dumankaya, Günbegün programında, hem yağlı ciltler için, hem de kuru ciltler için, iki ayrı doğal maske tarfi verdi. Maskelerimizi sırayla görelim.

YAĞLI CİLTLER İÇİN ;
GEREKLİ MALZEMELER :

* 1 yumurta akı,
* 1 çay kaşığı buğday yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Yumurta akını iyice çırpın. Buğday yağını içine katın. Yüzünüze sürün. 20 dak bekledikten sonra, ılık su ile yıkayın.
KURU CİLTLER İÇİN :
GEREKLİ MALZEMELER :

* 1 yumurtanın sarısı,
* 1 çay kaşığı buğday yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Yumurta sarısını çırpıp, buğday yağını da ilave edip karıştırın. Yüzünüze ve boyun kısmınıza sürüp, 20 dak bekledikten sonra, ılık su ile yıkayın.
* Maskeyi, boyun kısmına sürerken, elinizin tersi ile, aşağıdan yukarı doğru sürün.

SUNA DUMANKAYADAN YÜZ VE BOYUN SARKMASINA DOĞAL MASKE

Suna Dumankaya, yüzde ve boyunda meydana gelen sarkmalar için, Doğal bir tarif önerdi. Suna dumankayanın TRT 1 Tv de Günbegün programında anlatmış olduğu maske için ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 5 gr bal mumu,
* 10 gr kakao
* 50 gr susam yağı,
*5 gr imon yağı,
* 5 gr portakal yağı,
* 100 gr su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bal mumunu ben mari usulü eritin. diğer malzemeleri de içine karıştırıp, yüzünüze sürün. 20 dak bekletip, ılık su ile yıkayın.
NOT : 5 gr yaklaşık olarak 1 çay kaşığıdır.

SAÇ DÖKÜLMELERİNİN NEDENLERİ

Saç dökülmelerinin sebepleri farklı farklıdır. Kelliğin engellenmesi için, saç dökülmesinin nedenini bulmak ve ona göre tedbir almak gerekir. Saç dökülmesinin nedenleri aşağıda verilmiştir.

1. Normal saç dökülmesi: Saçın yaşam döngüsüne bağlı olarak günde 100-150 kadar saç telinin dökülmesi normaldir.
2. Fizyolojik saç dökülmesi: Hamilelik dönemindeki saç dökülmesi, fizylojik dökğlmeye iyi bir örnektir. Geri dönüşümü mümkün olan saç dökülmesi türüdür.
3. Kişiye bağlı saç dökülmesi: Kişinin kendisinden kaynaklanan dökülme türüdür. Özellikle sıkı saç tokası kullanımına bağlı olarak meydana gelen dökülmeler, bu tür dökülmelere, örnektir.
4. Enfeksiyonlara bağlı saç dökülmesi: Bazı mantar enfeksiyonları dolayısıyla meydana gelen dökülmelerdir.
5. Alopesi Areate: LBölgelsel ve yama tarzında saç dökülmesidir. Uygun tedavi ile geri dökülmüş olan saçı geri kazanmak mümkündür.
6. Angen Effluvium: Radyasyon ve bazı kimyasallar nedeniyle meydana gelen saç dökülmesidir.
7. Telogen Effluvium: Strese ve kronik hastalıklara bağlı saç kaybı anlamına gelir.
8. Travma ve basıya bağlı saç köklerinin hasar görmesi: Bu da çok sık rastlanan saç dökülmesi çeşitlerinden birisidir.

23 Mart 2009 Pazartesi

DR ÖMER COŞKUNDAN SİVİLCELER VE SİYAH NOKTALAR İÇİN BİTKİSEL MASKE


Ömer Coşkun, sivilceler ve siyah noktalar için son derece faydalı olan kırmızı turp ve elma sirkesi kürünü verdi. Tarifimiz için ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 adet kırmızı turp,
* Yeteri miktarda elma sirkesi
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kırmızı turpu, yıkadıktan sonra, kabuklarıyla birlikte, rendeleyin. Bir tülbent yardımı ile süzdükten sonra, turp suyunu,elma sirkesiyle karıştırın. Güneş görmeyen bir yerde, 3 gün bekletin. Bir pamuk yardımıyla, sivilce siyah noktaların üzerine sürün. 3. günden itibaren kesin sonuç almaya başlayacaksınız. 7-10 gün kullanılır.

ISIRGAN SUYUNUN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Özellikle kanser hastalığı için çok faydalı olarak bilinen ısırgan otu, çeşitli formlarda kulanılabilen bir bitki. Isırgan yağı ve ısırgan suyu olarak bilinen formlardaki ısırgan, son derece faydalı bir bitki. bu yazımızda, ısırgan suyundan bahsetmek istiyoruz.

ISIRGAN SUYUNUN FAYDALARI;
* İştah açıcı ve kanın pıhtılaşmasını önleyici etkileri vardır.
* Kalp yetmezliğine, ayak şişmelerine (ödem) ve toplardamar yetmezliğinde faydalıdır.
* Solunum yollarını açıcı ağız, boğaz iltihaplarını giderici etkileri vardır.
* Mineral bakımından zengin olduğundan kansızlıkta destekleyici olarak kullanılır.
* Romatizmal ve gottada faydalıdır.
* Vücutta ürik asit birikimi ile oluşan gotta böbreklerden ürik asit atılımını arttırarak yararlı olur.
* İdrar söktürücü olmasından dolayı kandaki zehirli maddeleri uzaklaştırır.

ÖMER COŞKUNDAN ŞİFALI BİTKİLER VE BİTKİSEL TEDAVİLER

23 Mart 2009 tarihli Arım Balım Peteğim Programından alınmış olan, aşağıdaki sağlık kürleri Ömer Coşkunun önerilerinden derlenmiştir.
İSHAL İÇİN : İshal için, nar ve patates olduka etkilidir.
NAR ÇİÇEĞİ VE NAR KABUĞU : 1 tatlı kaşığı nar çiçeği, 1 su bardağı sıcak suda demlendirlir. Şekersiz olarak, sabah akşam aç karnına, 1 er su bardağı içilir.
PATATES : Patatesi kabuklu haşlayıp kabuğuyla birlikte aç karnına yiyin.
KİLO ALMAK İÇİN :
1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu, 1 tatlı kaşığı ballaile karıştırılarak, yemeklerden sonra yenir. Çok güzel kilo aldırır.
KİLO VERMEK İÇİN :
1 tatlı kaşığı Çörekotu, yemeklerden 30 dakika önce yenir. Zayıflamak için çok faydalıdır.
UYKUSUZLUK İÇİN KEDİOTU
: 1 tatlı kaşığı kediotu kökü, toz haline getirilir.1 su bardağı sıcak suda demleyin yatmadan önce için. Sabah yapıp akşam için.
MANTAR İÇİN :
Vücttaki mantarlar için, en çok etki eden, 3 bitki;
KINA:
1 lt suya 5 tatlı kaşığı kınayı 20 dakika fokur fokur kaynatın ve ılıtın. Mantar olan bölgeye sürün ve yatın.
SARIMSAK:
2 diş sarımsağı yatmadan önce için. Parçalamadan Vücuttaki hertürlü mantarın ilacı.
ZAKKUM YAPRAĞI:
Zakkum yaprağına sivrisinek gelmez. 10 tane zakkum yaprağını 1 lt suda 10 dakika kaynatın. Ayakdaysa 10 gün eğer eldeyse 1 ay sürün. Kesinlikle içilmez. Zehirlidir.

DR FERİDUN KUNAKTAN ZAYIFLAMA ÇORBASI

23 Mart 2009 Tahinde, Esra Ceyhanla adlı programa konuk olarak katılan Dr Feridun Kunak sağlıklı zayıflamak isteyenler için, doğal bir öneride bulundu. Önerimiz için ;

GEREKLİ MALZELER :
* 1 çorba kaşığı saf zeytinyağı
* 5 yaprak koyu renk lahana
* 1 orta boy soğan
* 2 pırasa
* 2 kereviz sapıylaberaber
* 10 küçük kök ıspanak
* Baharat (tuz-zerdeçal-zencefil(1 adet)-kırmızı pul biber-karabiber-)
* 1 adet limonsuyu
* 1 demet maydanoz.
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Yukarıda belirtilen bütün sebze ve baharatları karıştırın. Düdüklü tebncerede pişirin. Blendırdan geçirip, günde 1 defa yemeklerden önce için.

ÖMER COŞKUNDAN BOYUZATAN ÇEMEN KÜRÜ


Herbalist Ömer Coşkun, Star Televizyonları kanalıyla, çocuklarda boyuzatan bitkiyi ve bu bitkiyle yapılacak doğal kürü açıkladı. Hemen malzemelerimiz sayalım ve kürümüzün tarifine geçelim.
GEREKLİ MALZEMELER :
* Bir miktar zeytinyağı,
* 1 tatlı kaşığı boyotu (çemen),
* çay kaşığı karabiber,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ :
Bütün malzemeleri karıştırın. Bu karışımı, çocukların eklem yerlerine sürün. Boy uzamasına yardımcı olacaktır.

20 Mart 2009 Cuma

ZAMANI DURDURMAK MÜMKÜN MÜ?

Zamanın izlerini, cildiniz yansıtmamalı. bir kadın 50 yaşında bile olsa, 18 yaşındaki bir kadının vilt güzelliğine sahip olabilmeli. Peki Bu çok zor bir iş midir ? Hayır çok zor bir iş değil. Bazı püf noktalara dikkat ederek, zamanı durdurup, genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte, istediğiniz cilde kavuşmanızı sağlayacak olan, püf noktalar.

GÜNEŞ : Güneş ışınlarının gereğinden fazla alınması sonucu, cilt kırışmaya başlar. Dışarı çıkarken veya güneşlenirken, mutlaka yüksek koruma faktörlü kremler kullanın.
SİGARA : Sigara gerçek anlamda, bir cilt düşmanıdır. Ciltteki ve vücuttaki oksijeni alır. Cildin kurumasını ve yaşlanmasını sağlar. Sigarayı hayatınızdan çıkarın. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız, cildiniz için, bol oksijen takviyesi ve bol su iyi bir destek olacaktır.
ALKOL : Aşırı alkol, cildi kurutup, vitaminlerin vucuttan atılmasını sağlar. Alkolü bırakmanız ya da en azından azaltmanız sizler için çok faydalı olacaktır. Alkolün etkilerini azaltmak için, 1 bardak buzlu su içerseniz alkolden dolayı oluşan toksinleri atarsınız.
BESLENME HATALARI : Hazır yiyecekler, hormonlu gıdalar, vücudun vitamin ihtiyacını karşılamadığı gibi, sizlere zarar verir. Sağlıklı bir bedene ve cilde sahip olmak için, bol miktarda organik sebze ve meyve tüketmeniz gerekir. Cildiniz için, doktor kontrolünde E vitamini kapsülleri kullanabilirsiniz.
STRES : Stresi yok etmek mümkün olmadığına göre, en az seviyeye indirmek için, meditasyon ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

DOĞAL ANTİDEPRESAN TUZ

Tuzun fazlası, sağlı açısından zararlı. Tüm Uzmanlar, bu konuda hemfikir. Ama, yapılan bir araştırma sonucu, tuz miktarının az olması da insanları sevikleri aktivitelerden uzaklaştırıyor.
Depresyonun en belirgin özelliği olan bu durum, tuz miktarının ayarlanmasıyla düzeliyor. Psikoloji ve davranış Dergisinde yayınlalan raporda, tuzun doğal, antidepresan bir madde içerdiği ve tuzlu yenilen yiyeceklerin, bazı insanları mutlu ettiği belirtiliyor.Sizler yine de tuzun aşırısına kaçmayın ve normal ölçülerde tüketmeye çalışın.


17 Mart 2009 Salı

DR SEVİL ÖZKANDAN ŞİFALI BİTKİLER

Dr Sevil Özkan, metabolizma yavaşlığı, uykusuzluk, ses kısıklığı, baş ağrıları ve migren, gözlatı morlukları, yorgunluk ve bel fıtığı için bitkisel öneriler ;
BAŞ AĞRILARI VE MİGREN İÇİN : Çörekotu yağı, her iki şakağa, iki kaşın ortasına ve ensenin arka kısmına sürülür.
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN : 1 bardak suyun içine, 2 çay kaşığı biberiye koyulup 5 dak demlendirilir içilir.
SES KISIKLIĞI İÇİN : 1 bardak suya 4 damla okaliptüs yağı damlatılıp gargara yapılır.
UYKUSUZLUK İÇİN : Yetişkinlerde, 2 yemek kaşığı suyun içine, 1 damla jojoba yağı katılıp, yatmadan önce bileklere sürülür. Çocuklarda ise, 4 yemek kaşığı suya 1 damla katılıp, topuklarına sürülür.
GÖZLATI MORLUKLARINA : Çörekotu yağı, gözaltlarına sürülür ve 7 dak beklenir. Yıkanı.
* Kuşburnu, lapa haline getirilip, gözaltlarına koyulur ve 10 dak beklenir.
BEL FITIĞI : Melisa yağı ve çörekotu yağı karıştırılıp, bel fıtığı olan bölgeye sürülür.
ZİNDELİK İÇİN : Melisa yağı, günde 3 defa 1 er damla içilir.

DR SEVİL ÖZKAN CİLT TEMİZLEYİCİ DOĞAL MASKE

Dr Sevil Özkan, Cilt temizliğinde harikalar yaratacak olan mısırunu maskesini önerdi. Ciltteki makyaj kalıntılarını ve cildi derinlemsine temizleyecek olan maskemiz için ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 2 çay kaşığı mısırunu,
* 1 tatlı kaşığı kil,
* tatlı kaşığı domates suyu veya yoğurt suyu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzeleri karıştırıp, yüzünüze maske gibi uygulayın. 7 dak bekletip, ılık su ile yıkayın .
KAYNAK : 17 Mart 2009 tarihli, Kanal 7 de yayınlanan İkbal Gürpınarın programı.

SEVİL ÖZKANDAN KAYMAK GİBİ PÜRÜZSÜZ BİR CİLT İÇİN DOĞAL MASKE TARİFİ

Dr Sevil Özkan 17 Mart Salı Günü, İkbal Gürpınarın konuğu oldu ve 3 ayrı şekilde kullanılmak üzere, bitkisel bir maske tarifi verdi. Bu tarifimiz, hem cilt için, hem de, vücut için kullanılabiliyor. Cildinizde kırışıklık var ise, sivilce problemi yaşıyor iseniz, ya da faydalı ve kolay bir vücut peelingi kullanmak istiyorsanız, tarifimiz tam size göre;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tatlı kaşığı kil,
* 1 tatlı kaşığı mısır unu,
* 4 yemek kaşığı süt,
* 4 damla lavanta yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemeleri karıştırın. Yüzünüze sürün. 7 dak bekledikten sonra yıkayın.
* Kırışıklık problemi için, maske sonrası, kestane yağı, sürülür.
* Sivilceler için ise, biberiye yağı pamuk yardımı ile cilde sürülür. 1 dak sonra yıkanır.
* Vücut peelingi olarak da kullanılabilen killi maskemiz; Cildi canlandırır, pürüzleri temizleyerek, kaymak gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Zindelik verir.

ŞEVKİ GÜNGÖRDEN BÖBREK TAŞLARI VE İDRARYOLU ENFEKSİYONLARI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

Böbrek taşları ve idraryolu enfeksiyonları için, Şevki güngörün önerisi;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 5-6 adet kuşburnu,
* 1 bardak su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. Kuşburnunu içine atın. 5 dak demlendirin. Günde 1 defa,tok karnına için.
* Kekik suyu, Günde 1-2 defa içilir. Böbrek taşlarını düşürür. İbraryolu enfeksiyonlarını önler.
* Çördük otu ve kekik tarhana çorbasının içerisine katılır ve öyle tüketilir.

ŞEKER HASTALIĞI İÇİN ALTINOTU KÜRÜ

Şevki Güngör, şeker hastaları için çok fayda sağlayan, altınotu kürünü anlattı. Şevki Güngörün bir hatırlatmasını da tarifimizi vermeden hemen yazalım. Bütün bitki çayları yemek yedikten 20-30 dak sonra içilmeli. Ama, bu kürümüzde, şekeri dengelemek için, hazırlanan bitki çayı aç karnına içilmeli.

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 bardak su,
* 3-4 çiçek altın otu,
* 1 tatlı kaşığı bal,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. Altın otunu içine atıp, 5 dak demlendirin. Günde 2 defa aç karnına için.
* Ayrıca, kekeik suyu, zeytin yaprağı, bodur otu da şeker hastalığı için çok faydalıdır.

ACI OT

Ege Lokmanı olarak Tanınan ve bu mesleği badasından devralan, Şevki Güngör, Nur Ertük'ün programında acı otun faydalarından bahsetti.

* Tüm kanser türleri, özellikle de lösemi (kan kanseri) için çok faydalı olan acı ot, kanserden koruyucu özelliğe sahip olduğundan, herkes tarafından kullanılabilir. Acıotu, 4 yaşından sonra çocuklarında kullanabileceğini söyleyen Şevki Güngör, Acıot tarifini de verdi.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1,5 gr acıot,
* 1 Fincan su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatıp, acıotu içine atın. 5 dak demlendirin. Günde 1 fincan için.
NOT : Hamileler kulanmamalı.

BODUR OTUNUN FAYDALARI

Bir kaç gündür televizyonlarda çıkan isimler, hep bodur otundan bahsetmeteler.Latince adı, Marsdenia erecta olan Bodur otu, İpekotugiller ailesine mensup bir bitki. Sarmaşık görünümlü ve beyaz çiçekli. Organik asitler ve amidon içeriren bodur otunun faydaları ;

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
* Sindirim sistemini ve pankreası kuvvetlendirir.
* Şeker hastaları için çok faydalıdır.
* Karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine şifa verir.
* Ateş düşürücü özelliği vardır.
* Sedef, egzama, mantar, kaşıntılı alerjilerde kullanılır.
* Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer rahatsızlıkları, için faydalıdır.

ŞEVKİ GÜNGÖRDEN KARACİĞER HASTALIKLARI VE BOYUN FITIĞI İÇİN ŞİFALIBİTKİLER

Ege Lokmanı olarak adını duyuran, Şevki Güngör, 17 Matr 2009 tarihinde, Kanal 7 Ekranlarından yayın yapmakta olan Her Sabah Programında Nur Ertürk’ün konuğu oldu ve sağlık için önemli açıklamalar yaparak, bazı hastalıklara fayda sağlayan bitkisel kürler verdi. Bu kürlerden 2 si karaciğer hastalıkları (Hepatiti ve siroz) ve boyun fıtığı üzerine idi. Bu kürleri sizler için bir kez de biz yayınlıyoruz.

KARACİĞER HASTALIKLARI HEPATİT VE SİROZ İÇİN ; Bodurotu, Ökseotu, Devedikeni, acı ot karaciğer hastalıkları ve siroz için çok faydalıdır. Bu bitkiler, hepatit hastalığını önlediği gibi, var olan hastalığı da tedavi etmeye yardımcı olur.
BOYUN FITIĞI İÇİN ; 9 Şifalı bitkiden yapılmış olan bitkisel olan bitkisel kremi, boyun ve omuz bölgesine sürdükten sonra, Alabalık ve lavanta yağını karıştırın. Bu bölgeye masaj yaparak yedirin. Boyun bölgenizi sardıktan sonra, streç filmle üzerini kapatın. bu uygulamayı 15 gün yapın. Alabalık yağı, kireçleri eritici özelliğe sahiptir. Fakat 15 günden fazla kullanılması, klemikeri zayıflatmaya sebep olabileceğinden , önerilen gün kadar kullanılmalıdır.

16 Mart 2009 Pazartesi

16 MARTTA ARIM BALIM PETEĞİM PROGRAMINDA ÖMER COŞKUN

Ömer Coşkun Arım Balım Peteğim programında saçkırandan, altını ıslatan çocuklara, omirilik travmalarındam iştah açmaya kadar pek çok konuda faydalı bilgiler verdi.
SAÇ KIRAN İÇİN:
*Sarımsağı soyup ortadan bölüp saçkıran olan bölgeye sürün ve sarın.
*1 tatlı kaşığı ısırgan otu tohumunu 1 su bardağı suda kaynatın .saçınızı bu suyla yıkayın.
*Saç kırana kırk kilit otu da faydalı olur.
İDRAR KAÇIRAN ÇOCUKLAR İÇİN ARDIÇ YAĞI:
Eğer çocuğunuz idrar kaçırıyorsa bunun için ardıç yağını kullanın. Çocuğunuz 10 yaşından küçükse 1 çay bardağı ılık suya 5 damla ardıç yağı damlatıp içirin. 10 yaşından büyükse ; 1,5- 2 çay kaşığı koyup içirin.

OMURİLİK TRAVMASI İÇİN: 70 kg.lık bir insan 1 çay kaşığı çörek otunu hafifçe çiğneyip biraz su ile yutun. Kilosu boyuna oranla az olan insanlar yemeklerden sonra,normal ve fazla kiloda olanlar yemeklerden önce yesinler. İstenirde balla karıştırılıpta yenebilir.
İŞTAH AÇMAK İÇİN: Adaçayı ve zencefil iştah açan bitkilerdir. Ama adaçayı kaynatılmamalı,kaynamış suyun içine atılarak demleme usulü hazırlanıp içilmeli.
KANTARON YAĞI: Meme başı çatlaklarına sürün.Çok fayda sağlar.
SAFRAN:karaciğer kanserien karşı koruyucudur. Pilavın içine bir çay kaşığının ucu ile ilave edin ve bu şekilde tüketin.
JOJOBA YAĞI:cilt kanserine karşı doğal bir koruyucudur. Doğal bir bronzluk için de kullanılır.yaz mevsimine girerken kullanılmaya başlanırsa koruyucu faktörlü ,kimyasal ürünler kullanmaya gerek kalmaz.
BODUR OTU VE ÖKSE OTU: Pankreası güçlendirerek şeker hastalığına karşı koruma sağlar.

DR ÖMER COŞKUNDAN KANSERDEN KORUYUCU VE İYİLEŞTİRİCİ SİYAH ÜZÜM KÜRÜ


Herbalist Ömer Coşkun, kanser hastalığının iyileşmesinde faydalı, aynı zamanda kanser oluşumunu önleyen çekirdekli siyah üzümü önerdi. Ömer Çoşkunun ifadesiyle önemli bir ayrıntıyı da hatırlatalım. Siyah üzümün yetiştiği yer, ne kadar soğuksa, içindeki etken maddeler o kadar faydalıdır . Gelelim kürümüzün tarifine.

* Çekirdekli siyah üzüm den yarım kilosunu çekirdeğiyle beraber blenderden geçirin. Sabahları Aç karnına, Bu karışımdan önce 3 yudum için. 10 dakika ara verip, tekrar 3 yudum için ve yine 10 dakika ara verin. Bu şekilde, 1-2 bardak tüketin.

14 Mart 2009 Cumartesi

ÇAKRA NEDİR ? TEMEL ÇAKRALAR VE ÇAKRALARI AÇMANIN YOLLARI

Öncelikle sizlere çakranın ne olduğundan bahsedelim. Vücüdumuzda, 20.000 den fazla çakra olmasına rağmen, reikiki de 7 temel çakra kullanılır. toplam 7 adet olan çakra, sanskritçede tekerlek anlamına gelmektedir. Çakralar enerji bedeninde varolan enerji organlarıdır. Görevleri evrensel enerjiyi alıp bedenin kullanabileceği frekansa dönüştürmektir. Her Çakra bir salgı bezine bağlıdır ve bu bezlere bağlı organları etkiler.

7 TEMEL ÇAKRA VE GÖREVLERİ ;
1. ÇAKRA : Kök ya da destek kaynağı anlamına gelir. Sanskrit ismi Muladhara olan . Çakranın Ortak ismi, Kök çakradır. Başlangıç yeri, Omurga başlangıcıdır. Temel görevi ve etkileri ; güvenlik hassasiyeti, genel sağlık, elemedir. Çakrada sorun olduğunda, Kilo alma, korkusuzluk, kabızlık, direnme gibi problemler yaşanır. Çakrayı açma yolu ise ; Bacakları ve kolları güçlendiren, sıkılaştıran hamle yapar gibi yoga duruşu uygulamasıdır.
2. ÇAKRA : Birinin kendi yeri nalamına gelen 2. çakranın Sanskrit ismi, Svadhisthanadır. Ortak isim, Su çakrası olarak bilinier.2. çakra bölgesi , Alt karın, Kasık bölgesinin hemen yukarısıdır. Temel görevleri ve etkileri ;Hassasiyet, seksüel enerji, yaratıcılık, duygular, mahremiyet, deneyimsel zevk, sirkülasyon. 2. çakrada sorun olduğunda, Kontrol sorunu, bağımlılık, çok çalışma, eğlenmeme, duygusal drama, seksüel problemler, kalça ve bel ağrısı gibi sorunlar yaşanır. Çakrayı açma yolları, Derin derin nefes almaktır.
3.ÇAKRA : Parlak mücevher anlamına gelen 3. çakranın ,Sanskrit ismi, Manipuradır. Ortak isim, Ateş çakra olarak bilinir. 3 çakra Bölgesi, göbeğin arka kısmıdır. Temel Görevleri ve etkileri, Özgüven, karalılık, disiplin, sindirim, metabolizma ile ilgilidir. 3 Çakrada Sorun olduğunda, Sindirim problemleri, beslenme bozuklukları, kendini küçük görmek, nefret, titizlik gibi sıkıntılar yaşanır. Çakrayı açmanın yolları, Bükülme hareketleri gibi 20 dakika boyunca hoşunuza giden bir şeyler yapmaktır.
4. ÇAKRA : İncinmez anlamına gelen 4. çakranın Sanskrit ismi, Anahatadır. Ortak adı Kalp çakra olarak anılır. 4. çakra bölgesi Kalp, göğüs altıdır.
Etkileri ve temel görevleri , Merhamet, aşk, akıl ve beden arasında birliği sağlamaktır. 4. çakrada sorun olduğunda, Yalnızlık, solukluk, kıskançlık, kendini düşünmeme, akciğer sorunları, tansiyon gibi problemler ortaya çıkar.
Çakrayı açmanın yolları; Sıkılaşma egzersizleri, göğüs açma hareketleri, seks yapmak , şekerleme gibi kestirme gibi sevdiğiniz şeyleri yapmak, yalnız olduğunuzda ya da yorgun olduğunuzda yalnız bir arkadaşınızla planlar yapmak.
5. ÇAKRA : Saf anlamına gelen 5 çakranın Sanskrit ismi, Vissudhadır. Ortak ismi, Boğaz çakrası olarak bilinir. 5. çakranın Bölgesi, Boyun, boğaz, ağızdır.Etkileri ve temel görevleri ; İletişim, duygusal anlatım, dinlemedir. 5. çakrada sorun olduğunda, Boyun ve omuzlarda gerginlik, çeneyi sıkmak, diş gıcırdatmak, zor konuşma, dinleme yeteneksizliği, işitme sorunları, boğaz sorunları, aşırı konuşma gibi sorunlar ortaya çıkar. Çakrayı açmanın yolları, Aşırı su içme, sigarayı bırakma, peynir ve süt tüketmek, şarkı söylemek, boyun ve omuz çevirme egzersizleri yapma, yüksek sesle duyguları açıklama, iç çekmek, esneme, yüksek sesle gülmektir.
6. ÇAKRA : Sezgi merkezi anlamına gelen 6. çakranın Sanskrit ismi, Ajnadır.
Ortak ismi ise, Üçüncü gözdür. 6. çakra bölgesi, Alın aşağısındaki merkez noktası, sinüs noktasıdır. Temel görevleri ve etkileri; Bilgelik, sezgi, kendi duygu ve düşüncelerini inceleme, hayal gücü, rüyalarda oluşur. 6. çakrada sorun olduğunda, Eski konulara takılıp kalma, baş ağrıları, halüsinasyonlar, kabuslar, zayıf hafıza gibi sorunlarala Çakrayı açmanın yolları; Kendi kendinize pozitif şeyler söyleme, ilham kaynağı resimlere bakmak, diğer açılardan bakabilmek için gözlerinizi kapatarak zaman geçirmek.
7.ÇAKRA : Nilüfer anlamını taşıyan 7. çakranın Sanskrit ismi, Sahasraradır. Ortak ismi ise, Taç çakradır. 7. çakra bölgesi, Kafatasının en üst noktasıdır. Temel görevleri ve etkileri ; Ruhsallık, ilahi bağlantıyı sağlamaktır. 7. çakrada sorun olduğunda, Açgözlülük, kronik baş ağrısı, derin ayrılma, üstünlük duygusu gibi sorunlar yaşanır. Çakrayı açmanın yolları, Meditasyon yapmaktır.

13 Mart 2009 Cuma

DR ELİF GÜVELOĞLUNDAN KRONİK İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI İÇİN BİTKİSEL KÜR

Elif Güveloğlu, idraryolu enfeksiyonları için, tüm hanımlar için, bitkisel bir çay tarifi verirken, pratik bir egzesiz önerisinde de bulundu.


GEREKLİ MALZEMLER :
* 1 kök zencefil,
* 1 tutam adaçayı,
* 10–15 adet karanfil,
* 1 kök zerdeçal,
* 1 tutam mısır püskülü ,
* 1 bardak kaynar su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Yukarıda adı geçen malzemelri suyun içine atıp, ağzını kapatın. 10–15 dak demlendirip,günde 2 defa aç karnına için. Eğer kaynatma yöntemini tercih edersenzi, kısık ateşte 5 dak kaynatın.
* Elif Güveloğlunun idrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırmayı önleyen egzersiz önerisi ise, vajen kaslarının sıkılıp 10 saniye beklenerek yeniden bırakılması bu hareketin mümkün olduğunca çok tekrarlanması.

HERBALİST ELİF GÜVELOĞLUNDAN ADET SANCILARI İÇİN BİTKİSEL ÖNERİ

Pek çok kadın adet önsesi ve adetin ilk iki günüde, şiddetli karın ve kasık ağrılarından şikayet eder. Adet sancısı olarak nitelenirilen bu durum için, Dr Elif Güveloğlu, bitkisel bir çay tarifi verdi.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 5–6 adet papatya,
* 1 tatlı kaşığı karanfil,
* 1 tatlı kaşığı kekik,
* 1 tatlı kaşığı anason,
* 1 bardak kaynar su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemelri, Kaynamış olan suyun içine atıp, ağzı kapalı olarak 15 dak demlendirin. Günde 3 fincan, aç karnına için. Adet dönemi sancıları için çok faydalıdır.

FERİDUN KUNAKTAN ÇAMUR TEDAVİSİ

GEREKLİ MALZEMELER :
* 2 yemek kaşığı Toz kil,
* 1 tatlı kaşığı menekşe yağı,

* 2 yemek kaşığı kepek,
* 1 tatlı kaşığı biberiye yağı,
* Yeteri kadar maden suyu,
MASAJ İÇİN UYGULANACAK YAĞLAR :
* 1 tatlı kaşığı pelesenk yağı,
* 1 tatlı kaşığı buğday yağı,
* 1 tatlı kaşığı biberiye yağı,
* 1 tatlı kaşığı menekşe yağı,
* 1 tatlı kaşığı susam yağı,
* 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Maden suyu hariç, diğer kalan malzemeleri, bir kabın içine koyun. Tahta bir spatula yardımıyla karıştırarak, bulamaç kıvamında bir çamur elde edene kadar, maden suyunu yavaş yavaş ilave edin. Daha sonra bu karışımı, ocakta, dayanabileceğiniz sıcaklığa gelinceye kadar ısıtın. Isıttığınız bu karışımı ağrıyan eklem yada kireçlenme olan bölgeye sürün. Üzerini streç ya da bezle sarın. Sıcak olması çok fayda sağlayacaktır. Soğuyuncaya kadar bekletin.
* Karışımı, sıcak olarak sürdüğünüzde rahatlama yerine ağrılarınızda artma hissediyorsanız, o zaman soğuk olarak uygulayın.
* Karşımı, varislerinizin üzerine gelecek şekilde koymayın. Bu çamurun sıcaklığı geçtikten sonra ,o bölgeyi temizleyin yukarıda, adları verilmiş olan yağları karıştırıp, çamur uygulaması yaptığınız bölgeye masaj yaparak yedirin.
FAYDALARI :
Yukarıda tarifi ve kullanım şekli verilmiş olan doğal çamur, kalça ve eklemlerde ağrılar ve kireçlenmeler için çok faydalıdır.

12 Mart 2009 Perşembe

HÜSEYİN ERMİŞİN BEYİN DAMARLARINI AÇMAK İÇİN ÖNERİLERİ

Hüseyin Ermişten bein damarlarını açmaya yardımcı bitkisel kürler ;
1. KÜR
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çay kaşığı elma sirkesi,
* 4 çorba kaşığı limon suyu,
* 1 çay bardağı su,
* 1 çorba kaşığı bal,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzeleri karıştırıp, aç karnına günde 1 defa için. 40 gün kullanın.
2. KÜR
GEREKLİ MALZEMELER :
* 2 tatlı kaşığı karabaş çiçeği,
* 1 çay kaşığı elma sirkesi,
* 1 çorba kaşığı ,
* 1 su bardağı su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. İçine karabaş çiçeğini atın,ocaktan indirip 20 dak demlendirin. Demlendikten sonra, sonra içine elma sirkesini ve balı ilave edip için. En az 20 gün boyunca uygulayın.

HÜSEYİN ERMİŞTEN SAĞLIK İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

Dr Hüseyin Ermişten çatlaklardan varise, prostattan ses kısıklığına, uyuz hastalığından, erkelerde cinsel gücü artırmaya kadar, pek çok hastalık için bitkisel kür önerileri ;
ÇATLAKLAR VE YARIKLAR İÇİN: Ayva çekirdeklerini ezerek biraz suda pelteleşinceye kadar kaynatın. Topuklardaki,meme uçlarındaki ve vücudun diğer yerlerindeki çatlaklara ve yarıklara sürün. EĞER , bu ayva çekirdeğinin peltesinin içine biraz bal katıp yüzünüze sürerseniz kırışıklıklara çok faydalı olur.
ŞEKER HASTALIĞI İÇİN : Acı pelin otu demlenip içilir.civan perçemi demlenip içilir.acı yavşan otu demlenip içilir.105 tane karanfili 2 litre suda ,suyun yarısı kalıncaya kadar kaynatın. Ilınınca süzün ve akşam sabah aç karnına 1 er bardak için.
SES KISIKLIĞI İÇİN: 1.Kebabenin 3-4 tanesini ağzınızda tutatrak emin. Ağzınızın içinde gezdirin ve atın.
PROSTAT İÇİN: hergün 1 avuç dolusu Çiğ kabak çekirdeğini aç karnına çitleyin.3 ay boyunca düzenli olarak tüketin.
VARİSLER İÇİN : Dr Hüseyin Ermişin varisler için iki ayrı önersi mevcut.
1.Kara üzüm çekirdeği tozunu akşam sabah 1 er tatlı kaşığı aç karnına yiyin.
2.siyah turpu yıkayın ve kabuklarıyla beraber rendeleyin.varislerinize bununla gün aşırı( 1 gün yapıp 1 gün yapmayın ) masaj yapın.
UYUZ İÇİN : Geyik boynuzunu döverek toz haline getirip uyuz olan bölgeye sürerseniz uyuz geçecektir.
ERKEKLERİN CİNSEL GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN: Geyik boynuzu tozunu, biraz balla karıştırıp yenirse erkeklerin cinsel gücünü artırır.

HÜSEYİN ERMİŞTEN TROİD VE NODÜLLER İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

Dr Hüseyin Ermiş, troid bezleri az çalışan kişiler için, bitkisel kür ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çorba kaşığı burçak

* 2 çorba kaşığı harnup(keçi boynuzunun toz haline getirilmiş hali)
* 1 tatlı kaşığı şahtere tohumu
* 1 su bardağı
* 1 tatlı kaşığı kaliteli bal
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. Su ılınınca, Diğer malzemeleri içine ekleyin. Bu karışımdan günde 2 sefer 2 kaşık yiyin. Eğer toroid bezleriniz fazla çalışıyor ise, şahtere tohumunu kullanmayın.
NODÜL İÇİN:
GEREKLİ MALZEMELER :
* 21 tane Taşköprü sarımsağı
* 1 kg kaliteli bal,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Sarımsakları ezin. Balın içine karıştırın. üzerine bir tülbent örtüp, gece balkona koyun. sabah güzneş görmeden alın. Bu ayazlama işlemini 3 kez tekrarlayın. Günde 2-3 kaşık bu karışımdan yiyin. Buz dolabında saklanabilir.

HÜSEYİN ERMİŞTEN KİSTLER İÇİN BİTKİSEL REÇETE

Kanal 7 nin sabah kuşağında yayınlanan Her Sabah adlı programın 12 Marat günü yayınlanan program konuğu Hüseyin Ermiş, kistler için bitkisel bir reçete önerdi.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çorba kaşığı civan perçemi,
* 1 çorba kaşığı ökseotu,
* 1 çorba kaşığı bol otu,
* 1 çorba kaşığı kırlangıç otu,
* 1 çorba kaşığı hazanbel,
* 1 çorba kaşığı ısırgan otu,
* 1 çorba kaşığı meyan kökü
* 1/2 çorba kaşığı acı pelin otu,
* 1 bardak su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Yukarıda isimleri verilen bitkiler bir kabın içinde karıştırın. Suyu kaynatıp, bitki karışımından 1-2 kaşık, suyun içine atın. 10-15 dak demlendirip için.

HÜSEYİN ERMİŞTEN TERLEME İÇİN BİTKİSEL KÜR

Eğer aşırı terleme probleminiz vr ise, Hüseyin Ermişn bitkisel önerisi ;
GEREKLİ MALZEMELER :

* 1 bardak adaçayı,
* 1 bardak tan biraz az kırkkilit,
* 1/2 bardak şahtere otu,
* 1 bardak su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün bitkileri karştırın. suyu kaynatıp, bitki karışımından 1 çorba kaşığını suyun içine atın. 15-20 dak demlenmeye bırakın. Günde 2 defa için.

DR İBRAHİM SARAÇOLUNDAN GÖĞÜS BÜYÜTMENİN BİTKİSEL YOLLARI

Dr İbrahim Saraçoğlu, 12 Mart 2009 tarihinde, Esra Ceyhanla adlı programa konuk oldu ve pek çok kadının merak ettiği bir sorunun cevabını verdi. Göğüslerinin küçüklüğünden şikayet eden hanımlar için, bitkisel göğüs büyütmenin yollarını anlattı. İşte o şifalı besinler ;
AVAKADO : Olgun bir avakado alın. Eğer avakodo olgun deilse, bir gazeteye sarılarak 2-4 gün arası bekletin. Yumuşamış olan avakadonun kabuklarını ince bir şekilde soyun. Çatalla ezerek üzerine limon sıkın.. Haftada 3 defa yenir. Ayrıca, kemoterapi hastalarına da çok faydalıdır.
KARABAŞOTU : Göğüsleri büyütmekte çok faydalıdır.
MUZ : Anamur muzu, haftanın her günü yenirse, göğüsleri büyütmeye fayda sağlar. Ama haftada 1 defa yenirse, kabızlığa neden olur.

SAĞLIKLI FORM TUTMANIN YOLLARI

Kilo porblemi olanlar için, en elzem konu, bir an evvel fazla kşlolarından kurtulmaktır. Eğer 1 ayda 10 kilo ve üzerinde kilo vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka bir beslenme ve diyet Uzmanı ile görüşmenizi tavsiye edeceğiz. Eğer ayda 2–3 kg gibi sınırlı vermek niyetindeyseniz, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

* Diyet yapmaya karar verdiğinizde, görünür bir yere, sizi motive edicek bir yazı yazın. En güzel çıktığınız fotoğrafı da yanına eklemeyi unutmayın.
* İlk olarak ne kadar kilo vermek istediğinizi aklınıza koyun.
* Porsiyonları küçülterek, kendinize çok faydalı olabilirsiniz. Belli bir süre sonra, porsiyonlarla birlikte, midenizde küçülecektir.
* Canınız tatlı isterse, lolipop yemeyi deneyin. Kalorisi düşük olduğundan çok işe yarayacaktır.
* Kendinize uygun diyeti seçin. Bizim sizler için önereceğimiz diyet 3 ayda 15 kilo vermenizi ve bu kilo vermenin kalıcı olmasını sağlayacak bir diyet.
3 AYDA 15 KİLO VERDİREN DİYET
* Her sabah, kahvaltıdan önce 1 bardak ılık su ve çok abartılı olmayan bir kahvaltı.
Ara öğün ; 1 ya da 2 porsiyon meyve
Öğlen, yemekten önce 2 bardak su ardından ekmeksiz karbonhidrat ve sebze ağırlıklı yemek.
Ara öğün; yulaf içerikli yiyecekler ya da yoğurt
Akşam ,bol yeşilliği bulunan salata , 1 dilim ekmek ve sebze yemeği
Yatmadan önce bitki çayı ya da süt.
Diyet süresince, bol egzersiz ve su.

CİLT TİPİNİZE GÖRE NEMLENDİRİCİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Cildin daha güzel ve sağlıklı görünmesi, dış etkenlerden korunması, hücre yenilenmesinin sağlanarak, cildin daha genç görünmesi, nemlendirmenin doğru ve kurallara uygun yapılması önemlidir. Nemlendirici kullanmanın püf noktaları ;

* Cildinizi nemlendirmek için, doğal yollardan veya kozmetik ürünlerden faydalanmanız mümkündür. Hangisini tercih ederseniz edin, öncelikle, cilt tipinizi belirlemeniz gerekmektedir.
* Cilt tipinizi belirlemenin en kolay yolu, duştan çıktıktan sonra, yüzünüzü kurulayıp, aynaya bakmaktır.
* Yanak ve alın bölgesi pul pul ise, cildiniz kurudur. Bu durumda, nemlendiriciyi sadece, yanak ve alın bölgesine uygulayın.
* Çene ve burun bölgeleri parlak ve canlı ise, yağlı bir cildiniz var demektir. Fazla nemlendirici içeren bir krem kullandığınızda cilt gözenekleri tıkanır. Siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasına neden olur.Ciltteki kan dolaşımını hızlandırdığınızda cildiniz canlanır. Bunu sağlamak için nemlendirici oval ve nazik hareketlerle gereken bölgelere masaj yaparak yedirin.Cildiniz yağlı ise, Makyaj esnasında fondöten kullanacaksanız, mutlaka nemlendirici kreminizi sürün. Fondöteni yüzünüze uygulamadan önce nemlendirici kremin cilt tarafından tamamen emilmesini bekleyin. Eğer katı bir fondöten kullanacaksınız, yüzünüzde doğal bir görünüm elde etmek için nemlendirici hafif oranda cildinizde kalmışken uygulayın.
* Sadece burun ve alın bölgesi parlıyor ise, karma bir cilde sahipsiniz demektir. Sadece kuru bölgelere nemlendirici uygulayın.
* Eğer tüm bölgeler eşit oranda canlılık varsa cilt tipiniz normaldir. Tüm cildinize nemlendiriciyi kullanabilirsiniz.

11 Mart 2009 Çarşamba

ZEYTİN YAĞI İLE PRATİK CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

Zeytinyağı, sağlık açısından olduğu kadar, cilt bakımı açısından da çok yararlı. Bu yazımızda, zeytin yağı işle yapılabilecek, bir kaç bakım önerisi sunmak istiyoruz sizlere ;

BANYO İÇİN : Cildinizin beslenmesi, nemlenmesi ve yumuşaması için banyo suyunuza birkaç kaşık zeytinyağı ekleyiniz
YORGUN AYAKLAR İÇİN : Yorgun ayaklar için, banyo sonrasında, eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limon suyu ile 10 dakika ovuşturunuz
EL GÜZELLİĞİ İÇİN : Yatmadan evvel, ellerinizin üzerine bol miktarda zeytinyağı sürüp, beyaz pamuklu eldiven giyip, sabaha kadar bekletiniz.
DUDAK ÇATLAMALARI İÇİN : Soğuktan dolayı, dudakların çatlamaması veya çatlamış dudakları yumuşatmak için dudaklarınızın üstüne hafifçe biraz zeytinyağı sürünüz.

GERGİN ÇİZGİLER İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM

Cildinizde oluşmuş olan gergin ve inatçı çizgilerden kurtulamın son derece kolay ve paratik bir yönteminden bahsetmek istiyoruz sizlere.

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1/4 fincan zeytinyağı,
* 1 fincan saf hindistancevizi yağı,
* Limon suy,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Hindistancevizi yağı ve zeytinyağını karıştırın. Çizgilerin üzerine sürün. 30 dak bekletip, limon suyu ile cildinizden temizleyin. İnatçı cilt çizgileri kaybolana kadar bu uygulamayı yapın.

MURAT TOPOĞLUNDAN METABOLİZMA ÇAYI

ikbal Gürpınarın Mutfağı programında, Dr Murat Topoğlundan metabolizma hızlandıran çay tarifi önerisi geldi. Tarifi kaçıranlar için, bir kez de biz yayınlıyoruz.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 adet kabuk tarçın,
* 5 adet çekirdek kakule,
* 3 adet karanfil,
* 5 bardak su,
* 1 tatlı kaşığı bal,
* 1 çay kaşığı karabiber,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatın. Tarçın, kaule ve karanfili içine atıp, 5 dak kaynatın. Soğuduktan sonra, içerisine bal ve karabiberi atın. Günde 4-5 defa için.

MURAT TOPOĞLU YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜREN BİTKİSEL TARİF

Kanal 7 de yayınlanmakta olan İkbal Gürpınarın Mutfağı programına konuk oldu ve yüksek tansiyon hastaları için önemli bilgiler verirken, bitkisel bir çay ile tansiyonu düşürmenin yöntemini de anlattı. Çayımız için gerekli malzemeleri saydıktan sonra çayımızın tarifine geçelim.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tutam ökseotu,
* 1 adet limonun kabuğu,
* 1 tutam papatya,
* 1 tutam zeytin yaprağı,
* 1-2 dş sarımsak,
* 6-7 dam saplı maydonoz,
* 1 lt su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatıp, tüm bitkileri içine atarak, 10 dak kaynatın. Günde 2-3 defa için.

MURAT TOPOĞLUNDAN DÜŞÜK TANSİYONU YÜKSELTMEK İÇİN BİTKİSEL ÇAY

Dr Murat Topoğlu, tansiyon düşüklüğü yaşayan kişiler için, bitkisel bir çay tarifi verdi. bu çay sayesinde, tansiyonunuz dengelenek ve normal seviyesine dönecek. Tarifimiz için ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tutam ısırganotu,
* tutam mersin yaprağı,
* 1 çubuk tarçın,
* 1,5 su bardağı su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kaynamış suyun içerisine, bitkileri atıp, 5-10 dk kısık ateşte kaynatın. Ilınınca süzün ve ılık olraka, Günde 2 defa için.

DOĞRU MAKYAJ YAPMANIN KURALLARI NELERDİR ?

Hanımların (ve hatta günümüzde bazı erkeklerin) vazgeçilmez unusuru, makyaj, doğru yapıldığı takdirde, bazı kusurları kaparatak, göze güzel görünebilir. Ama eğer makyajı doğru yapmaz iseniz, sizleri, deyim yerinde ise kepaze edebilir. Peki doğru makyajın kuralları nelerdir ?

* Öncelikle, yüzünüzde, ön plana çıkarmak istediğiniz bölgeyi tespit edin.
* Makyajınızı yapmadan önce, cildinizi temizleyin ki, cildiniz makyaja hazır olsun.
* Makyaj ürünlerinizi kaliteli ve bilinen ürünlerden seçmeniz, cildinizde istemediğiniz durumların oluşmasını önleyeceği gibi, makyajınızın kalıcı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.
* Makyaj malzemelerinizin renkleri, teninizle uyumlu olmalıdır.
* Yaptığınız makyajın kıyafetlerinizi tamamlamasına özen gösterin. Kıyafetiniz ve makyajınız uyumlu olursa, görünüm çok daha güzel olacaktır.
* En önemli kurallardan birisi de yaptığınız makyajın hayat tarzınız ve yaşınıza uygun olmasıdır. Çünkü yanlış makyaj, sizleri olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir. Oysaki, makyajın amacı, daha genç ve canlı görünmektir.
* Makyaj yaparken, gideceğiniz yere göre makyaj yapmanız gerekir. Örneğin, gündüz işyerinizde yapılan makyaj ile, gece için yapılacak makyaj farklıdır.
* Makyaj yaparken, yüz şekli, gözlerinizin biçimi, saç ve ten renginiz belirleyici etkenlerdir. Bu unsurları göz önüne alarak makyaj yapmanız gerekmektedir.
* Her makyaj şekli veya her renk, herkese yakışmaz. Kendinize yakışan makyaj ve renkler konusunda, yakın çevrenizden yardım alabilirsiniz.
* Mevsime göre makyaj yapmak da diğer bir püf noktadır. Kış aylarında, biraz daha ağır makyaj yapılabilirken, yaz aylarında, çok daha hafif bir yapmaj yapmanız daha uygun olacaktır.
* Yaptığınız makyaj, sizi yansıtabilmeli, ve sizi daha genç ve güzel gösterebilmelidir. Tabiki, doğal halinize yakın olması gerektiğini de.

10 Mart 2009 Salı

DR ELMİRA İNALIN NOKTALARLA MASAJ TEDAVİSİ VE BİTKİSEL KÜRLERİ

Dr Elmira İnal, Aslında bir dahiliye Uzmanı ama, Aynı zamanda, bioenerfi ve noktalarla masaj teknikleri üzerinde çalışmalar yapan bir isim. 10 Mart 2009 tarihinde, ikbalin Mutfağı adlı programa konuk olarak katılan Dr elmira hanım, bazı hastalıklar için faydalı olan, masaj teknikleri ve bitkisel önerilerde bulundu.

TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN : İşaret parmağı ve baş parmak arası sıkılır ve masaj yapılır. 1 kase yoğırdun içine tarçın katılır veyenir.
* 1 yemek kaşığı balın içine, 1 tatlı kaşığı toz zencefil karıştırılıp, dil üzerine konulur ve yavaş yavaş emilerek yutulur.
BEL VE BOYUN FITIĞI İÇİN : Omiriliğin yan tarafından, boyuna doğru ovarak masaj yapılır. Ardından da, Melisa yağı ve susam yağı karıştırılarak, bu bölgelere masaj yapılır.
SİNUZİT İÇİN : Burunun sağ ve sol kanatlarına, 10 defa baskı yapılır ve el geri çekilir. Ellerle baskı yapılarak, yüzden kulaklara doğru ilerlenir. 10 ar defa, iki kaşın arasına, şakaklara, alının ortasına, ense arkasındaki çukurlara baskı yapılır ve bırakılır.
DİŞ AĞRILARI İÇİN : 2 bardak kaynar suyun içine, 1/2 bardak nohut atılarak 15 dak kaynatılır ve Bu su ile gargara yapılır.
MİGREN İÇİN : 2 kaşın tam üzerinde, migren noktaları vardır. Bu noktarala, parmaklarla masaj yapılır ve şakaklar ovulur.
ALLERJİ İÇİN : 1 er tutam ısırganotu, yeşilçay ve papatya 1 bardak kaynar suda demlendirilip içilir.

DR ELMİRA İNALDAN NOKTALARLA MASAJ TEDAVİSİ VE BİTKİSEL KÜRLERİ

DR ELMİRA İNALDAN ŞEKER VE TANSİYON HASTALARI İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

Dr elmira İanalın önermiş olduğu papatya ve civanperçemi çayı, tansiyon ve şeker hastalarının kullanmış olduğu ilaçların etkisi azaltır, Halsizliğe ve yorgunluğa çok iyi gelir, hormon seviyesini düzenleyerek, stresi yenmenize yardımcı olur.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tutam civan perçemi,
* 1 tutam papatya,
* 1 bardak ılık su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Akşamdan, Papatya ve civanperçemini ılık suyun içine atın. Sabah aç karnına için. Aynı işlemi akşam da tekrarlayın. Günde 2 defa için.
Dr elimara İnalın önermiş olduğu diğer bir kür ise, tansiyonu düşürmek için yoğurt ve tarçın. Tabii, tansiyon hastaları için önemli olan, bir kaç egzersiz ve hareket öneride Dr Elmira İnaldan.
TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN : 1 Kase yoğurdun içine, tarçın eklenip karıştırılır ve yenir.
* Fazla kilolardan kurtulmak, en iyi tedavileden birisidir.
* Yavaş yavaş ip atlar şekilde hareketler, yürüyüşler ve koşar gibi hareketler, Gerilme hareketleri tansiyon hastaları için iyi gelir.

DR ELMİRADAN CİLT LEKELERİ İÇİN YUMURTA AKI VE LİMON SUYU MASKESİ

Kanal 7 ekranlarından, evlerimize konuk olan İkbal Gürpınarın Mutfağı adlı programın, 10 Mart 2009 tarihindeki konuğu, Dr Elmira İnaldan, cilt lekeleri için doğal bir tarif önerisi geldi.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 adet yumurtanın akı,
* 1/2 limonun suyu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Limon suyunu, yurta akı ile karıştırıp, bir pamuk yardımı ile, aşağıdan yukarıya doğru cildinize sürün. Lekeleri gidermek için, oldukça etkili olan bu yöntem, kuru ciltler için, gün aşırı, yağlı ciltler için ise, haftada 1 kez uygulanır.

9 Mart 2009 Pazartesi

PERVİN BULKAKTAN İNATÇI İÇİN SOĞAN SARIMSAK LAPASI

Pervin Bulgak, sivilceler ve cilt güzelliği için doğal bir maske tarifi yanısıra, inatçı sivilceler için, soğan sarımsak lapası önerisinde bulundu.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 çay kaşığı zencefil,
* 1 tatlı kaşığı bal,
* 1 çay kaşığı tarçın,
* 1/4 fincan limon suyu,
* 1/4 kuru soğan,
* 36-4 diş sarımsak,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Limon suyu, bal, tarçın ve zencefili karıştırıp, maske kıvamında bir karışım elde edin. Maske şeklinde cildinize sürüp, 15-20 gün bekletin. Ilık su ile yıkayın.
* Eğer sivilceleriniz çok inatçı ise, soğan ve sarımsağı ezin ve sivilcelerin üzerine koyun. Sivilceleri yakar ve çabuk bir şekilde sivilcelerden kurtulmanızı sağlar.

PERVİN BULGAK İLE AKNE VE SİVİLCELERE VEDA EDİN

Pervin bulgak, siyah noktalar ve sivilceler için, doğal ve etkili önerilerde bulundu. Bu önerilerimizi sırayla görelim.

* Türk kahvesi telvesi, sivilcelerin üzerine sürülür. 15 dak beletip yıkayın.
* Esmer şekeri, bir miktar ılık su ile karıştırın. İçine, zeytinyağı ilave edip, karıştırın. Bir pamuk yardımı ile cildinize sürüp, 15-20 dak bekletip, ılık su ile yıkayın.
* Cildinizi sodaya batırmış olduğunuz pamuk ile silin.

PERVİN DULGAKTAN DOLAŞIM BOZUKLUĞU İÇİN DOĞAL REÇETE

Pervin bulgak, güzellik maskeleri ve doğal tariflerin yanısıra, sağlık açısından önemli olan bir konuya da değindi. Bu konu, dolaşım bozukluğuna doğal çözüm yöntemiyle ilgiliydi. Özellikle varisler için çok faydalı olan, Pervin Bulgakın önermiş olduğu, dolaşım bozukluğu yağı tarifi için ;

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tatlı kaşığı biberiye yağı,
* 1 tatlı kaşığı zeytinağı,
* 1 tatlı kaşığı kantaron yağı,
* 1 tatlı kaşığı fındık yağı,
* 1 tatlı kaşığı tarçın yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün yağları eşit oranda (biz tarifi tatlı kaşığı olarak verdik ama, ölçü olarak, isterseniz fincan, isterseniz çay bardağı kullanabilirsiniz) karıştırın. Cam bir kavanoza koyun. Günde 1 defa, bacaklarınıza (dolaşım bozukluğu olan bölgeye), aşağıdan yukarı doğru masaj yaparak bu yağı sürün.

HERBALİST PERVİN BULGAKTAN KIRIŞIK ÖNLEYİCİ MASKE

9 Mart 2009 tarihinde İkbal Gürpınarın Mutfağı programında, doğal cilt bakımı üzerine önerilerde bulunan, herbalist pervin bulgak'ın kırışık önleyici doğal bakım maskesi tarifi ;

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 yunurta akı,
* 2 çay kaşığı öğütülümş keten tohumu,
* 1 çay kaşığı zeytin yağı,
HAZIRLNIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzeleri karıştırıp, yavaş yavaş cilde yedirin. 15-20 dak bekletip, ılık su ile yıkayın. Cildi gerici özelliği olduğundan kırışıklıkları açar ve oluşacak olanları önler.

SİVİLCELER İÇİN DOĞAL MERHEM YAPIMI

Sivilceler için çok etkili ve doğal maske tarifimiz, sizleri biraz uğraştıracak bazı aşamalar ile hazırlanıyor. Ama emin olun, verdiğiniz zahmete değecek kadar etkili bir tarif.

GEREKLİ MALZEMELER :
* 50 gr çörekotu,
* 200 ml elma sirkesi,
* 50 gr nar kabuğu,
* 100 gr çörek otu yağı,
* 10 damla karabaş otu yağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Çörekotu iyice ezilir. Elma sikesi ve nar kabuğu ile karıştırılıp, 1 gece bekletilir. Sabah, bir tülbent yardımı ile süzülen karışım, 1 gün daha dinlendirirlir. 24 saatin sonunda, içerisine çörekotu yağını ilave edip karıştırın. 50 derece ısıda ısıtıp, krem kvamına gelene kadar karıştırın. tohumlarını iyice döverek nar kabuğu ve elma sirkesi ile karıştırın. Bir gece beklettikten sonra tülbent ile süzün ve 1 gün dinlenmeye bırakın, daha sonra içine çörek otu yağı ilave edip karıştırın, 50 dereceyi geçmeyecek bir sıcaklıkta ısıtıp kremsi bir kıvama gelinceye kadar karıştırın, ocaktan indirdikten sonra içine karabaş otu yağını ilave edip karıştırın.Ocaktan indiridiğiniz karışıma karabaşotu yağını ilave edin. Cam bir Kavanoza koyup, buzdolabında saklayın. 2 ay özelliği bozulmadan bu şekilde saklanabilir.

DİLARA KOÇAKTAN SELÜLİT DİYETİ

Diyetisyen Dilara koçak ile, selülitlere veda etmeye ne dersiniz. Nasıl olacak bu iş diye soracak olursanız, Dilara koçakın önerisi, selülit diyeti ile olacak deriz. Diyetimizin tarifi aşağıda verilmiştir. Yalnız bu diyet oluşan selülitler için değil de, daha çok oluşacak selülitlerden korunma amaçlı yapılıyor.

Sabah:
*12 kiraz ya da 3 dilim taze ananas
*2 dilim tuzsuz lor peyniri
*1 dilim tuzsuz ekmek
Ara
*Bitki çayı (Selülite faydalı olanlardan içebilirsiniz)
*2 kuru kayısı
Öğle
*Kabak ya da mercimek çorbası
*Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
*1 dilim tuzsuz lor peyniri
*1 dilim tuzsuz etimek
Ara
*1 bardak light kefir
*10 fındık
*1 meyve
Akşam
*1 enginar
*Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
*4 çorba kaşığı sebzeli bulgur pilavı
*Yağsız yoğurtla cacık
*Salata
Ara
*1 meyve
*Bol su ve egzersiz

8 Mart 2009 Pazar

SUNA DUMANKAYADAN CİLT LEKELERİ İÇİN 4 AYRI ÖNERİ

Doğal güzellik ve bakım uzmanı, Suna Dumankaya, ciltte oluşmuş olan lekeri temizlemek ve oluşabilecek olanları önlemek için, çeşitli önerilerde bulunmakta. Bu önerileri hep birlikte görelim. 4 ayrı tarifimiz için ;

GEREKLİ MALZEMELER :
* Nişadır,
* Bal
* Yumurta akı
* Rendelenmiş limon kabuğu,
* Elma suyu,
* Limon suyu,
* Zeytinyağı,
* Süt,
* Rendelenmiş havuç,
* Kil
MASKELERİN HAZIRLANIŞ VE KULLANIM ŞEKİLLERİ :
* Nişadır bal ile karıştırılarak krem kıvamına getirildikten sonra hazırla­nan bu karışımdan günde iki defa ve tedavi süresince leke olan yere sürülür. 20 dak bekletilip, yıkanır.
* Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan bu kremden, ban­yodan bir saat önce masaj yapılarak cilde sürülür.
* Eşit miktarda elma suyu ile limon suyu karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma zeytinyağı ve süt ilâve edilerek kaynatılır. Elde edilen bu karışım soğuduktan sonra cilde masaj yapılarak sürülür.
* Rendelenen havuçtan elde edilen suyu, killi toprak ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı zeytinyağı ile karıştırarak merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Bu karışımı tedavi süresince, gün aşırı lekeli cildinize sürün.

KURU CİLTLERDE MUCİZELER YARATACAK DOĞAL MASKE TARİFİ

Cildiniz kuru ise, doğal yöntemlerden faydalanarak, cildinizde harikalar yaratmanız hiç de hayal değil. Size önereceğimiz doğal maske ile, istediğiniz yumuşaklıkta ve taptaze bir cilde sahip olabileceksiniz.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 6 adet badem,
* 2 çay kaşığı yulaf ezmesi,
* 1/2 muz,
* 1/2 avakado,
* 4 çay kaşığı çiğ krema,
* Çiğ süt,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bademler akşamdan ıslatın. Sabah kum tanesi inceliğinde ezin. Muz ve avakadoyu ezip bademin içine karıştırın. Yulaf ezmesi ve çiğ kremayı da ekleyip, maske kıvamında bir karışım olanak kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp, 20 dak bekletin ve ılık su ile yıkayın. Süte batırdığınız pamuk ile cildinizi silin. Bu kez soğuk su ile cildinizi durulayın.
FAYDASI : Bu doğal maske, cildinizi yeniler, besler ve canlandırır.

YAĞLI CİLTLERDE MAKYAJIN KALICI OLMASI İÇİN DOĞAL MESKE TARİFİ

Yağlı ciltdi olan hanımların en büyük sorunlarından bir tanesi, yaptığı makyajın akmasıdır. Bu küçük ama, can sıkıcı problem için, alınabilecek bazı önlemler yok değildir tabiki. Yağlı bir ciltte makyajın kalıcı olabilmesi için yapılabilecekler ;
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 yemek kaşığı nane suyu (aktarlardan temin edilebilir)
* 1 yemek kaşığı limon suyu
* 1 yemek kaşığı üzüm suyu,
* Gülsuyu,
* 2-3 adet buz,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Öncelikle cildinizi temizleyin. Limon, üzüm ve nane sularını karıştırıp, cildinize sürün ve 20 dak bekletin. Gül suyunun içerisine, buzları atıp, hafif erimeye bırakın. 20 dak sonunda, cildinizi bu gülsuyu ile yıkayın. Kullandığınız kozmetikerin yağsız olmasına dikkat edin.

7 Mart 2009 Cumartesi

DR ELİF GÜVELOĞLUNDAN KOLESTEROL DÜŞÜREN KÜR

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tatlı kaşığı yeşil çay,
* 1 çay kaşığı biberiye,

* 1 çay kaşığı ökseotu,
* 1 çay kaşığı ısırganotu,
* 1 çay kaşığı karabaşotu,
* 1 kaşık limon kabuğu
* 1/2 lt su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatıp, tüm bitkileri içine atın. Demlenmeye bırakın. Ilıkken süzün. Aç karnına, günde 2 defa için.
ÖNEMLİ UYARI : Yüksek tansiyon problemi olanlar, biberiyeyi kullanmasın.

ELİF GÜVELOĞLUNDAN HAVUÇ MASKESİ

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 tatlı kaşığı bal,
* 2 yemek kaşığı rendelenmiş havuçun suyu,

* 1 yemek kaşığı süzme yoğurt,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : yoğurdu, iyice karıştırıp, içerisine bal ve hacuç suyunu ilave edin. Maskeyi cildinize sürüp, 30 dak beklettikten sonra, cildinizi ılık su ile yıkayın.
FAYDASI : sivilceler için çok faydalıdır.

HERBALİST ELİF GÜVELOĞLUNDAN SİVİLCELER İÇİN BİTKİSEL KÜR

GEREKLİ MALZEMELER :
* 2 sap civanperçemi
* 1 tutam ısırganotu yaprağı,

* 1 tatlı kaşığı karabaşotu,
* 5–6 adet papatya,
* 1 tutam kekik,
* 1 bardak su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kaynamış olan suyun içerisine, diğer malzemeler atarak, demlendirin. Ilınınca süzün ve cam bir kavanoza koyup, buz dolabında saklayın. Temiz cilt üzerine, pamukla silmek suretiyle uygulayın. 1 hafta kullanın.

DR ELİF GÜVELOĞLUNDAN EKLEM AĞRILARI İÇİN BİTKİSEL ÖNERİ

GEREKLİ MALZEMELER
* 1 fincan Bugday yağı,
* 1 fincan susam yağı,

* 1/4 biberiye yağı,
* 1/4 kekik yağı,
* 1/4 portakal yağı,
* 10 adet karanfil,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm yağları karıştırıp, koyu renkli bir kavanozun içene koyun. Karanfilleri de içine atıp, ağzını kapatın. 1 hafta, ışık görmeyen bir yerde bekletin. 1 Haftanın sonunda, günde 1 defa olmak üzere, masaj yaparak sürün. Üstünü sarın. Sıcak tutulması faydalıdır.

6 Mart 2009 Cuma

SÜTÜN FAYDALARI

Büyük küçük, herkes, sevsin ya da sevmesin süt içmek zorundadır. Çünkü, kemik gelişimi için çok önemli bir besindir. Hep süt içmek gekir diyoruz, ama, sütün faydalarını yeteri kadar biliyor muyuz? İşte sütün faydalarından bazıları.

* Sütte, farklı miktarlarda olmak üzere bütün vitaminler mevcuttur. Bir litre inek sütü 7,3 gram mineral ihtiva eder. en önemlileri; kalsiyum 1,20 fosfor 0,94 potasyum 1,50, sodyum 0,45, klor 1,06, mağnezyum 0,12 ve kükürt 0,33 grandır.
* Yetişkin bir insan, günde 1 litre süt içtiğinde günlük gıda ihtiyacının % 20-25'ini karşılayabilmektedir. Özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılar için süt, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Her insanın günde yarım litre süt içmesi lazımdır.
* Çocuklar için 2-3 yaşlarına kadar 1/5 lt., daha büyükler için 1/2 lt. süt içilmesi tavsiye edilmektedir.
* Süt, evhama, vesvese, kınıtı, gam, keder gibi psikolojik rahatsızlıklara şifadır.
* Nefes darlığına ve akciğer rahatsızlığına iyi gelir.
* Halsizliği, yorgunluğu ve asabiyeti giderir.
* Bal ile karıştırılıp içilirse mide ve bağırsak yaralarını, gastriti iyi gelir.
* Barsakları parazitlerden temizler.
* Karaciğer ve dalak rahatsızlığı yağsız süt içilerek iyi olur.
* Makbul olan süt, inek sütüdür. İnek sütü kalbi ve zihni kuvvetlendirir, unutkanlığı giderir.

4 Mart 2009 Çarşamba

KALİTELİ BİR UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İyi bir Uyku düzeni, pek çok hastalıkları ve kornik yorgunluğuğa da çare olur. Peki iyi bir uyukunun reçtesi nedir ? Ne yapmak gerekir ? İşte Kaliteli uykunun reçtesi ;

* Kafein uyku kalitesini etkileyen bir unsurdur. Çözüm için, öğleden sonraları veya tümüyle kafeinden uzak durun. İlaçlarınızı da kontrol edin. Birçok ilaçta kafein bulunabilir (ve bazı başka ilaçlar da uykusuzluğa neden olur).Kafeinin vücuttan tam olarak atılması ise üç-yedi saat sürebilir. Çikolata ve kahveli dondurmanın yanı sıra, kolalı içecekler ve birçok başka alkolsüz içecekte de kafein mevcuttur.
* Uykunuzu bölne bacak krampları, potasyunm düzeyinden kaynaklanabilir. İdrar söktürücü olarak değerlendirilen diüretik ilaçlar potasyum kaybına sebep olabilir.3 ay süreyle B kompleks vitaminleri uygulaması, gece bacak kramplarında azalmasını sağlar. Baldır kasları için germe egzersizleri de yararlı olabilir.
* Gece idrara kalkmak uykuyu böldüğünden uyku kalitesini etkiler. Gece başka bir sebeple uyanmamışsanız, veya gebe değilseniz, 40 lı yaşalara kadar gece idrara kalmanız normal değildir. Diüretik ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları sabah kullanmız daha uygun olur. Eğer geceleri sık idrara kalkıyor iseniz, şeker hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonları açısından bir muayeneden geçmeniz uygun olacaktır.

AHMET MARANKİDEN BÖBREK İLTİHAPLARI İÇİN BİTKİSEL ÖNERİ

Dr Ahmet Marankinin önermiş olduğu bitkisel karışım, böbrek iltihaplanmaları için oldukça faydalı. Ahmet Beyin önerisi ile, tarifimizi yayınlıyoruz.

GEREKLİ MALZEMELER :
* 3-4 adet kerevi sapı,
* 3-4 adet lahana yaprağı,
* 1 tutam maydonoz sapı,
*1 su bardağı su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : kereviz sapı, lahana yaprağı ve maydonoz sapı kaynayan suyun içine içine atılır. 3 taşım kaynatılır. Akşam yatmadan 1 saat önce 1 bardak içilir. 3 hafta uygulanacak olan bu kürün hiç bir yan etkisi olmadığından, herkes içebilir. Böbrek iltihaplarının yanısıra, zayıflamaya ve kan yağlarını düşürmeye yardımcı bir kürdür.

3 Mart 2009 Salı

DR ELMİRADAN TERLEME PROBLEMLERİ İÇİN PATLICAN ÖNERİSİ

3 Mart 2009 tarihinde yayınlanan İkbal Gürpınarın Mutfağı programına konuk olarak katılan Dr Elmira, Azeri kökenli bir Dr. Bitkilerle ve çeşitli masaj teknikleri ile cilt gençliği ve güzelliği konusunda bilgiler veren Dr Elmira İnal, İkbalin Mutfağı programaında, pek çok kişinin muzdarip olduğu, terleme konusuna değindi. Terlemeyi düzenleyen, en iyi bitkinin, patlıcan olduğunu söyleyen Dr elmira İnalın önerisi;

GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 adet patlıcan
* 1 bardak su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Patlıcanın kabuğu soyulur. Kabukları, kaynayan suyun içine atılıp, 3 taşım kaynatılır. 30 dak demlendirildikten sonra, günde 2-3 defa ılık olarak içilir.
* Ayrıca, el ve koltuk altı terlemelerinde pudra şekeri çok faydalıdır. Bu bölgeler pudra şekeri sürülerek 30 dak bekletilir.

DR AHMET MARANKİDEN TÜM KARACİĞER HASTALIKLARINA FAYDA SAĞLAYAN PANCARSUYU KÜRÜ

Ahmet Maranki, tüm karaciğer hastalıklarına ve karaciğerden kaynaklanan, egzama, vitiligo, egzama, kurdeşen,sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları ve cilt bozuklukları için de son derece faydalı olan pancar kürümüz için ;

GEREKLİ MALZEMELER :
* 250 gr pancar,
* 1 lt su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANILIŞI : Pancarların kabuklarını soymadan yıkayın. Hatta üzerindeki olumsuz etkilerden temizlemek için, 3–4 saat sirkeli suda bekletin ve haşlamadan önce üzerini iyice fırcalayın. Suyu kaynatın, pancarları içine atın ve 3 dak kaynatın. Bu pancar suyunu, 3 gün bozulmadan buz dolabında saklayabilirsiniz. Günde 3 defa aç karnına için. 3 hafta uygulayın.

AHMET MARANKİDEN AYVA KÜRÜ

3 Mart 2009 tarihinde, Nur Ertükün sunduğu hersabah programına konuk olan Dr Ahmet Maranki Özellikle hanımlar için, ayva kürünü önerdi. Peki bu ayva kürü ne işe yarar ? öncelikle ondan bahsedelim. Öncelikle emziren annelerde, sütü artırır. Kadınlar için bedendeki kötü kokuları giderir. Kalın bağırsakları temizler. Vücudu yeniler.

KÜRÜN UYGULANIŞ ŞEKLİ :
Ayvayı ya kompostosu yapılır. günde 2 kase yenir. Yalnız şker katmayın. eğer şekersiz tüketemiyorsanız, kaynatırken içerisine, 2–3 adet kayısı ve 1 adet elma koyun. Öyle tüketin.
* Ayvayı haşlayıp, suyunu için.,
* Ayvayı çiğ olarak tüketmeyin.
* 1 hafta kullanın.

2 Mart 2009 Pazartesi

DR İBRAHİM SARAÇOĞLUNDAN KRONİK YORGUNLUK VE BAHAR YORGUNLUĞU İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

KRONİK YORGUNLUK İÇİN ;
GEREKLİ MALZEMELRER :
2 adet havuç
10-15 adet incir
1 lt su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu 1/2 lt kaynatın. Havuçları içie atarak 7 dak haşlayın. Başka bir kabın içerisinde, incirleri yıkayın. Diğer 18/2 lt suyu da başka bir kapta kaynatıp, incirleri içerisine atın. 15 dak kaynatın. Ayrı ayrı hazırladığınız bu suları ılınmaya bırakın. Ilındıktan sonra, suları birbirine karıştırıp, cam bir şişeye koyun. Buz dolabında saklayabilirsiniz. Günde 1 bardak bu sudan için.
BAHAR YORGUNLUĞU İÇİN ;
GEREKLİ MALZEMELER :

* 5-6 adet tarla lahanasının dış yaprakları,
* 1 lt su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Suyu kaynatıp, lahana yapraklarını içine atın. 10 dak haşlayın. Suyunu süzün ve günde 3 defa bu sudan için. Kan şekerinizi düzenleyecek olan bu kür, bahar yorgunluğuna birebirdir.
KAYNAK : 02. MART 2009 TARİHLİ GÜNBEGÜN PROGRAMI

DE FERİDUN KUNAKTAN VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN DOĞAL ÖNERİ

Kanal D nin, sevilen programlarından, Esla Ceyhanla, adlı programının 02.03.2009 da yayınlalan bölümündeki konuğu, Dr Feridun Kunaktı. Feridun Kunak, çeşitli sebeplerle, vücutta oluşan çatlalkarı önlemek ve oluşmuş olan çatlakları yok etmek amacı ile, tamamen bitkisel yağlardan oluşan bir öneride bulundu. Tarifimiz için ;

GEREKLİ MALZEMELER :
* Kakao yağı,
* Jojoba yağı,
* Kayısı yağı,
* Fındık yağı,
* Badem yağı,
* Menekşe yağı,
* Gliserin ,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm yağları, eşit miktarda karıştırın. Çatlak oluşmuş olan bölgeya, çimdikleyerek ve hafifçe sıkarak, kan akışı sağlayın. Hazırlamış olduğumuz, bitkisel yağ karışımını, masaj yaparak, cildinize iyice yedirein. Bir gün sonra duşa girin ve yıkanırken ,yağ sürdüğünüz bölgelere masaj yaparak üsteki ölü derinin atılmasını sağlayın.1 ay süresince hergün düzenli olarak uyguladığınızda, vucudunuzda bulunan çatlaklarda, gözle görülür oranda azalma olduğunu farkedeceksiniz.

DR FERİDUN KUNAKTAN SELÜLİT İÇİN BİTKİ ÇAYI

Dr Feridun Kunak, selülitler için, bitkisel yağlardan oluşan bir cilt maskesinin yanısıra, bitkisel bir çay tarfi de verdi. Bu bitkisel çay ile, selülitlerinizden kurtulmak hiç de zor olmayacak. Tabii çay ile birlikte, selülit yağlarını da kullanmanızda fayda var.

GEREKLİ MALZEMELER :
*1 tutam biberiye
*1 tutam kiraz sapı
*2 demet maydonoz
*3 litre su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemeleri, kaynatmış olduğunuz suyun içerisine atıp, kısık ateşte, 5 dak kadar kaynatın. Altını kapatıp, 5 dak dinlendirin ve süzün. İçerisine isteğe göre, bir kaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal katarak içebilirsiniz.
FAYDASI : Bu çay, selülitlerin çoğalmasını engeller ve var olan selülitleri azaltır.

DR FERİDUN KUNAKTAN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN PATLICAN KÜRÜ

Patlıcanın içerisinde bulunan nikotinden dolayı, sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Dr Feridun Kunak da, sigarayı bırakmak isteyenler için, patlıcan kürünü önerdi. Esra Ceyhanın programında kürün tarifi veren Feridun Kunakın önerisi ;

GEREKLİ MALZEMELER :
*1 kilo patlıcan
*2 litre su
*2 limon suyu
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Patlıcanların kabuklarını, alacalı soyun ve dilimleyin. Suyun içine koyun. 2 adet limonun suyunu da ilave edip, 1 gün boyunca, limonlu suyun içinde, bekletin. Bu suyu canınız her sigara içmek istediğinde için. Bu sizin sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.

DR FERİDUN KUNAKTAN SELÜLİT İÇİN BİTKİSEL ÖNERİ

2 Mart 2009 tarihinde, Kanal D de yayınlanan, Esra Ceyhanla adlı programa konuk olarak katılan Dr Feridun Kunak, selülit için şifalı bitkisel yağlarla hazırlanmış olan kürler önerdi ve çeşitli önerilerde bulundu.

GEREKLİ MALZEMELER :
* Portakal yağı,
* Buğday yağı,
* Üzüm çekirdeği yağı,
* Limon yağı,
* Susam yağı,
* Biberiye yağı,
HAIZRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm yağları eşit miktarda karıştırın. Vücudnuzu temizledikten sonra, İpek bir kese ile, aşağıdan yukarıya doğru, kese yapıp, kan dolaşımını artırın. Hazırlamış olduğunuz yağı, bir pamuk yardımı ile, bastırarark, aşağıdan, yukarıya doğru sürün. Yağları sürdükten sonra, vakumlu bir bardak yardımı ile, bardak çeker gibi, selülitli bölge üzerinde kaydırın. Selültli bölgeye kan akışı sağlamak için, yavaş yavaş çimdikleyerek ve sıkarak, kan dolaşımını sağlayın.

DR ÖMER COŞKUNDAN DEPRESYON İÇİN KEDİOTU KÜRÜ

DEPRESYON NEDİR?
Depresyon, kişinin, kendisini üzgün, isteksiz ve boşlukta hissetmesidir. Yani, bir çeşit duygu durum bozukluğudur. Kişi, önceden sevdiği ve keyif aldığı şeylere karşı, isteksiz hale gelebilir. İçine kapanabilir. Kendini sürekli üzgün ve hatta işe yaramaz hissedebilir. Depresyonda iştah ve kilo ile ilgili değişiklikler olabilir. Genellikle iştah azalması olurken bazen de artma olabilir.
Depresyon, artık çağımızın hastalığı haline geldi neredeyse. Tıbbi tedavilerin yanı sıra, pek çok alternatif tedavsi bulunan, depresyon için, Dr Ömer Coşkun'un önerisi, kediotu.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 su bardağı su,
* 1 tatlı kaşığı kediotu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Ilık suyun içerisine, kediotunu atıp 10-15 dak demlendrin. Günde 2 defa içilir.

ÖMER COŞKUNDAN KANTARONOTU YAĞININ FAYDALARI


Arım balım Peteğim programında kantaronotu yağının faydalarından bahseden Dr Ömer Coşkunun, önermiş olduğu kürler ;
SİNİR SIKIŞMASI-BEL VE BOYUN FITIĞI İÇİN :
* 1 lt saf zeytn yağının içerisine, kantaronotu yağı karıştırılır. Sinir sıkışması olan bölgeye masaj yaparak sürülür.
YANIK İÇİN :
* Kantaron yağı ayrıca, yanık için çok faydalıdır.
ÜLSER YARALARI İÇİN :
* Ülser için de çok fayda sağlayan, kantaron otu yağı, sabahları aç karnına, 1 tatlı kaşığı içilir.

DR ÖMER COŞKUNDAN MİGREN İÇİN ÖKSEOTU

02 Mart 2009 Pazartesi günü, Petek Dinçözün sunduğu, Arım Balım Petağim programına katılan Dr Ömer Coşkun, migren için çok faydalı olan ökseotu kürünü önerdi. Öncelikle migren hastalığının tanımını ve belirtilerini hatırlatalım.
MİGREN NEDİR?
Migren, nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin çeşitli şekillerde eşlik ettiği primer epizodik (bölüm) bir baş ağrısı bozukluğudur.
BELİRTİLERİ : Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri mevcuttur.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 1 su brdağı ılık su,
* 1/2 tatlı kaşığı (ya da 1 tutam) ökseotu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Ilık suyun içine, ökseotunu ıslayın. 10 saatin sonunda, kaynatmadan, için. Ökseotunun meyvesi değil sadece dalları ve yaprakları kullanılır. Günde 2-3 defa için.
* Ökseotu kürü, migrenin yanısıra, her türlü kansere ve şeker hastalığına da yi gelir.