Paylaşmak Güzeldir

24 Ocak 2010 Pazar

MUSTAFA AYDINERDEN İTP HASTALIĞI BEHÇET HASTALIĞI VE BOĞAZ ENFEKSİYONLARI İÇİN BİTKİSEL KÜRLER


24 Ocak 2010 Tarihli, Serdem'in Mutfağı programına konuk olarak katılan, Mustafa aydıner,
İTP hastalığı, behçet hastalığından kaynaklanan ağız yaraları ve çocuklardaki bademcik şişlikleri için bitkisel önerilerde bulundu.

İTP HASTALIĞI : İTP hastalığı, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin azalması nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle, vücutta morarmalar olur ve kanam kolay durmaz. Bu hastalık için, Mustafa Aydınerin .önerisi;
* 50 Gr dağ kekiğinin, üzerini örtecek kadar üzüm sirkesi, bir kabın içine konulur ve ağzı kapalı olarak, 3-4 gün bekletilir. Hazırlanan bu karışımdan, günde 3 defa 1 er çay kaşığı içilir.
BEHÇET HASTALIĞINDAN KAYNAKLANAN AĞIZ YARALARI İÇİN : Behçet hastalığında, en çok sıkıntı yaratan durumlardan bir tanesi de, ağız içerisinde oluşan yaralardır. Bu yaralar için, Mustafa aydıner'in önerisi ;
* 1-2 damla dut şurubu ağız içerisine dökülür ve bu şurup ağız içinde, 3-4 dak. çevrilir.
* Böğürtlenin taze dış yaprakları çiğnenir.
* 1 tutum ebegümeci yaprağı ve çiçekleri, kaynar suyun içerine atılıp, 1 dak, kısık ateşte kaynatılır. Bu su ile hergün gargara yapılır.
ÇOCUKLARDA BADEMCİK ŞİŞMESİ İÇİN ; Karalahana yapraklarını, ateşte biraz yumuşattıktan sonra, boğaz kısmı, zeytinyağı ile ovulur. Karalahana yaprağı boğaza sarılarak, sabaha kadar bekletilir.
ÇOCUKLARIN İŞTAHINI AÇMAK İÇİN : 1 çay bardağı pekmezin (Üzüm veya dut pekmezi) içerisine, 1 çay kaşığı karabiber karıştırıp, ısıtın. Günde 2 defa çocuklarınıza içirin.
Tepkiler:

0 yorum: