Paylaşmak Güzeldir

8 Mart 2010 Pazartesi

DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Son yıllarda en kolay ve kullanılabilir olan bir doğum kontrol yönteminden bahsetmek istiyoruz sizlere. Doğum kontrol iğneleri. Bu iğnelerin olumlu ve olumsuz yönleri var elbette. Ama , önemli olan, bu iğneleri, bir hekim kontrolünde kullanmanızHem aylık, hem de 3 aylık dönemlerde kullanılabilen, doğum kontrol iğneleri, adet kanamasının başladığı ilk gün de sayılarak, 5 gün içerisinde uygulandığı taktirde, korunmaya yardımcı olur. Yapıldıktan sonra, kana yavaş yavaş hormon salgılar. Doğum kontro hapına benzer şekilde, içeriğinde bulunan hormon nedeniyle, yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak, spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlar da, doğum kontrol iğnelerini, rahatlıkla kullanabilir. İğneler, eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastaneler) kollaylıkla temin edilebilir. Ancak, iğneleri kullanmaya başlamadan önce danışmanlık alınarak kullanmak isteyen kişiye uygun bir yöntem olup olmadığına karar verilmesi kan basıncının ve vücut ağırlığının ölçülmesi gibi bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, iğneleri kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken belirli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna başvurularak, gerekli kontrollerin yapılması, sağlık açısından faydalı olacaktır.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN FAYDALARI ;
* Gebeliği önlemede, %99' a varan etkisi vardır.
* Kullanımı çok kolaydır.
* Adet kanamsı sırasında olan, ağrı ve sancılar ile, adet öncesi gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
* Adet kanaması miktarını azaltarak, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.
* Kadını, yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur.
* İyi huylu meme kistlerini azaltır.
* Dış gebeliği önler.
* Rahim ve tüplerde enfeksiyon oluşmasını engeller.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN ZARARLARI;
* Adetleri düzensiz olanlar (düzensizliğin nedeni belirleninceye kadar), * Şeker hastaları,
* Karaciğer bozukluğu olanlar (siroz, sarılık gibi), * Tansiyonu yüksek olanlar, * Damar tıkanıklığı, bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar,
* Özellikle bulantı, kusma ile birlikte şiddetli baş ağrıları olanlar zaralı olabileceğinden, kesinlikle, doğum kontrol iğnesini kullanmamalıdırlar.
* Bırakıldığında doğurganlığın dönüşü 6-9 ay gecikebilir.
* Enjeksiyonlar için sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
* İlk kullanımda 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu daha ziyade su tutulumu şeklindedir. Daha az tuzlu yenmesi, hareketin artırılması ile düzelir.
* Memelerde dolgunluk yapabilir. Bu etkisi ilk 3 ay içinde düzelir.
* Kadınların bazılarında, kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Bu nedenle, ilk kullanıldığında ve daha sonraki kontrollerde, kan basıncı mutlaka ve mutlaka ölçülmelidir.
* Bazı ilaçlarla etkileşimi vardır.
* Aylık yapılan iğneler, sigara içen kadınlarda dolaşım bozukluklarına neden olabilir:
* Özellikle, 3 ayda bir yapılan iğneler, adet düzensizliklerine neden olabilir. Bu adet miktarının azalması hatta kesilmesi, ara kanamalar, lekelenmeler, nadiren de aşırı kanama şeklinde olabilir. Bu düzensizlikler 9-12 ay içinde büyük ölçüde düzelir.
Tepkiler:

0 yorum: