Paylaşmak Güzeldir

20 Mayıs 2010 Perşembe

BAHARATLARIN FAYDALARI


Baharatları, yemeklerimizde ve salatalarımızda sıklıkla kullanıyoruz. Bunu da, sadece damak zevkimiz için yapıyoruz. ama, baharatlar, insan sağlığı açısından gerçekten önemli şifa kaynağı durumunda.Baharatları, yiyeceklerinize ve salatanıza karıştırmak gücünüzü artırıyor, bağışıklığınızı güçlendiriyor. Yapılan araştırmalar sonucu, özellike 5 baharat gerçek analmda şifa kaynağı. bu baharatların hangileri olduğunu hep birlikte görelim.
MERCAN KÖŞK :Bir elmadan 42 kat daha fazla antioksidan içeren mercan köşk bitkisini salata, omlet veya favori kurabiyelerinize ekleyebilirsiniz.
KEKİK :Izgarada pişireceğiniz tavuk, balık veya eti kekikle marine ettiğinizde mentollü ve biraz ekşimsi tadı mükemmel bir lezzet verir. Kekik, birçok sağlık uzmanının listesinde kanserden koruyucu olarak yer alır. Kekik yağı ağız temizliğinde tercih edilebilir.
KİMYON :Kimyon kanser savaşçısıdır. Egzotik lezzetler elde etmek için pilav, tahıl, salatalara ekleyebilir, et yemeklerini marine edebilirsiniz. Eti kalp sağlığını koruyan kimyonla pişirebilirsiniz.
ZERDEÇAL :Zerdeçal, kist, kanser, kireçlenme hatta alzheimera karşı oldukça yararlı. Hafızaya iyi gelen zerdeçaldan bir tutam alarak, yaptığınız pilav, yahni veya mercimek gibi yemeklere ekleyebilirsiniz.
TARÇIN :Doğal bir mikrop düşmanı olan tarçını, her gün çay kaşığının 1/4’ü kadar aldığınızda, kan şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürür.
Tepkiler:

0 yorum: