Paylaşmak Güzeldir

31 Temmuz 2010 Cumartesi

MİRHA YAĞI VE FAYDALARI


Mirha yağı, pek çok insan tarafından bilinen bir yağ değil. Ama, son derece faydalı bir yağdır. Özellikle kadınlar için oldulça yarar sağlar. Öncelikle mirha yağının ne olduğunu açıklayalım. Mirha uçucu yağı, iyi bir antiseptik ve yatıştırıcıdır.
MİRHA YAĞININ FAYDALARI ;
* Çatlak ya da sertleşmiş ciltler, yaralar, ağız ülseri, iltihaplı dişetleri üzerine iyileştirici etkisi vardır.
* Sulu egzamanın iyileşmesini hızlandırır.
* Mantara karşı iyileştirici özelliğinden dolayı, vajinal yıkamada ya da atletlerin ayak banyolarında kullanılır.
* Balgam söktürücüdür. Öksürük, grip, nezle, bronşitte kullanılır.
* Uyarıcı, bedeni güçlendirici ve hazım sistemi rahatlatıcısıdır.
* İshal, hemoroit ve hazımsızlıkta yararlıdır.
* Rahim güçlendiricidir.
* Âdet dönemi düzensizliklerine yardımcı olur.
* Huzursuzluk hallerini giderir, belirsizlikleri ve korkuları yatıştırır, duygular üzerine pozitif, dengeleyici etkiye sahiptir.
MİRHA YAĞI İLE HAZIRLANABİLECEK REÇETELER :
* 10 damla uçucu yağ, 25 ml suda iyice karıştırılır. Yaralar için dıştan uygulanır ya da hemoroitler için losyon olarak kullanılır.
* 1 ml uçucu yağ, 15 ml tatlı badem yağıyla seyreltilir. Yoğun balgamlı soğuk algınlığı ve bronşitte göğse masaj yapılır.
* Akne ve deri iltihabı gibi cilt sorunlarının tedavisinde ve iltihaplanmayı azaltmak için, 2 - 4 damla uçucu yağ, 10 ml soya yağına ilave edilerek dıştan uygulanır.
* Boğaz ve dişeti sorunları için antiseptik olarak, 1 damla mirha ve 1 damla nane uçucu yağı bir bardak suya ilave edilir. Ağız çalkalanır ve gargara yapılır, su yutulmaz.
CİLT ÇATLAKLARI İÇİN DOĞAL KREM YAPIMI :5 damla mirha, 5 damla benzoin ve 4 damla ıtır uçucu yağı, 30 gr parfümsüz, içinde lanolin olmayan kreme ilave edilir. İyice karıştırılır ve cilde uygulanır.
Tepkiler:

0 yorum: