Paylaşmak Güzeldir

27 Temmuz 2010 Salı

OBEZİTE NASIL ANLAŞILIR


Obezite, estetik kaygıların da ötesinde, sağlığımızı ve hatta hayatımızı ciddi anlamda tehdit eden, çok ciddi bir sağ. lık sorunu. bu sebeple, kadınlarda ve erkeklerde, bel çevresi kalınlığı, önemli bir bilgi kaynağı oluşturuyor. Kadınlarda bel çevresinin 88cm’den fazla olması veya bel/kalça çevresi oranının 0.85’den fazla olması, “Santral Obezite” belirleyicisidir. Bu düzeylerin üzerinde ölçülen bel çevresi, aşırı kilolunun bireye getirmiş olduğu hastalık risklerini bir kat daha arttırır.
Bel çevresinin 100cm’in üzerinde olması, fiziksel aktivitede bir artış yapacak etkinliğe katılmadan önce tıbbi inceleme ve egzersiz testi yapılmasının gerekliliğini işaret eden bir risk faktörüdür. Bel çevresinin artması şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarının gelişim riskini yükseltmektedir.
Bireylerin bel çevrelerinin ölçümlerinin yanı sıra, bel kalça oranın da belirlenmesi önemli bir noktadır. Bel-kalça oranının artması, obeziteyle ilişkili hastalık risklerini de artıracaktır. Bu oran, yaş ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir.
Aktif olarak hormon salgılayan bir organ olarak kabul edilen santral yağ dokusu artışı, “elma tipi” yağlanmaya neden olurken, bel ve kalça oranının düşük olduğu bireylerde “armut tipi” yağlanma gözlenir.
Bel çevresinde yağlanmayı ifade eden elma tipi yağlanma, santral tipi obezite ile gelen hastalıkları fazlalaştırmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda sıkça gözlenen bu tip yağlanma, metabolik sendrom da dahil olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları gelişim riskini artırır.
Elma tipi şişmanlıkta yüksek tansiyon, şeker metabolizması bozukluğu ve kan yağlarında bozukluk gibi sorunlar oluşabilir.
Santral Obezite Nasıl Belirlenir:
Normal ağırlıkta olan bireylerde bel ölçüsünün boya (bel/boy ) oranı 0.5’e eşit olduğu veya aştığı durumlar santral obezite olarak ifade edilebilir.
Örnek: Bel-82 cm Boy-162cm olan bir bayanda
Bel/boy= 82/160= 0.51 (santral obezite)
Tepkiler:

0 yorum: