Paylaşmak Güzeldir

22 Aralık 2010 Çarşamba

RAMİZ DAYI SÖZLERİ


Ramiz Dayı Sözleri
Tuncel Kurtiz, Ezel dizisindeki Ramiz Dayı ile, herkesin gönlünde bir kere daha taht kurdu. Hele Ramiz Dayının Sözleri, herkesin ağzında. Bizde Ramiz Dayı Replikleri ile ilgili bir derleme yaptık.
Ramiz Dayı Sözler-Ramiz Dayı Replikleri
* Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.
* -Hesap görmek, hesap etmekten zordur yeğenim.
* -Değişmek zordur yeğenim ama bazen. Aynı adam olmak daha zordur. Hayat öyle yüklenir ki üstüne durduğun yerde çatır çatır çatırdarsın.
* -Bazen öyle acır ki için değiştin sanırsın şimdi dersin. Şimdi her şeyi yapabilirim. Bazen hayat seni öyle zorlar ki yeğenim yolun başında kimdinUnutursun...
* Zorunu benden duy yeğenim, herkese yalan söylemen yetmez artık. Bundan böyle bir başına kalsan da artık kendin olamazsın.
* En karanlık gününde, en çaresiz anında, kendini ortaya atıyorsan eğer; en umutsuz anında kendin için değil, çocukların için kendini çare diye sunuyorsan eğer; yüreğinde çocuğunun sevgisini tutan hiç kimse çaresiz değildir.
* Yapmakla olup bitseydi bu iş, hemen yapardım, olup biterdi. Döktüğüm kanla akıp gitse her şey, bir vuruşta sonuna varılsa işin, bir anda bu dünyayı olsun kazanıversen, zaman denizinin bir kumsalı olan bu dünyayı öbür dünyayı gözden çıkarır insan. Ama bu işlerin daha burada görülüyor hesabı. Verdiğimiz kanlı dersi alan gelip bize veriyor aldığı dersi.Doğruluğun şaşmaz eli bize sunuyor içine zehir döktüğümüz kupayı.
* -Asıl çaresizlik derdin devasız olması değil, birini iyi edecek şeyin diğerinin kadehine zehir olmasıdır.
* -En iyi soygunlar girerken değil çıkarken bozulur yeğen.Haydutlar öyle iyi planlar ki girmeyi nasıl çıkacaklarını unuturlar. Çıkacaksan hemen çıkacaksın yeğen yoksa çekerler seni içeri...
* -Her yanım acıyor, gençliğime, halime şu mavi gök, mavi deniz, uçan kuş, işe giden insanlar, ipimi çeken cellat, on gün on gün...
* -Bazen yeğen işleri yoluna koymak için sıkmayacaksın yumruğunu, açacaksın avucunu avucundakileri savuracaksın havaya. Bekleyeceksin, bekleyeceksin sana geri gelmelerini.
* -Bir şey yapmadan önce eğer yaparsan sana ne yapacağımı bir düşün önce.
* Bu gün bi köprünün tam ortasında durdum, aşağıda alevler, arkamda melek, önümde şeytan, ikisi de aynı soruyu sordu... Kimsin sen, kimin tarafındasın...
* - Geçmişe dönmek başka, geçmişi silmek başka. Bir kere aktı mı zamanın içinden suyun yolu değişmez.
* -Unutma! Bin kere dönsen o güne, bin kere ihanet edecekler sana. Herkes doğasının gereğini yapar. Bin kere ihanet etseler sana çaresi yok bin kere gidersin yanlarına.
* "Sadakat erdem değildir aslında sevgiden kör olmaktır, hep kaçtığın şeye eninde sonunda yakalanmaktır sadakat. Yemin etmeden bir daha düşün; çünkü sadakatle başlayan her şey ihanetle biter."
* -"Ölüm gibidir sadakat. Bir kere çizgiyi geçtin mi, geri dönüş yoktur."
* Ne kadar değişirsen değiş, nerede mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı.
* -Portakalı soymadan içinin iyi olup olmadığını anlayamazsın.
* -Ben her şeyi olan ve kaybedeceği hiçbir şey olmayan insanım.
* -Savaşmak aslında hasmınla savaşmak değil, sevdiklerinle savaşmaktır.
* -Savaşırken göremezsin bazı savaşları kazanamazsın artık durmalı ve geri çekilmelisin.
* Ezel duy sesimi! Bir kere ihanete uğradın mı anılar sana bataklık olur yeğen, hatırladıkça çekerler seni içeri, hatırladıkça affetmek istersin yeğen; çünkü affetmek unutmak demek, öncesini hatırladıkça sonrasını unutmak istersin, çırpınma boşuna yeğen, o hançer bir kere saplanınca sırtına çıkarmaya kalktıkça iyice kalbine gömersin.
Ramiz Dayı,Ramiz Dayı Sözleri,Ramiz Dayı söler,Ramiz Dayı Replikleri ,Ramiz Dayının Sözleri
Tepkiler:

0 yorum: