Paylaşmak Güzeldir

29 Haziran 2010 Salı

GENÇ GÖRÜNMENİN SIRLARI


Genç görünmek estetik işi diyenler çok yanılıyor. Makyaj çantanızdaki gençlik sırrı hiç bir yerde yok. Yeterki, makyaj malzemelerini, doğru kullanmayı bilin. eğer, makyaj malzemelerini doğru kullanırsanız, estetik yaptırmış gibi genç görünmeniz mümkün....
Gözlerinizi canlandırmak için : Koyu renk halkalar ve düşük göz kapaklarından kurtulmak için bıçak altına yatmayın. Farınızı değiştirip kapatıcıyı doğru uygulamak yeterli olacaki.
Kalemi far yapın : Kaş altlarına kadar bütün göz kapağına far sürmek sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Far yerine kirpik diplerine koyu renk bir kalem çekip dağıtabilirsiniz.
Kaşlarınızı kaldırın : kaşın tam altına sürülen bir kapatıcı göz ile kaş arasındaki mesafeyi daha geniş gösterir. Böylece kaşlar daha kalkık duracak ve daha genç bakışlar elde edeceksiniz.
Ten rengi kalem çekin : bej veya beyaz bir kalemin göz içlerine sürüldüğünde yorgun gözleri canlandırır.
Dudaklarınızı dolgunlaştırmak için : Mükemmel dudaklar yumuşacık, kadifemsi ve biraz renklendirilmiş olandır, abartılı bir şekilde şişirilmiş ve keskin çizgilerle belirlenmiş olan değil.
Dudak kalemi sürün : Doğal dudak renginize yakın bir kalemle dudaklarınızı çerçeveleyin. Ardından köşeleri yumuşatmak için parmak uçlarınızla dağıtın.
Nemlendirin : makyaj öncesinde dudak çevresini göz kremi ile nemlendirin. Dudak çevrenize çizgi aralarını doldurma özelliğine sahip bir ürün de uygulayabilirsiniz.
Parlaklık katın : Dudakların tam ortasına uygulanan parlatıcı daha dolgun bir görünüm sağlayacaktır. Koyu pembe ya da karamel tonlarını deneyebilirsiniz.
Yanaklarınızı Şekillendirmek için : Herkes doğuştan belirgin elmacık kemiklerine sahip olmayabilir. Birkaç makyaj hilesiyle sanki dolgunlaştırılmış gibi duran yanaklara kavuşabilirsiniz.
Cildinizi pürüzsüzleştirin : Fondöten ve allık sürmeden önce nemlendirici özelliği olan bir baz uyguladığınızda cildiniz pürüzsüzleşir ve allığın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlarsınız.
Kontür yapın : yanakların daha gergin görünmesi için, elmacık kemiklerinin üzerine açık renk ışıltılı bir allığı, elmacık kemiklerinin biraz altına ve kulağa doğru ise daha koyu renkte başka bir allığı sürmeyi deneyin. sonuç muhteşem olacak.
Cildinizi parlatmak için : Genç ciltler nemli ve duru bir dokuya sahipken, olgun ciltler mat görünebilir. Kullandığınız ürünlerin ışığı yansıtan özellige sahip olmasına dikkat edin ve kırışıklıkların arasına girerek yaşınızı belli eden pudradan uzak durun.
Işıltı katın : Yanaklarınıza, kaş kemiğinize ve burun kemiğinizin üstüne ışıltılı bir pudra sürün.
Şeffaf bir görünüm yaratın : Fondöteni sadece gerekli yerlere sürün ve nemlendirici özelliğe sahip olmasına dikkat edin.
Nem kazanın : Yüzünüzde pul pul dökülmeler ve aşırı kuruluk varsa bir yüz yağı kullanın.
Matlaştırıcı bir baz sürün : Çok fazla uygulanmış pudra yüzü çok yaşlı gösterir, pudra yerine matlaştırıcı bir baz kullanın.
Çenenizi belirginleştirmek için : Yüz hatlarınızı keskinleştiren bir pudra sizi daha ince göstererek boğazlı bir kazağın arkasına saklanmaktan kurtarabilir.
Anında incelin : Cilt renginizin bir iki ton koyusu bir pudrayı çenenizin hemen altına uygulayın.
BUNLAR YAŞLANDIRIYOR
• Mat ruj dudaklarda yaşla birlikte oluşan çizgileri daha da belirginleştirir.
• Sarı bazlı fondöten cilde güneşten hafif kızarmış bir renk yerine solgun bir renk verir.
• Toz allık eğer içinde parlaklık veren ışıltılar yoksa cildi pek canlı göstermez.
• Alt kirpiklere sürülen maskara göz altlarında gölgeler oluşmasına neden olur.

28 Haziran 2010 Pazartesi

ERKEK CİLT BAKIMI


Günümüzde artık erkeklerde en az kadınlar kadar sağlıklarına ve ciltlerine önem vermektedirler. Büyük kozmetik firmaları, bayanlar için üretilen kozmetik ürünlerin yanına erkek cilt bakımı ürünlerinide eklemeye başladılar. Hemen bizde erkek cilt bakımı hakkında günlük hayatınızda çok pratik bir şekilde yapacağınız bilgileri araştırdık ve yayınlıyoruz.
•Sakalları sıkça traş etmek yüzünüzün tahriş olmasına neden olabilir.
•Sakal çok fazla uzadığında akne(sivilce) oluşumu hızlanabilir.
•Traştan sonra kullandığınız kolanya parfüm içermemelidir.
•Sabahları yüzünüzü ve boynunuzu uygun bir temizleme kremi ya da sütüyle düzenli olarak temizlemeye çalışın.
•Cildinizi uygun bir tonik yardımıyla rahatlatın.
•Maden suyuyla cildinize hafif bir masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir, bu sayede cildinizi koruyabilirsiniz.
•Cilt cinsinizi anlayamıyorsanız gece yatmadan önce göz çevresi hariç, kremli, gliserinli veya uygun bir yumuşak sabunla yüzünüzü sabunlayın.
•Sabah cildinize dikkatlice baktığınızda parlaklık varsa cilt yağlıdır.
•Sabah kalktığınızda yüzünüz fazla parlamıyor ama canlı görünüyorsa normal bir cildiniz vardır.
ERKEK CİLT BAKIM MASKESİ TARİFLERİ ;
Bal Maskesi: Civan perçemi çiçeği,saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür.Bir fincan su soğutulur.Elde edilen posa ezildikten sonra,yarım fincan limon suyu,bir çorba kaşığı zeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır.Hazırlanan karışıma soğuk civan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir.
Etkisi: Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzde bir saat kalması gereklidir.
Yumurta Maskesi: İki avuç buğday,iki bardak suda ezilir.İki yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüze sürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür.
Etkisi: Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır.Bu maske şampuan olarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.

EN GÜZEL ERKEK FARFÜMÜ


Güzel kokmak, kadınların olduğu kadar erkeklerin hakkı, öyle değil mi? Bu konuda, kozmetik sanayii de hızla çalışyor ve erkekler için de oldukça güzel hoş kokulu parfümler üretiyor. eğer, siz kullandığınız kokudan menun değilseniz, ya da partnerinize hangi parfümü alacağınız konusunda problem yaşıyorsanız, bu yazımız sizlre yardımcı olacaktır. İşte, en güzel erkek parfümlerinin isimlari;
•Kenzo
•Halston
•Davidoff
•Jagler
•For Men
•Lacoste ( Yeşil )
•Jill sander
•Privace
•Adidas
•Hugo boss
•Parliament
•212 Men
•Cool Water
Bu seçeneklerden bir tanesi, mutlakak ve mutlaka, sizin ve partnerinizin zevkine uyacaktır. bizden hatırlatması...

CİNSELLİĞİN FAYDALARI


Düzenli bir cinsel hayat, hem kadın açısından,hem de erkek açısından, sağlıklı ve ruhsal dengeli olmaları açısından, olmazsa olmaz bir konu. Düzenli bir cinsel hayattın nimetlerinden erkeler kadar kadınların da yararlanması gerekmekte. Yapılan araştırmalara göre; Cinsel hayatı düzenli olan kadınların güzel ve sağlıklı kaldıkları belirlendi.
Güzel ve çekici olmak, kalabilmek için sadece kozmetik ürünlerin yararlı ve faydalı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Amerika’da 3500 kadın üzerinde yapılan araştırmalara göre, cinsel yaşamları düzenli olan, uzun süre seks yapan kadınların güzel kaldığını ortaya çıkarttı.
Mutluluk hormonu salgılanıyor :Seks sırasında kasların çalışması, kan basıncının artması ve mutluluk hormonunun aşırı derecede salgılanması kalıcı güzellikte önemli rol oynuyor. Haftada 3 defa cinsellik yaşayan kadınlar, en az 10 yaş daha genç ve güzel görünüyorlar.
Stresi de önlüyor :İyi ve düzenli bir cinsel hayatın beyine katkısıda büyük. Bunun sebebi ise beynin cinsel ilişki sırasında daha çok çalışması. Üstelik seksle birlikte başağrısı, stres gibi sorunlar son buluyor. Kısacası, Genç ve çekici kalabilmek için uzmanlar düzenli bir cinsel yaşamı öneriyor.

ALTIN ORAN


Son dönemlerde, adında sıkça bahsedilen, altın orandan bahetmek istiyoruz sizlere. Altın oran, mimari yapılardan tutun da, güzelliğe kadar pek çok alanda kullanılan bir kanun. Kanada'nın Toronto Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bir göz bebeğinden diğerine olan uzaklık, yüz genişliğinin (bir kulağın iç köşesinden diğer kulağın iç köşesine kadar) yüzde 46'sı olmalı. Yüzün uzunluk oranı hesaplanırken de, gözün orta noktasından ağzın orta noktasına olan uzaklık, yüz uzunluğunun (saçın başlama noktasından çeneye kadar) yüzde 36'sı olmalı. Çalışmayı yürüten Profesör Kang Lee, ''Büyük göz veya dolgun dudaklar gibi özelliklerin kadınları daha çekici kıldığını biliyorduk. Ancak bizim çalışmamızla yüz yapısının da çekiciliğe bir katkısı olduğunu ortaya koydu. Bu noktada saç kesimi de önemli, saç kesimi yüz oranını değiştirebiliyor'' dedi. Dünyaca ünlü yıldızlar arasında kusursuz yüz ölçülerine sahip kadınlar arasında Jessica Alba, Liz Hurley ve Shania Twain bulunuyor. Dünyanın en seksi kadınlarından biri olarak kabul edilen Angelina Jolie ve Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sı kusursuz yüz ölçüleriyle uyuşmuyor.
Altın oran, 1 sayısına eklendiğinde kendi karesine eşit olan iki sayıdan biridir. Altın oran 1,618033.... olarak devam eden ondalık sayıdır. 1 sayısına eklendiğnde kendi karesine eşit olan diğer sayı da - 0,618033... olarak devam eden ondalık sayıdır.
ALTIN ORAN ÖLÇÜLERİ
1. Genişlik oranı: Bir göz bebeğinden diğerine olan uzaklık, yüz genişliğinin (bir kulağın iç köşesinden diğer kulağın iç köşesine kadar) yüzde 46'sı olmalı 2. Uzunluk oranı: Gözün orta noktasından ağzın orta noktasına kadar olan uzaklık, yüz uzunluğunun (saçın başlama noktasından çeneye kadar) yüzde 36'sı olmalı.
1. İnsan kolunun uzunluğunun dirsek uzunluğuna ordanı altın oranı verir.
2. Parmaklarda da yine kollardaki olay geçerli.
3. Boy / bacak boyu oranı,
4. Ağız genişliği / Burun Genişliği
5. Tütün Bitkisinin yapraklarının dizilişinde bir eğrilik söz konusudur. Bu eğriliğin tanjantı altın orandır.

20 Haziran 2010 Pazar

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞTEN SİVİLCELER İÇİN ÇAY VE TONİK TARİFİ


Aktar hüseyin ermiş, sivilcelerden muzdarip olan izleyenler için, Serdemin mutfağı programında, çok etkili çay ve tonik tarifi verdi. Bu sayade, hem içten, hem de dıştan sivilceleri tedavi etme olanağı bulmuş olacaksınız. Bu tarfi ergenlik sivilceleri için de oldukça etkili bir yöntem...
GEREKLİ MALZEMELER:
*1 su bardağı gülhatmi,
*1 su bardağı kurt pençesi,
*1,5 su bardağı kuşburnu,
*1 su bardağı su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : suyu kaynatın. diğer malzemeleri karışıtırp, bu karışımdan, 1 kaşık kaynamakta olan suyun içine atın 2-3 dakika kaynatın. ocaktan indirip 15 dakika demlenmesini bekleyin.sabah akşam 1 er bardak için. bunu yanında sivilcelere aktarlada bulabileceğiniz AYNISAFA kreminden sürün.
SİVİLCE TONİĞİ: bir miktar tütün kolanyasının içine tomurcuk adaçayı atıp 48 saat bekletin. günde 2 sefer bu tonikten sivilcelerinize sürün. sivilcenin tedavisi için hem içten hem dıştan müdahale çok daha faydalı olacaktır. bu yüzden,hem yukarıdaki çayı yapıp için,hem aynısafa kremini sürün, hem de bu tonikle sivilcelere geçene kadar sivilcelere sürün.

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR


Hüseyin Ermiş, Serdemin Mutfağı programında öksürük için çok fayda sağlayan ve şifa veren bitkisel bir macun tarifi verdi. bu macun sayesinde, akciğerlerde birikmiş olan balgamı atak ve öksürük sorununuza çare bulacaksınız.
GEREKLİ MALZEMELER:
* 1 tatlı kaşığı çörekotu,
* 1 tatlı kaşığı meyan kökü,
* 1/2 tatlı kaşığı havlıcan,
* 1/2 tatlı kaşığı zencefil,
* 1/2 tatlı kaşığı hint odunu,
* 1 çay kaşığı civanperçemi,
* 1/2 kilo çiçek balı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Öncelikle, bitkisel malzemelerin öğütülmüş olması gerekmektedir. Öğütülmüş malzemeleri balın içine karıştırın ve bu karışımdan günde 3 defa 1 er tatlı kaşığı yenilir.

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞ ÖDEM ATTIRICI BİTKİSEL ÇAY


Bazı günlerde, el ve ayaklarınızda şişlik olduğunu farkedersiniz. Bu duruma, tıp dilinde ödem denir. Genellikle vücudun su tutması ile oluşur. bunun ana nedeni de, çok fazla tuzlu yemek yemektir. Veya dolaşım sistemlerindeki bozukluktur. 20 haziran 2010 tarihinde, Serdemin Mutfağı programına konuk olarak katılan aktar Hüseyin ermiş, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler ve ödem için, son derece kolay ve faydalı, bitkisel bir çay tarifi verdi.
GEREKLİ MALZEMELER:
* 1 tutam kırkkilitotu (Diğer adı atkuyruğudur),
* 1 tutam biberiye,
* 1 tutam ardıç tohumu,
* 1 tutam yavşanotu (Diğer adı mayasıl otudur),
* 1 tutam mürver çiçeği,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemlerin eşit oranda olması şart tır. Bir cam kuapnın içerisine, tüm bitkileri, koyun. Soğuk su ile üzerinin tozunu alun ve süzün. bardak kaynar suyun içersine bitkileri atın ve kaynadıktan sonra, 1 dakika kadar daha kaynaması için bekleyin. 10 dakika demlendirdikten sonra süzün. Günde 3-4 defa aç karnına için.

AKTARCI HÜSEYİN ERMİŞTEN ZATÜRRE MACUNU


Aktar Hüseyn ermiş, akciğer iltihabı olarak tanımlanan, zatürre hastalığına oldukça fayda sağlayacak olan, şifalı bir macun tarifi verdi. Macun için;
GEREKKLİ MALZEMELER ;
* 2 tatlı kaşığı deniz kadayıfı,
* 10 tatlı kaşığı zerdeçal,
* 400 gr bal,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Deniz kadayıfı ve zerdeçalıu, cam bir kabın içerisinde, tathta bir kaşık ile iyice karıştırın. Balı da ekledikten sonra, yine tahta kaşıkla karıştırın ve bir macun haline getirin. Hazırlamış olduğunuz macunu, cam, ağzı kapaklı bir kavanoza koyun. Sabah akşam, aç karnına 1 er tatlı kaşığı tüketin. Macunu güneş görmeyen bir yerde saklayın. Tahta veya plastik kaşıkla tüketin.
Ayrıca; Deniz kadayıfı, çocukjlardaki bronşit, bronşit, boğaz hırıltıları, soğuk algınlığı için, oldukça faydalıdır. 1/2 tatlı kaşığı deniz kadayıfını, 1 bardak sütle kaynattıktan sonra, gübnde 2 defa çocuklarınıza içirebilirsiniz.

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞ ÇATLAKLAR İÇİN AYVA ÇEKİRDEĞİ KÜRÜ


20 haziran 2010 tarihinde Kanal 7 de yayınlanmakta olan Serdemin Mutfağı programına konuk olarak atılan Aktar Hüseyin Ermiş,doğumdan sonra meydana gelen vücut çatlakları,emzirme sırasındaki meme başı çalakları ve uçuklşar için doğal öçnerilerde bulundu.
Ayva çekirdeklerini, kaynatıp lapa haline getirin. Çatalla iyice ezdikten sonra, çatlakların üzerine sürünn.Bu formül, aynı zamanda, meme başı çatlakları için de çok faydalıdır.
Yine vücut çatlakları ve uçuklar için, aktarlardan temin edebileceğiniz, anı safa kremi oldukça faydalıdır. Özelllikle uçuk olan kişiler, günde 2-3 de3fa aynı safa kremini, uçuğuun üzerine sürerler ise şifa bulurlar.

13 Haziran 2010 Pazar

ŞEMS ASLAN MANTAR VE EGZAMA HASTALIĞINA BİTKİSEL ÇÖZÜM


Şems Aslan, 13 haziran tarihinde, Kanal 7 de yayınlanan, Serdemin Mutfağı programında, mantar ve egzama hastalıklarından muzdarip olan izleyeiciler için, 2 harika ve doağl tarif önerdi. bu tarifleri sırayla görelim.
1. TARİF :
* 1 LT suyun içerisine, 1 bardak ceviz kabuğu ve içerisindeki perdiyi atıp, kaynatın. Süzdükten sonra, elde eetiğiniz suyu, dün boyu için. Her gün taze olarak hazırlayın. 1 ay süreyle kullanın. Dışarıdan da, aşağıda tarifi verilmiş olan merhemi uygulayın.
2. TARİF : MALZEMELER :
*Çam iğnesi,
*Tereyağı,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Toprak bir kabın içerisine, (Küçük güveç kap) bir sıra çam iğnesi, 1 sıra tereyağı şeklinde, malzemeleri dizin. en üstte teryağı katı olmalı. Bu toprak kabın ağzına aleminyum folyo sarın. 7-8 saat fırında pişirin. Bu süre sonunda, toprak kabın içindekileri süzün. Mantar veya egzama olan bölgeye sürün.

ŞEMS ASLAN ALLERJİK CİLTLER İÇİN CEVİZLİ YEŞİL SABUN


Şems Aslan, Serdemin mutfağı programında, harika tarifler verdi. bu tariflerden bir tanesi de, allerjik ciltler için kullanılabilecek, cevizli sıvı sabun tarifiydi.
MALZEMELER:
*1 çay kaşığı ceviz yağı,
*3 adet ceviz yaprağı,
* 2 yemek kaşığı bebek sabunu,
*2 yemek kaşığı pirinç unu,
*1 çay kaşığı Gliserin,
*Aldığı kadar su,
YAPILIŞI:Ceviz yapraklarını yıkayın,kurulayın, elinizle parçalayarak rondoya koyun. İçine diğer malzemeleri de ilave ederek ceviz yaprakları iyice ezilene kadar rondodan çekip tencereye alın. 10 dakika ocakta karıştırak kaynatın. Soğuyunca, sıvı sabun kabına koyup sabah akşam ellerinizi yıkayın. Ayrıca yüzünüze de sürüp maske olarak kullnabilirsiniz. 10-15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra iyice durulayın. Cilt lekelerinin ve çillerin rengini açmak için harika bir maskedir.

ŞEMS ASLAN MUMYA TEDAVİSİ


Şems Aslan, ciltteki kırışıklıkları ortadan kadıracak, cildinizi tüm toksinlerden arındıracak ve en önemlisi evde uygulayabileceğiniz mumya tedavisini anlattı.
GEREKLİ MALZEMELER :
* Bal mumu veya parafin,
* Zeytinyağı, HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Zeytin yağı ile (haziran ayına kadar kullanılabilr. Daha sonra daha hafif yağlar tercih edilmelidir.) Cilde masaj yapılır. Özellikle çene altı, dudak kenarları, burun kenarları, alın (iki kaşın ortassından başlayarak) ve şakaklar, aşağıdan yukarıya doğru, parmaklarla masaj yapılır. Kulaklar ve kulak kenarlarına da aynı masaj uygulanır. bu işlem, kan dolaşımını hzılandırarark, kaslartın hereket etmesini ve ısınmasını sağlar. Daha sonra, parafin veya bal mumu ısıtlır ve ılınması için bekletilir. Bir havunun, burun ve göze kısmına gelen yerleri kesilir ve bir maske elde edilir. Bu maske havulu, ılınmış olan parafinin içierisine batılır ve yüze konulur. Bir poşet yardımı ile havlu maskenin üzri kapatılır. burun açık kalacak şekilde, bir kat daha havlu sarılır. 3 dakika bekletildikten sonra, maske çıkarılır. cilt yıkanmaz, sadece kuru bir havlu ile teri alınır. Bu işlem haftada 2 defa uygulanır.

ŞEMS ASLAN YEŞİL CEVİZ ŞURUBU


13 haziran 2010 tarihinde Serdemin mutfağı programına konuk olarak katılan Şems aslan, Yeşil ceviz şurubu tarifini verdi. Bu şurup, sağlıklı yaşlanmak, zayıflamak, vücuttaki toksinleri atmak, akciğer hastalıkları, astım bronşit ve guatır hastalıkları için oldukça faydalı bir şurup...
GEREKLİ MALZEMELER :
* 500 gr yeşil ceviz(21 hazirana kadar bulabilirsiniz),
* alabildiği kadar toz şeker,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Cam bir kavanozun içerisine, yeşil cevizleri, küçük parçalar halinde doğrayın. Bir kat ceviz, bir kat şeker olacak şekilde, tüm kavanozu doldurun. ağzını kapatın. Güneş alan bir cam kenarında, 25 gün bekletin. Bu süre içerisinde, ceviz suyunu bırakacak ve zümrüt yeşili bir su elde edeceksiniz. Bu suyu süzün. Cam bir kavanozza koyun. Buz dolabında saklayın. Sabah ve akşam 1 er çay kaşığı için. Bu şurup 1 yıl süreyle sakalabilir. Aynı zamanda, iyi bir metabolizma kuvvetlendiricidir.

ŞEMS ASLAN YAŞAM ŞERBETİ


13 Haziran 2010 tarihinde, kanal 7 de yayınlanmakta olan Serdemin Mutfağı programına konuk olarak katılan Şems Aslan, yaşam şerbeti terifi verdi. bu tarif, Japonların sürekli kullandığı ,evlerinden hiç eksik etmediği bir karışımdır.
MALZEMELER:
*2 bardak ceviz içi,
*1 kg. çilek(ahududu veya böğürtlen de olur),
*1 kg. yeşil elma,
*2,5 kg. şeker,
*1 bardak su,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Önce şeker ve suyu tencereye koyup kaynamaya bırakın.Cevizi havanda yağı çıkıncaya kadar ezin. Çilekleri yıkayın ve küçük parçalar halinde doğrayın. Elmaları yıkayın ve kabuklu şekilde küçük küçük doğrayın. Ezilmiş ceviz ile, doğranmış çilek ve elmaları karıştırıp elinizle sıka sıka yoğrurun. İyice ezilip biribirine karşıncaya kadar 5-10 dakika kadar bu işleme devam edin. Sonra şerbeti ocaktan alıpı üzerine ilave edin. 1 saat bekletip tülbentten süzün. İyice ezerek süzün ki meyvelerin özü iyice çıksın.bu karışımı hergün sabah akşam 1 er çay kaşığı kullanın fazla kullanmayın. Çocuklar ve yaşlılar da kullanabilirler.1 ay boyunca düzenli kullanın. Vücudunuzdaki ve cildinizdekİ değişimi fark edeceksiniz.
Bu karışımı buzdolabında saklayın.
FAYDALARI: Kolesterolün düşmesine, zayıflamay, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına tansiyona, tiroide ve cilt güzelliğine çok faydalı olur. Ayrıca vücuttaki radyosyanun atılamasınada çok etkilidir.Çok yüksek oranda antioksidan içeren bir karışımdır.

12 Haziran 2010 Cumartesi

HÜSEYİN ERMİŞ ERGENLİK SİVİLCELERİ


Hüseyin Ermiş, ergenlik sivilcelerinden muzdarip olan gençler için, bitkisel bir çay tarifi verdi. bu çay sayesinde, ergenlik sivilcelerine, elveda diyerek, pürüzsüz ve sorunuz bir cilde sahip olabileceksiniz. Çayımız için, gerekli malzemeleri saydıktan sonra, hazırlanışına geçeceğiz...
GEREKLİ MALZEMELER :
* 50 gr hatmi çiçeiği,
* 50 gr kurt pençesi,
* 100 gr kuşburnu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bitkilerin hepsini karıştırın. Soğuk su ile yıkayarak, tozundan arındırın. 3 su bardağı suyun içöerisine, bitkileri koyup, 2 dak. kaynatın. 10 dak. demlendirdikten sora, süzün. Günde 3 bardak için. Günlük taze olarak hazırlayın. Sivilceler geçinceye kadar devam edin.

HÜSEYİN ERMİŞ CİLT KURULUĞU ÇAYI


Aktar Hüseyin Ermiş 12 Haziranda katıldığı, serdemin mutfağı programında, cilt kuruluğu için harika bir çay tarifi verdi.
GEREKLİ MALZEMELER :
* 5 gr papatya,
* 50 gr adaçayı,
* 50 gr atkuyruğu,
* 50 gr şahtere,
* 250 gr Demirhindi (Ekşi hurma olarak bilinir),
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri karıştırıp, toz haline getirin. 1,5 su bardağı suyun içerisine, 1,5 tatlı kaşığı bitki karışımını atıp, 1 dak. kaynatın. 10 dak. demlendirdikten sonra süzün. sabah ve akşam için.

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞ ŞEKER HASTALIĞI KÜRÜ


Aktar Hüseyin Ermiş, 12 haziran 2010 tarihinde, kanal 7 ekranlarında yayınlanan, Serdemin Mutfağı programına konuk olarak katılşdı ve çok faydalı, bitkisel kürler önerdi. Bu kürlerden birisi de, şeker hastalığı için tedavi edici bir kürdü. Kürümüz için ;
GEREKLİ MAZEMLER ;
* Seder (Yabani sumak) 2 çay bardağı,
* Kekik 1 çaydardağı,
* Alıç 1 çaydardağı,
* Kurt pençesi 1 çaydardağı,
* Mübarek dikeni 1 çaydardağı,
* Söğüt Kabuğu 1 çaydardağı,
* Işkın 1 çaydardağı,
* Mersin yaprağı 1 çaydardağı, HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri karıştırıp, öğüterek, toz haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı, 1 yemek kaşığı, yoğrudun içerisine, 1 tatlı kaşığı karıştırarak, sabah, öğlen,akşam aç karnına yiyin. Şeker hastalığında düzelme olana kadar, kürü uygulamaya devam edin.

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞ ZAYIFLAMA ÇAYI


Kanal 7 de yayınlanmakta olan Serdemin Mutfağı programına konuk olarak katılan Aktar Hüseyin Ermiş, zayıflamak isteyenler için, sağlıklı ve sarkmadan zayıflama sağlayacak olan, bitkisel zayıflama çayının tarifini verdi.
GEREKLİ MALZEMELER:
* Farfara,
*Isırganotu,
* Küçük çiçekli yakı otu,
* ŞLahtere,
* Maydonoz kurusu,
* Ekşi elma kabuğu veya hibiskus,
* Meşe palamutu,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri, eşit miktarda karıştırıp, toz haline getirin. 6 su bardağı suyun içine, 2 çorba kaşığı karışımı katıp, 1 dak. kaynatın. 10 dak. demlendirdikten sonra süzünn. Hazırlamış olduğunuz çayı, gün içerisinde, aç karnına içerek bitirin. Her gün taze olarak hazırlayın.
Eğer hormon bozukluğu nedeni ile, zayıflşayamıyorsanız, yukarıdaki bitkilere ek olarak,
*Ayva yaprağı,
* siyah turp tohumu,
* Söğüt kabuğu,
Bitkilerini diğerleri ile eşit miktarda karıştırın. Yukarıda anlatıldığı gibi çay hazırlayın ve tüketin..

9 Haziran 2010 Çarşamba

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ


Yaz ve kış ayrımı yapmadan, güneşin zararlı ışınlarından krounmak için, yapılması gereken ilk şey, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmaktır. UV koruması olan güneş gözlükleri, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Taklit gözlük kullanmak ise, yarar yerine, gözlerinize zarar verir.
Güneş gözlüğünüz gözleriniz için koruyucu kalkan vazifesi görür ;
Atmosfer, zararlı ışınların büyük bir kısmını filtre etmesine rağmen, güneş ışığında göze zarar verecek derecede UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınları vardır. Ozon tabakasının incelmesiyle, insan cildine ve gözüne zararlı ışınlar dünyaya daha fazla miktarda ulaşmakta ve bunun sonucunda cilt ve göz sağlığımız bundan daha fazla etkilenmektedir.
UV–B ışınları, önlem alınmadığında cilt yanıkları oluştururken;
UV-A ve özellikle de UV-B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir. Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkılmamalı ve çocuklara daha fazla özen gösterilmelidir. Bu zararlı ışınlardan gözlerimizi korumak, ideal bir güneş gözlüğü ile mümkün olacaktır. İdeal bir güneş gözlüğü camı, UV ve IR ışınlarını etkili oranlarda emerek, bunların göze zarar vermesini engeller. Özellikle açık renkli gözler, allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedirler.
Göz kuruluğu ve kaşıntının yanı sıra; katarakttan kalıcı körlüğe kadar ciddi tablolar görülebilir;
Güneşe ışınlarına uzun süre maruz kalmanın gözdeki kısa vadedeki olumsuz etkileri deride oluşan güneş yanıklarına benzer. Korneada kuruluk, kaşıntı, batma, yanma, ağrı, kanlanma gibi şikayetler gelişir ve birkaç günde ilaç tedavisiyle düzelir. Orta vadede ise, konjonktivada kalınlaşma ve göz eti oluşmasına neden olabilir. Ayrıca gözleri devamlı kısarak bakmak göz çevresinde kırışıkların artmasına ve buradaki cildin erken yaşlanmasına neden olacaktır.
Asıl ciddi olumsuz etkiler ise uzun dönemde sürekli UV ışınına maruz kalmakla ortaya çıkan makula (sarı nokta) dejenerasyonu ve katarakt gibi körlükle sonuçlanan iki önemli hastalıktır. UV ışınları, göz merceğinin içindeki proteinlerde bozulmaya yaparak daha erken yaşta katarakt gelişmesine neden olabilir. Aynı şekilde keskin görmeyi sağlayan makuladaki görme hücrelerinde hasara yol açarak makula dejenerasyonuna ve kalıcı görme azalmasına neden olur. Ciddi olan bu etkiler uzun dönemde ortaya çıkacağı için birçok insan günlük önlemler almayı ihmal eder, oysa bu tür hasarlar geliştiğinde ne yazık ki kalıcıdır ve körlükle sonuçlanabilirler.
Gözlüğünüzün UV korumalı ve polarize cam olmasına özen gösterin;
Güneş gözlüğü seçimi dikkat gerektiren, estetik görünüm dışında, göz sağlığını etkileyecek ciddi bir iştir. Güneş gözlüğünün koruma sağlayabilmesi için yüksek derecede (en az yüzde 70-80) UV süzen bir camdan yapılması gereklidir. Polarize camlar rahatsız edici parlama ve yansımaları %99 oranında ortadan kaldırır, %100 UV korumalı polarize güneş gözlükleri gözlerimizi zararlı ışınlardan korur, aynı zamanda da çok daha net ve rahat bir görüş sağlayabilir.
Modelini beğendiniz diye taklit gözlük kullanmayın;
Sağlık Bakanlığı, ithal güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını süzdüğüne dair bir sertifikası vardır. Gözlük alırken bu belge soruşturulmalı, sertifikası olmayan güneş gözlükleri alınmamalıdır. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmaktadır.
Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir;
Bu nedenle, güneş gözlüğü alırken ve seçerken çok dikkatli olunması gerekir. İyi bir koruma sağlayabilmesi için güneş gözlüğünün çerçevesi de kişinin yüz yapısına uygun olmalı ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakın durmalıdır, gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir.
Güneş gözlüğü takamayan küçük çocuklar için ise alınacak önlemler;
güneşin çok etkili olduğu 10.00 – 17.00 saatleri arası direkt güneşe çıkartmamak ve geniş ön siperli şapkalar kullanmak olmalıdır.

7 Haziran 2010 Pazartesi

ŞEMS ASLAN CİLT BAKIMI


Kanal 7 ekranlarında yayınlanan ve sunuculuğunu, serdem coşkun un yaptığı, SERDEMİN MUTFAĞI adlı programa katılan Güzellik Uzmanı Şems Aslan, cilt beyazlatan, güneş lekelerinden arından ,siyah noktaları yok eden, cilt sarkmalarını toparlayan ve aynı zamanda da gözaltı morluklarına çok faydalı olan bir maske tarifi verdi.
MALZEMELER:
*1 çay kaşığı kurutulmuş yumurta kabuğu tozu,
*1-2 damla limon suyu,
*1 yumurta akı,
*Yarım çay kaşığı bal,
*1 çay kaşığı melisa yağı,
YAPILIŞI : Yumurtanın kabuğunu iyice ezip toz haline getirin. cam bir kabın içine koyup İçine diğer malzemeleri de ilave edip tahta veya gümüş kaşıkla karıştırın. Önce cildinizi peeling yaparak ölü hücrelerden arındırın. Sonra bu maskeyi yüzünüze masaj yaparak yedirin. 7-8 dakika bekletip yıkayın.
Bu maskeyi haftada 2-3 sefer uygulayın. Kalan maskeyi buzdolabında saklayın.içindeki limon suyu sayesinde sivilceler kurur. Yumurta kabuğunun içinde 80 taneden fazla faydalı madde vardır. Bal cildi besler. Yumurta akı cildin gerginleşmesini sağlar.

ŞEMS ASLANDAN BEŞLİ MUCİZE KURABİYE TARİFİ


Kanal 7 ekranlarında yayınlanan SERDEMİN MUTFAĞI adlı programa katılan, kimya ve güzellik uzmanı şems aslan, cildi ve metabolizmayı güçlendiren, kanı temizleyen, Osmanlı padişahlarının hap niyetine tedavi amaçlı yedikleri, susamlı kurabiye nin tarifini verdi. Şems aslanın deymi ile ‘’ 5 li mucize ‘’kurabiyenin yapılışı ;
MALZEMELER:
*200 gr. Çekilmiş ceviz,
*200 gr. Çekirdeksiz kuru üzüm,
*200 gr. Kuru kayısı,
*200 gr. Bal,
*1 limonun suyu ve kabuğu,
YAPILIŞI: Cevizi, kuru kayısıyı, ve kuru üzümü rondodan çekin. Balın içine karıştırın.(karıştırma sırasında tahta kaşık ve ya gümüş kaşık kullanın )bu karışımdan 1 er kaşık alıp ,tamamen susam bulayın. Ve buşakilde hazırlanmış bu kurabiyeden sabah ve akşamları 1 er tane yiyin. Daha fazla yerseniz alerji yapma olasılığı olabilir.

5 Haziran 2010 Cumartesi

GÜL YAĞI FAYDALARI


Aşk çiceği gül doğal aromatik kokusuyla hepimizin baştacı. Gülden eşde edilen gül yağı da cilt bakımında hanımların baş tacı olacağa benziyor.
Gül YağınınFaydaları:
* Antiseptik, koku verici olarak kullanılır.
Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir.
* Cilt temizliğinde etkilidir.
*Ciltteki doğum lekelerini giderir.
* Haricen boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılır.
* Yatıştırıcıdır, ruha neşe verir, acıya ve depresyona karşı etkilidir.
Kullanılışı ve dozu: Haricen cilde masaj şeklinde kullanılır. Bir çay bardağı suya 10-15 damla damlatılarak gargara yapılır.

TERMAL SUYUN FAYDALARI


Ülkemiz termal kaynaklar açısından tam bir cennet ve şifa kaynağı bir ülke. Pek çok insan özellikle ağrılı bir durum söz konusu ise veya normal yollardan bir çözüm bulamış ise hem deva bulmak hem de aslına iyi bir tatil yapmak için termal tesislere akın etmekteler. Hatta özellikle fiziktedavi ve rehabilitasyon Uzmanları gerekli gördükleri hastaları termal tesislere yönlendirmekteler. Ama tabi her hasta termal tesislere gidemez. Özellikle yüksek tansiyonu olanlar ve kalp hastaları sıcaklıktan ve suyun basınçlı olmasından dolayı rahatsız olacağından termal tedavi alması pek uygun olmaz. O yüzden termal tedavi alacak hastaların detaylı bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekebilir. Termal tedavinin kullanıldığı alanlar.
*Ağrılı romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin
*Deri hastalıklarının
*Böbrek ve idrar yolu hastalıklarının
*Stres ve strese bağlı rahatsızlıkların
*Mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarınıntedavisinde termal suyun çok büyük yararları vardır.Hidroterapide kullanılan yöntemler hastalığın oluştuğu bölgeye göre değişir. Suyun ısısı ve basıncı, banyo süresi, masaj için kullanılan araçlar hastalığa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.
Termal suyun faydalarını artırmak amacıyla suyla birlikte farklı bitkiler ve mineraller uygulandığında ise suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı kanıtlanmıştır. Suyla birlikte uygulanacak mucizevi terapilerden bazıları şunlardır.
Küçük hindistan cevizi ağacı tohumu: Terlemeyi sağlar
Sarı papatya: Cildi pürüzsüzleştirir, gözenekleri açar; uykusuzluk ve hazımsızlık problemlerini çözer
Biberiye: Kan dolaşımını arttırır
Zencefil: Kasları gevşetir, cildi renklendirir, dolaşımı hızlandırır
Sülfür: Aknelere iyi gelir
Ölü deniz tuzları: Vücudu yeniler.Isırgan otu/Rezene: Ciltteki pürüzleri yok eder.
Adaçayı: Ter bezlerini uyarır.
Çam özü: Terlemeyi hızlandırır, cildi yumuşatır, kızarıklıkları geçirir.

4 Haziran 2010 Cuma

ELMA SİRKESİNİN FADALARI


Genç ve güzel görünmek,incecik bir vücuda sahip olmak elbette çok güzel bir şey kadınlar için. Çünkü kadın ve estetik birbirinden ayrılamayacak ikili. Kadınlarımız güzelleşmek ve ideal vücut ölçülerine kavuşmak adına pek çok yola başvurur. Kozmetik mucizeleri ve teknolojinin yanı sıra doğal ürünlere de rağbet oldukça fazla. Doğal ürünlerin tercih edilme nedeni yan etkilerinin ya çok az ay da hiç olmaması. İnsanlar güzelleşirken veya zayıflarken sağlıklarından olmak istemiyorlar doğal olarak. Elma zaten hepimizin bildiği gibi tam bir vitamin ve mineral deposu. Bir de elma sirkesi var ki bir çok derde deva. Elma sirkesiyle yapılacak cilt bakımı ve zayıflama reçetelerini herkes evinde kolayca hazırlayabilir. Hemen hatılatalım Elam sirkesinin Ph değeri neredeyse cildimizin Ph değerine eşittir.Bugüne kadar sadece sofrada kullanılan elma sirkesinin cilt güzelliği için doğurduğu ‘inanılmaz’ sonuçlar ise şöyle sıralanıyor:
Kepeksiz saçlar: Saçınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepekten arındığını ve parlaklaştığını göreceksiniz. Akne tedavisi: Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, antiseptik özelliği ile akneye neden olan mikropları öldürecektir.
Ergenlik sivilceleri için: her yemekten yarım saat önce , içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için.Yüksek kolesterole karşı: günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.Ciltteki lekelere: Dörtte bir litre suya, üç çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, kaynayıncaya kadar ısıtın, ateşi kısın. Başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz. Varisli damarlara: Bir bezi elma sirkesine batırıp sıkın. Bezi varisli bölgeye sarın ve 30 dakika bekletin. Bu süre içinde bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Sabah-akşam tekrarlayın.
Gaz şişkinliğine karşı : her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
Zayıflamak için: Bir bardak suya bir-iki kahve kaşığı elma sirkesi ve bir kahve kaşığı bal ekleyip, karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında, düzenli kilo vermenize katkı sağlar.
Vajinal akıntılara karşı: 1 ölçü elma sirkesi 4 ölçü ılık suyla karıştırılır. Temiz bir şırıngaya çekilen sıvı günde pek çok kere vajinaya boşaltılır. Sirke-su karışımının vajinada 1-2 dakika kalması yeterlidir.
Güneş yanığına karşı : inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır.

MENEKŞE YAĞININ FAYDALARI


Saç dökülme probleminiz var ise, mutlaka menekşe yağını denemelisiniz. sonuçlara, siz de şaşıracaksınız.
Saç Dökülmelerine karşı :
Saç bakımı konusunda pek çok şey denemiş olabilirsiniz belki; peki hiç menekşe yağını duymuş muydunuz?
Özellikle saç dökülmelerinde kullanılan en eski metodlardan biri olan menekşe, saça eski canlılığını kazandırır.
Sadece saç dökülmelerinde değil,saçlarınızın canlı ve sağlıklı olması için de menekşe yağından faydalanabilirsiniz..
Bir çorba kaşığı susam yağını, iki çorba kaşığı menekşe yağı ve bir yumurta sarısıyla karıştırıp saç diplerinize sürün. Dökülen saçlarınız yeniden canlandıracak bu förmülü haftada 2 defa saçınıza uygulayın ve 1 saat bekleyip yıkayın.
Yapısal olarak zarar görmüş ve çok fazla hırpalanmış saçlar için:
İkinci ve yine çok etkili bir formül ise; 40ml. hintyağı ile 20ml. tatlı badem yağını karıştırıp benmari usulü(buharda) ısıtın. Isınan bu karışımı saç diplerinize ve uçlarına iyice yedirip bir saat bekletin ve yıkayın. Son durulama suyuna(1 litre) 5 damla badem yağı damlatın ve 1 çorba kaşığı da elma sirkesi ekleyiverin. Bu su ile saçlarınızı durulayın. Badem yağı sirke ile dengelendiği için, bitlenmezsiniz .
Saçlarınız pırıl pırıl ve yumuşak olur. Saç dökülmeleriniz de bu yağ bakımını uyguladıkça ortadan kalkacaktır.
Sirke kokusunu ise düşünmeyin, 1 litre suda hiçbirşey gibidir. Koksa da bir müddet sonra kokusundan eser kalmaz.
NOT : Hem menekşe yağı içeren formülü, hem de badem yağı içeren ikinci formülü kullanayım derseniz; hafta içerisinde bir gün menekşeli olanı, bir başka gün de badem yağlı olanı uygulayabilirsiniz.