Paylaşmak Güzeldir

27 Nisan 2012 Cuma

KANSIZLIK NEDEN OLUR ?

                                    Kansızlık Neden Olur ?
Kansızlık,Kansızlık Nedir,Kansızlık Neden Olur,Kansızlık Nedenleri,Kansızlık Neden Kaynaklanır,Kansızlık Sebepleri
Kansızlık Nedir ?
Kan hücrelerinin kanamalar nedeniyle kaybedilmesi ya da, bu hücrelerin gelişip büyümeleri, işlerini doğru dürüst yapabilmeleri için lazım olan maddelerin vücutta yeteri kadar kazanılmadığı durumlar kansızlık olarak adlandırılır.
Kansızlık,Kansızlık Neden Olur,Kansızlık Nedenleri,Kansızlık Neden Kaynaklanır,Kansızlık Sebepleri
* Basit bir hemoroid kanamasından mide bağırsak kanamasına, genç kız ve kadınlarda gereğinden uzun veya yoğun geçen periyodik kanamalardan ağrı kesicilere (mesela aspirine) bağlı mide erozyonlarına kadar birçok neden kan kaybına bağlı kansızlık yapabiliyor.
*Yoğun ve uzun süren ya da çok sık tekrarlayan periyotlar nedeniyle oluşan kansızlık özellikle doğurganlık çağındaki genç kız ve kadınlarda sık görülen bir durum. Ayrıca demir eksikliği de önemli bir kansızlık nedeni.
*Demir noksanlığı da özellikle kadınlarda kanamalara ve sık doğumlara bağlı kansızlıkların önde gelen nedeni. *B12 ve folik asit gibi B grubu vitaminler de kansızlığa yol açabiliyor.
*B12 vitaminine bağlı kansızlık sık diyet yapanlarda vejetaryenlerde et yemeyi ihmal edenlerde ve bağırsaklarda *B12 emiliminin bozulduğu yaşlı insanlarda sık görülüyor.
*Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık daha seyrek görülen bir durum. Ayrıca genetik kökenli kansızlıkların olduğu da akılda tutulmalıdır.
Kansızlık,Kansızlık Nedir,Kansızlık Neden Olur,Kansızlık Nedenleri,Kansızlık Neden Kaynaklanır,Kansızlık Sebepleri
Tepkiler:

0 yorum: