Paylaşmak Güzeldir

28 Ağustos 2012 Salı

ŞEHZADE MUSTAFA NASIL ÖLDÜ ?

Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ?
Şehzade Mustafanın Ölümü,Şehzade Mustafanın Katli,Şehzade Mustafanın Öldürülmesi,Şehzade Mustafa Nasıl Öldü,Şehzade Mustafanın Hayatı,Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü
Muhteşem Yüzyıl dizisinin başlaması ile birlikte tarihi konular çok daha fazla merak edilir oldu. Şehzede Mustafanın Hayatı, Şehzade Mustafanın ölümü gibi konular daha çok araştırılır oldu. Biz de siz değerli okurlarımız için, Şehzade Mustafa Nasıl Öldü konusunu araştırdık..

Şehzade Mustafanın Hayatı
Şehzade Mustafa çok iyi eğitilmiş bir Şehzade olmasının yanı sıra, aynı zamanda, çok cesur ve başarılı bir askerdi.Halk ve askertarafından çok sevilen bir şahıstı. Şehzade Mustafa 1515 yılında doğmuş olup, Kanuni Sultan Süleymanın Mahidevran sultan Olan Oğlu idi. Kanuni Sultan süleymanın Hürrem Sultandan olan Şehzadelerinden dolayı, Hürrem sultan Şehzade Mustafayı Devre dışı bırakmak ve Kendi Oğullarından birtanesini tahta çıkarmak için, Şehzade Mustafayı devre dışı bırakmak istiyordu. Bu arada Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan'ı Rüstem Paşa ile evlendirdi. Daha sonra veziriazamlığa yükselecek olan Rüstem Paşa, Şehzade Mustafa'nın bertaraf edilerek yerine Hürrem Sultan'ın oğullarından birisini veliaht tayin ettirmesinde en büyük yardımcısı olacaktı.
Her ne kadar hemen herkes Şehzade Mustafa`nın Kanuni sonrasında tahta geçmesinin uygun olduğunu düşünse de, Hürrem ve Rüstem Paşa Şehzade Mustafa`ya karşı müthiş bir kin duyuyorlardı. Pargalı İbrahim Paşa da Mahidevran sultana olan yakınlığı nedeni ile, Şehzade Mustafayı Destekliyordu. Ordu da Şehzade Mustafanın Tahta geçmesünü uygun görüyordu.
Manisa sancakbeyliği, padişah`ın vefatı durumunda yerine geçecek şehzadeye ayrılan bir yer olarak bilinmekteydi. Burada sancakbeyliği görevini yürüten Şehzade Mustafa bir zaman sonra Amasya`ya kaydırıldı. Gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya'ya gitti. Manisa'ya ise, Kanuni'nin Hürrem'den olma ve Şehzade Mustafa`dan altı yaş küçük oğlu Şehzade Mehmet getirildi. Bunun anlamı, Hürrem'in oğullarından birinin sultan olması için yoğun bir çaba gösterildiği ve Kanuni'nin de bu etkiye direnemediğiydi.
Tüm bunlar gerçekleşirken beklenmeyen bir durum ortaya çıktı. Kanuni'nin Şehzade Mustafa'ya tercih ettiği Şehzade Mehmet, henüz 22 yaşında iken vefat etti.
Şehzade Mehmet'in vefatından sonra Şehzade Mustafa bir kez daha öne çıksa da, Manisa Sancakbeyliğine bu kez yine Hürrem'in oğlu olan Şehzade Selim getirildi. Bu durum, Hürrem'in kendi oğullarından birisini sultan yapmak konusundaki ihtirasını ve gayretini göstermekteydi. Saraydaki entrikalar bitmek bilmiyordu. Art arda yapılan iftiralar yavaş yavaş padişahın şahzadeye karşı olumsuz bir fikre kapılmasını sağlayacaktı. Bunda, Sadrazam Rüstem Paşa'nın etkisi büyüktü.
Rüstem Paşa, gizlice şehzadenin mührünü kazıttı. Şehzade Mustafa'nın ağzıyla İran Şahı Tahmasb'a bir mektup yazdı. Şahın cevaben yazmış olduğu mektubu da ele geçirdi. Gerektiğinde bu sahte mektupları padişaha gösterecek ve şehzadenin sonunu hazırlayacaktı.
1552 yılında Rüstem Paşa Doğu Seferi'ne gidecek ordunun başına getirildi. Rüstem Paşa, sefer sırasında Anadolu'da herkesin Şehzade Mustafa'yı desteklediğini gördü. Askerler arasında da, artık 60 yaşına gelmiş olan Kanuni'nin kocadığı, zaten son on yıldır ordunun başında sefere bile çıkmadığı, yerini bu işi gerçekten hak eden Mustafa'ya bırakması yönünde dedikodular yayılmaya başladı.
Rüstem Paşa, bir adamını İstanbul'a göndererek meydana gelen olayları ayrıntısıyla Kanuni'ye iletti. Bu arada daha önce Şah Tahmasb'a yazdığı sahte mektupları da Şehzade Mustafa'nın aleyhine delil olarak gönderdi. Rüstem Paşa, Kanuni'yi tamamen oğluna düşman etmişti. Özellikle “tahtı bırakması” yönündeki dedikoduları duyan Kanuni, iyice sinirlenmiş ve üzülmüştü.
Kanuni Sultan Süleyman derhal Rüstem Paşa'yı geri çağırarak seferin ertesi yıl bizzat kendi idaresinde yapılacağını bildirdi. Ertesi yıl 1553′te İran Seferi'ne padişah kendi çıktı. Ordu, 5 Ekim 1553 yılında Konya Ereğlisi yakınındaki Aktepe denilen mevkide konakladı.
Padişahın yanında Şehzade Cihangir ve yolda orduya katılan Şehzade Selim bulunmaktaydı. Kendisine orduya katılması talimatı verilen Şahzade Mustafa, babasının kendisiyle ilgili düşüncelerinden habersiz, orduya katıldı. Kendisini çok seven ikinci vezir Kara Ahmed Paşa'nın ikazlarıyla bazı şeylerin ters gittiğini fark etti.
Akşama doğru babasının otağından kendisine doğru üzerinde kağıt bulunan bir ok atıldı. Kağıtta, babasının otağına kesinlikle gitmemesi, aksi halde babasının onu öldüreceği yazılıydı.
Şehzade Mustafa bunu Rüstem Paşa'nın kendisine karşı bir hilesi olarak düşündü. Hem otağa gitmemenin babasına karşı bir saygısızlık olacağını düşündü. Ayrıca Şehzade Mustafa, babasının kendisini öldürebilecek büyüklükte bir suç işlemediğini ve Rüstem Paşa dahil hiç kimsenin , babasının kendisine ölüm kararı verebilecek derecede etkileyebileceğine inanmıyodu.
Şehzade Mustafanın Öldürülmesi,Şehzade Mustafanın Katli,Şehzade Mustafanın Ölümü
Çadıra giren şehzadeye yedi dilsiz cellat saldırdı. Şehzade Mustafa mücadele etmesine rağmen, cellatlar tarafından boğularak öldürüldü. Şehzade Musfanın öldürülkmesi 1553 yılında yaşanmıştır. Şeehzade Mustafa 38 yaşında iken öldürüldü.
Şehzade Mustafa'nın ölümü ordu arasında derin bir üzüntü ve hoşnutsuzluk meydana getirdi. Şehzadenin başına gelenlerin sorumlusu olarak tepkiler Rüstem Paşa'ya yönelince, padişah ortamı yatıştırmak için Şehzade Mustafa'ya yakınlığı ile bilinen Kara Ahmed Paşa'yı veziriazamlığa getirdi.
Şehzadenin cenazesi Bursa'ya gönderilerek İkinci Murad türbesine defnedildi. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi.
Hürrem Sultan‘ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan‘ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.
Şehzade Mustafanın Ölümü,Şehzade Mustafanın Katli,Şehzade Mustafanın Öldürülmesi,Şehzade Mustafa Nasıl Öldü,Şehzade Mustafanın Hayatı,Şehzade Mustafa Kaç Yaşında Öldü
Tepkiler:

0 yorum: