Paylaşmak Güzeldir

9 Mart 2013 Cumartesi

DÜZENLİ BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Düzenli Beslenme Ne Demek
Düzenli Beslenme
Düzenli Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar
Düzenli Beslenme Nasıl Olmalıdır,Düzenli Beslenme Ne Demek, Nasıl Düzenli Beslenebilirim,Sağlıklı Beslenme Unsurları, Düzenli Beslenme Unsurları
Beslenmek hayati önem taşıyan unsurların başiında gelir. Peki beslenmek nedir sizce ? Sadece karın doyurmak ve öğün geçiştirmek mi ? Tabiki hayır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir yaşamın altın anahtarıdır..
Düzeli ve sağlıklı beslenmek demek, uygun seçim ve doğru pişirme yöntemi uygulanarak, bu besin öğelerinin vücut için gerekli olan tüm faydalarını almak anlamına gelir.. Bu durumda, o besin öğesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilemediğinden yine sağlık bozukluğu oluşur. Bu durum da “dengesiz beslenmedir”.
Besin Öğeleri ve Vücut Çalışmasındaki Önemi Ve Etkileri
İnsanın gereksinmesi olan ve besinlerin bileşiminde yer alan 40’ı aşkın besin öğesi kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre 6 grupta toplanır. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madenler, vitaminler ve sudur.
Proteinler: Proteinler, hücrelerin esas yapısını oluşturur. Belirli hücreler birleşerek vücut organları ve dokuları yapılır. Protein, büyüme ve gelişme için en önemli besin öğesidir. Birçok hücre zamanla ölür ve yenileri yapılır. Bu nedenle proteinler, hücrelerin sürekliliği için de önemli bir besin öğesidir. Vücudun savunma sistemlerinin, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin, bazı hormonların da esas yapıları proteindir. Protein aynı zamanda vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılır.
Yetişkin insan vücudunun ortalama % 16’sı proteinden oluşur. Bu depo şeklinde değil, çalışan ve belirli ödevler yapan hücreler şeklindedir.
Yağlar: Yetişkin insan vücudunun ortalama %18’i yağdır. Birey harcadığından çok yediğinde vücudun yağ oranı artar, harcadığından az yediğinde ise azalır. Bu nedenle vücut yağı insanın başlıca enerji deposudur. Enerji kaynağı olmadığında, vücuttaki yağ deposu kullanılır. Yağ en çok enerji veren besin öğesidir. Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağla alınır. Yağ doygunluk hissi verir. Derialtı yağı vücut ısısını kontrol eder.
Yağlar bileşimlerinde bulunan yağ asitlerine göre 3 gruba ayrılırlar;
* Doymuş yağ asitleri ( tereyağı, içyağı, vb.)
* Tekli doymamış yağ asitleri (zeytinyağı)
* Çoklu doymamış yağ asitleri (ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı vb.)
Karbonhidratların Vücuttaki Önemi Nedir
Karbonhidratların başlıca görevi vücuda enerji sağlamasıdır. Günlük enerjimizin çoğunu karbonhidratlardan sağlarız. İnsan vücudunda karbonhidratlar çok az miktarda glikojen olarak bulunur. Glikojen en çok karaciğerde yer alır. Diğer organlarda ve kaslarda da bir miktar glikojen bulunur. Kanda glikoz şeklinde belirli miktarda bulunması, dokulara sürekli enerji sağlanması bakımından önemlidir. Yetişkin insan vücudundaki toplam karbonhidrat miktarı % 1’in altındadır.
Suyun Önemi-Suyun Önemi Nedir ? Suyun Faydaları Nelerdir ?
Su Vücuttaki Önemi Nedir
Su, besinlerin sindirimi, dokulara taşınmaları, hücrelerde kullanılmaları sonucu oluşan zararlı atıkların ve vücutta oluşan fazla ısının atılması için gereklidir. Vücuttaki bütün kimyasal olaylar çözelti içinde oluştuğundan, vücutta yeterince su bulunması yaşam için zorunludur. Yetişkin insan vücudunun ortalama %59’u sudur. Bebeklerin vücudunda su oranı yetişkinlerden daha yüksektir.
Bütün besin öğeleri birlikte alındığında vücut normal büyüme ve gelişimini, sağlıklı ve güçlü çalışmasını sürdürür.
Minerallerin (Madenlerin) Vücuttaki Önemi Nedir-Minerallerin Faydaları Nelerdir ?
Yetişkin insan vücudunun ortalama %6’sı madenlerden oluşmuştur. Madenlerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapıtaşıdır. Diğer bir bölümü vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Bazı madenler, vücutta besin öğelerinden enerji oluşmasında ve zorunlu oksijenin taşınmasında gereklidir. Bazı madenler de vücudun çalışmasını düzenleyen enzimlerin bileşiminde yer alır.
Vitaminlerin Vücuttaki Önemi Nedir-Vitaminlerin Faydaları Nelerdir ?
Vitaminlerin bir bölümü, besinlerle aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji elde edilmesine ve hücrelerin oluşması ile ilgili biyokimyasal olayların düzenlenmesine yardımcı olurlar. Bazı vitaminler, kalsiyum ve fosfor gibi madenlerin kemik ve dişlere yerleşmesine yardımcıdır. Bazı vitaminler de vücut için gerekli bazı besin öğelerinin bozulmadan işlevini sürdürmesi ve bazı zararlı maddelerin etkilerinin azaltılmasında yardımcıdırlar.
Düzenli Beslenme Nasıl Olmalıdır,Düzenli Beslenme Ne Demek, Nasıl Düzenli Beslenebilirm,Sağlıklı Beslenme Unsurları, Düzenli Beslenme Unsurları
Tepkiler:

0 yorum: