Paylaşmak Güzeldir

16 Ağustos 2013 Cuma

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

Yüzmenin Sağlığa Faydası,Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları, Yüzmenin Sağlığa Yararları
Yüzmenin Sağlığa Faydaları
Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları
Yüzmenin Faydaları,Yüzmenin Yararları,Yüzmenin Faydaları Nelerdir,Yüzmenin Faydası, Yüzmenin Fiziğe Faydaları, Yüzmenin Sağlığa Faydası,Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları, Yüzmenin Sağlığa Yararları
En çok tercih edilen sporların başında gelen yüzme keyifli olduğu kadar, son derece faydalı da bir spor.. Özellikle yaz mevsiminde denizde bol bol yüzmenin faydaları gerçekten de kayda değer.. Bu gün sizlere yüzmenin sağlık açısından faydaları konusunda bilgiler vereceğiz..

Yüzmenin Faydaları,Yüzmenin Yararları,Yüzmenin Faydaları Nelerdir,Yüzmenin Faydası, Yüzmenin Fiziğe Faydaları,Yüzmenin Sağlığa Faydası,Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları, Yüzmenin Sağlığa Yararları
Kemik Problemlerinde faydalıdır ; Uzun süreli kas ve eklem sorunu olanlar, fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak yüzmeden rahatlıkla faydalanabilir. Su; kas, eklem ve dokuların vücudun diğer bölgeleriyle işbirliği içinde veya bağımsız olarak çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmada yardımcı olur. Eğer kemik iltihabı gibi sorunlarınız varsa yüzme, diğer egzersizlerden farklı bir alternatif olacaktır.
Tüm Kasları Çalıştırır ve Güçlendirir ;Çoğu geleneksel spor salonu egzersizi belirli bir kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Büyük bir kısmı, eklem ve kemik problemi olanlar için de tehlikelidir. Yüzme ise bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, eklem ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur.
Vücudun Esnek Olmasını Sağlar ;Suyun içinde kemikler ve eklemler daha da rahatlar. Bu sayede yüzenler esneklik kazanır ve uzuvlarını daha geniş açılarda rahatlıkla açabilirler. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre yüzme ile bir saatte yaklaşık 516 kalori de yakmak mümkün.
Kalbi Korur Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur ; Çoğu kalp hastasına, kan basıncını artıracak ve kalbe aşırı yüklenilecek yorucu fiziksel aktiviteler önerilmiyor. Bu nedenle yüzme, kalp hastaları için ideal bir aktivite olarak görülüyor.
Formda Kalmanızı sağlayarak Kilo Kontrolüne yardımcı Olur ; Yüzme, diğer egzersizlere göre daha eğlenceli bir spordur. Bu nedenle spor yapmak isteyenlerin genelde ilk tercihi yüzmeden yana olur. Yüzme, bütün kasların senkronize şekilde çalışmasını sağlayarak kilo kaybını ve vücut şekillendirmeyi sağlar.
Astım Hastaları İçin Faydalıdır ;Yüzme solunum hızı ve derinliğini de daha kaliteli hale getirerek astımlı hastaların genel durumunda bir iyileşme sağlar. Fiziksel olarak astımlılara uygun olmayan salon egzersizleri yerine yüzme, önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
Kolesterolü Dengelemeye Yardımcı Olur ;Yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanımına yardımcı olan bir egzersizdir. Geleneksel spor salonu ve koşuya göre daha yaklaşık 3 ila 5 kat daha fazla kalori harcanan ve enerji üretimi sağlanan yüzmeyle kolesterol de dengede tutulur
Şeker Hastalığı/Diyabet Riskini Azaltır ;Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışır ve yağ depolarındaki birikim de azalır. Bu durumda insülin dokuların duyarlılığı artar ve diyabet riski de düşer. Eğer diyabetliyseniz, yüzerek, diğer egzersizlerdeki koşullardan daha rahat hissedersiniz ve hipoglisemi için de sebep yaratmamış olursunuz. Eğer herhangi bir sorununuz varsa, yine de mutlaka önce doktorunuzla yüzme hakkında konuşmalısınız.
Beyinini Daha Fazla Oksijen almasını sağlar ;Yüzme, solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımının kalitesini de artırır. Araştırmacılara göre, yüzme bu sayede, hareketsiz çalışan kişilerin algı ve zekalarının gelişimine yardımcı olur.
Kan Dolaşımının Çok Daha İyi Olmasını Sağlar ;Yüzme, tüm uzuvları ve kasları harekete geçirerek, kalbe giden temiz kan akışını artırır. Bunun sonucunda genel olarak sağlıklı bir dolaşımı teşvik eder. Bacaklarınızın sürekli hareketi ile lenf drenajı artar, eklem ve dokularda ağrı, rahatsızlık ve şişmeler de engellenir.
Yüzmenin Faydaları,Yüzmenin Yararları,Yüzmenin Faydaları Nelerdir,Yüzmenin Faydası, Yüzmenin Fiziğe Faydaları,Yüzmenin Sağlığa Faydası,Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları, Yüzmenin Sağlığa Yararları
Tepkiler:

0 yorum: