Paylaşmak Güzeldir

5 Eylül 2013 Perşembe

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde sigara İçmenin Zararları

Emzirme Döneminde Sigara,Emzirme Döneminde sigara İçmek,Emzirme Döneminde Sigara Kullanımı
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları
Hamilelikte ve Emzirme Döneminde sigara İçmenin Zararları
Hamilelikte Sigara İçmek,Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları,Hamileyken Sigara İçmenin Bebeğe Zararları,Emzirme Döneminde Sigara,Emzirme Döneminde sigara İçmek,Emzirme Döneminde Sigara Kullanımı
Sigara bağımlılığı, artıuk kadın erkek demeden pek çok kişide mevcut olan bir durum.. ama özellikle kadınlardaki sigara bağımlılığı daha tehlikeli boyutlarda. Sigara bağımlısı kadınların %50-%70 oranında hamilelikte ve emzirme döneminde de sigarayı bırakmadıkları bir gerçek.
Sigara normal şartlar altında zaten sağlık açısından ciddi bir tehdit unsuru. Bir de hamilelikte sigara içmek bebeği de sağlık aısından riske sokuyor. Bu gün sizlere hamilelikte ve emzirme döneminde sigara içmenin zararları konusunda bilgiler vereceğiz..
Hamilelikte Sigara İçmek,Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları
Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler, üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer, böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer. Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır. Rahme giden kan akımını azaltır. Karbon Monoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.
Hamileyken Sigara İçmenin Bebeğe Zararları
*Erken doğum eylemine neden olur. Zamanında gebelik haftası 38 - 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olur.
*Erken membran rüptürü: Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.
*İntrauterin gelişme geriliği: Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmasıdır.
*İntrauerin exitus: Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.
*Preaklampsi: Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur.
*Hipertansiyon: Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.
*Dekolman Plasenta: Plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli boyutlarda kanamanın olmasıdır.
*Respiratuar Distres sendromu: Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematür dediğimiz erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlenmektedir.
Emzirme Döneminde Sigara,Emzirme Döneminde sigara İçmek,Emzirme Döneminde Sigara Kullanımı
*Süt miktarının azalması:Lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.
*Yine lohusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır.
Hamilelikte Sigara İçmek,Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları,Hamileyken Sigara İçmenin Bebeğe Zararları,Emzirme Döneminde Sigara,Emzirme Döneminde sigara İçmek,Emzirme Döneminde Sigara Kullanımı
Tepkiler:

0 yorum: