Paylaşmak Güzeldir

7 Mayıs 2014 Çarşamba

Kulak Çınlamasının Sebepleri

Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Habercisidir
Kulak Çınlamasının Sebepleri
Kulak Çınlamasının Sebepleri
Kulak Çınlamasının Nedenleri,Kulaklar Neden Çınlar,Kulak Çınlaması Neden Olur,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Habercisidir
Kulaklar çınladığında, sıklıkla birisi beni anıyor diye geçiştiririz. Fakat bazı durumlarda kulak çınlaması önemli hastalıkların habercisidir. Sürekli kulak çınlaması yaşayan kişilerde görülmesi muhtemel 10 tahlikeli hastalık vardır. Eğer siz de sürekli kulak çınlaması problemi yaşıyorsanız mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanına gidip muayene olmanız gerekir. Gelelim Kulak Çınlamasının sebepleri nelerdir konusuna..

Kulak Çınlamasının Nedenleri,Kulaklar Neden Çınlar,Kulak Çınlaması Neden Olur,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Habercisidir
Anevrizma ; Damarların genişlemesi anlamına gelen anevrizma hastalığı, özellikle baş boyun bölgesinde meydana gelmiş ise kişide kulak çınlaması görülebilir.
Tümörler ; İşitme siniri kulaktan alınan sesi beyine götüren sinirdir. İşitme sinirinden kaynaklanan bir tümör oluşumu var ise, tek taraflı kulak çınlamasına sebep olabilir. Sürekli hale gelen, geçmeyen ve aniden ortaya çıkmış tek taraflı bir kulak çınlamasının dikkate alınması gerekir. Kişinin sadece tek kulağında çınlamaya yol açabildiği gibi buna işitme kaybı ve baş dönmesi de eşlik edebiliyor.
Metabolizma Hastalıkları ; Kişide şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, tiroid hastalığı veya tansiyon hastalığı gibi metabolizma hastalığı varsa, mutlaka tedavi edilmesi gereken bu hastalıklar, kişide kulak çınlamasına yol açabilir.
Kulak Enfeksiyonu ; Her çeşit kulak enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, dış kulak enfeksiyonu kulak çınlaması yapabilir. Hastalık tedavi edildiğinde kulak çınlaması da ortadan kalkar. Basit bir kulak kiri bile kulak çınlaması yapabilir ve yine kolay bir tedavi ile sorun çözülebilir.
Kulak Zarında Delinme ; Bir travma sonucu kulak zarında meydana gelin delinme ve enfeksiyonlar kulak çınlamasına sebep olabilir. Delinme varsa yine çınlama olabiliyor. Akut bir zar delinmesi ise ve delik çok büyük değilse, erken dönemde teşhis edildiyse, enfeksiyona yol açması engellenerek % 90 kulak zarı kendini yeniliyor.
Orta Kulakta Sıvı Birikmesi ; Bu tür bir durumda , kişiler kulakta dolgunluk, çınlama hissedebilir. Bunlar üst solunum yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu, dalma sonrası veya küçük çocuklarda geniz etine bağlı sebeplerden oluşabilir ve bu nedenler kulak çınlamasına yol açabilir. Orta kulakta sıvı enfeksiyona dönüşebilir veya enfeksiyon sonrası içeride sıvı kalabilir.
Kulak Kireçlenmesi ; Orta kulakta çekiç örs üzengi kemiklerinde meydana gelebilen kalıtımsal hastalığa kulak kireçlenmesi denir. Böyle bir durum varsa kişide işitme kaybı ile birlikte kulak çınlaması da ortaya çıkabilir. İşitme siniri etkilenmediyse, ileri bir basamakta değilse cerrahi tedavi ile iyileştirilebilir.
Kullanılan İlaçlar ; Hemen hemen hepimiz bir yerimiz ağrıdığında ya da farklı sebeplerle ilaç kullanma eğilimi gösteririz. Fakat bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Gelişi güzel kullanılan ilaçlar kulak çınlamasına yol açabilir.
Alerjik Rinit ; Allerjik reaksiyonlar,burunda tıkanıklık, genizde yoğun akıntı ve östaki tüpünde tıkanıklığa neden olur. Bu da kulak çınlamasına yol açabilir. Tedavi ile sorun ortadan kaldırılabilir.
Sebepsiz Kulak Çınlamaları ; Bir hastalığa bağlı olmadan sebepsiz yere meydana gelen kulak çınlamaları, en sık görülen kulak çınlaması şekli. Bu tür bir rahatsızlıkta, yüksek sesten korunmak, KBB hekimine danışmak, tuzu azaltmak, sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durmak, günlük egzersizlerle kulağa giden kan akımını artırmak, dinlenmek, stresten uzak durmak, çok yorulmamak ve bu çınlama sesinden rahatsız olmamaya çalışmak yapılması gerekenler arasındadır.
Kulak Çınlamasının Nedenleri,Kulaklar Neden Çınlar,Kulak Çınlaması Neden Olur,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir,Kulak Çınlaması Hangi Hastalığın Habercisidir
Tepkiler:

0 yorum: