Paylaşmak Güzeldir

6 Eylül 2014 Cumartesi

Topuk Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavisi

Topuk Çatlaklarının Nedeni,Topuk Çatlaklarının Tedavisi,Topuk Çatlaklarının Doğal Tedavisi
Topk Çatlaklarının Sebepleri ve Tedavisi
Topuk Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavisi
Topuk Çatlaklarının Nedenleri,Topuk Çatlaklarının Sebebi Nedir,Topuk Çatlaklarının Nedeni,Topuk Çatlaklarının Tedavisi,Topuk Çatlaklarının Doğal Tedavisi
Pek çok insanda sıkıntıya sebep olan ve pek çoğu ağrılı seyreden topuk çatlaklarının nedenleri  birden fazladır. Bazı deri hastalıklarından tutun da, menapoza kadar pek çok sebepten dolayı topuk çatlakları meydana gelir. Bu makalemizde sizlere topuk çatlaklarının sebepleri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır konularında bilgiler vereceğiz.

Topuk Çatlaklarının Nedenleri,Topuk Çatlaklarının Sebebi Nedir,Topuk Çatlaklarının Nedeni
* Topuk çatlaklarında en önemli nedenlerin başında ayak mantarı, egzama, sedef gibi deri hastalıkları gelir.
* Sıvı alımının yetersiz olması veya üre eksikliğine bağlı cilt kuruluğudur. Bunun için de günde 2-2.5 LT su içmek gerekir. 
* Kışın soğuk hava veya iç mekanlarda havanın kuru olması, yazın açık ayakkabılarda ayak derisinin tozlu zeminlerle yakın teması deriyi kurutur.
* Kadınlarda menopoz sonrası östrojen eksikliğine bağlı olarak veya daha ileri yaşta her iki cinste yaşlanma sürecinde deri kuruması yine önemli etkenler arasındadır. 
* Demir veya B vitamini eksikliği de topuklarda çatlak oluşmasına neden olur. 
* Şeker hastalığı, tiroit yetmezliği veya böbrek hastalıkları başta olmak üzere çeşitli metabolik hastalıklarda da yine topuk çatlaklarının görülmesi mümkündür. 
* Ayaklarda yapısal şekil bozuklukları veya ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların sürekli sürtünmesi, topuklarda çatlak oluşmasına neden olur. 
* El ve ayak derisinde kalınlaşma ve sertleşme ile seyreden bazı genetik deri hastalıklarıda topuk çatlaklarının bir diğer sebebidir. 
* Çok sık yıkanma, ayakların banyo-abdest alma sonrası yeterli kurulanmaması, ıslak bırakılması gidi sizden kaynaklı sebepler de topuk çatlaklarının oluşmasına birebir etkili sebeplerin başında gelmektedir. 
* Aşırı kiloya bağlı veya aşırı yürüme-koşma gibi fiziksel aktivitelere bağlı olarak ayak tabanlarının fazla basınç altında kalması da topuk çatlakları meydana getirir. 
Topuk Çatlaklarının Nedeni,Topuk Çatlaklarının Tedavisi,Topuk Çatlaklarının Doğal Tedavisi
Topuk çatlaklarının tedavisinde en önemli konu ağrıyı azaltmaktır. Bunun için öncelikle ayak derisinin ılık suda yumuşatılmasından sonra çatlak çevresindeki kalınlaşmış keratin tabakanın temizlenmesi gerekir. Bunun ardından üre içeren merhemler sürülür ve iyileşene kadar topuk derisinin olabildiğince basınç altında kalmaması için önlem alınır. Derin topuk çatlaklarının aynı zamanda mantar ve bakteriler gibi çeşitli mikropların üremesine uygun bir zemin hazırladığı unutulmamalıdır. Yara haline gelmiş derin çatlaklarda akşamları yara üstüne üreli-antibiyotikli bir merhem sürdükten sonra hava almayacak şekilde sarılması iyileşmeyi hızlandırır.
Çatlak oluşumunu tetikleyen yukarıda sayılan hastalıklardan herhangi biri mevcut ise bunun da birlikte tedavisi gerekir. Özellikle şeker hastalarının kan dolaşımı da yavaş olduğundan ayak hijyenine ve en ufak yaranın dahi hızlı tedavisine özen göstermelidirler. Ayaklara uygun ayakkabı kullanmak, şekil bozukluğu varsa basıncı azaltacak silikon tabanlıklardan destek almak gerekir. Vitamin veya demir eksikliği, ağız yolundan alınan takviyelerle giderilmelidir.
Alınması gereken önlemler
Pürüzsüz, esnek, çatlaklara dirençli bir ayak ve topuk cildine sahip olmak için haftada bir kez ayak cildinin ponza taşı veya ayak törpüsü ile temizlenmesi gerekir. Metal törpüler zaten hassaslaşmış olan derinin zedelenme riskini daha da artıracaklarından bunlardan kaçınılmalıdır. Bu sırada olası çatlaklara paralel yönde hareket ettirilmelidir. Törpünün çatlaklara dik gelecek şekilde kullanılması çatlakları derinleştirecektir. Topuklar törpülendikten sonra uygun bir topuk kremi, masaj ile yedirilmelidir. Çatlamış ciltte ise ayaklar haftada bir kez değil, her gün kremle ovulmalıdır.
Topuk Çatlaklarının Nedenleri,Topuk Çatlaklarının Sebebi Nedir,Topuk Çatlaklarının Nedeni,Topuk Çatlaklarının Tedavisi,Topuk Çatlaklarının Doğal Tedavisi

Tepkiler:

0 yorum: