Paylaşmak Güzeldir

9 Ocak 2015 Cuma

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ağız kokusu siz farkında olmasanız da sosyal açıdan sizi sıkıntıya sokan ve çevrenizdeki insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusunun sebebi, ağızda bulunan bakterilerin çıkarmış olduğu bir takım gazlardır. Ağız Kokusu için alacağınız bazı tedbirler sayesinde bu hiç de istenmeyen durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ağız kokusunu önlemekte en önemli kural hijyen kurallarına uymaktır. Bu makalemizde sizler için birkaç önemli hijyen kuralından
bahsetmek istiyoruz

Dişlerinize ve Diş Etlerinize Düzenli Bakım Yapın

Diş çürükleri ve diş eti iltihapları ağız kokusu oluşumunda birinci sırada yer almaktadır: Ağız içinde üreyen bakteri sürekli olarak ağız kokusu problemi yaşamanıza neden olur. Bu sebeple günlük ağız içi bakımını yapmanın yanı sıra düzenli olarak diş kontrollerini yaptırmanız ve hekiminizin size önerdiklerini uygulamanız gerekir. 

Ağız İçinde Bulunan Köprülerin ve Protezlerin Kontrolü

Eksik dişlerin yerine yapılan protez ve köprüler zamanla eskimeye ve dahası içinde gıda biriktirmeye başlarlar. Bu gıda birikimleri de kötü ağız kokusunun kaynaklarından bir tanesi haline gelir. Bu durumda protezlerin yenilenmesi ve gerekli ağız hijyeninin sağlanması gerekir. Düzenli olak diş kontrolü yaptırmanız yine oldukça önemlidir.

Sakız Çiğneyin

Ağız kokusu ile savaşmanın en doğal ve en ekonomik yolu tükürük salgısını çoğaltmaktır. Bunu sağlayabilecek en iyi hareket ise, sakız çiğnemektir.Tükürük salgısının içinde, ağızda ve diş aralarında kalan yiyecek artıklarının yerinden sökülüp mideye gönderilmesini sağlayan güçlü enzimler bulunur. Yapmanız gereken tek şey şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısının artırılmasını sağlamaktır. Genellikle nane şekeri veya aromalı şekerli sakızlar kullanılır ama bu durumu daha da kötüleştirmekten başka işe yaramaz.

Tarçın Ağız Kokusu İçin Çok Faydalıdır

İçtiğiniz içeceklerin içine az miktarda tarçın ekleyerek hem daha güzel bir aromaya sahip olabilir hem de ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Tarçın bakterilere karşı son derece güçlü bir silahtır ve ağız içi hijyeni sağlamakta da çok başarılıdır.Tarçını içeceklerinize eklemek istemezseniz şekersiz tarçınlı sakız da çiğneyebilirsiniz.

İçtiğiniz Su Miktarını Artırın

Yaşın ilerlemesi ile birlikte artan vücut kuruması sağlık açısından da çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. İçtiğiniz su miktarını artırmak pek çok sağlık faydasının yanında dilinizin kurumasını ve dolayısıyla ağız kokusu oluşmasını önler.Ayrıca su içmek ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması ve tükürük salgısını artırmak için direk yardımcıdır. 

Asla burnunuz tıkalı uyumayın ;

Sinüslerin dolu olaması bir enfeksiyon varlığının habercisidir. Sinüzit gibi bir sebepten dolayı burun tıkanıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Sinüslerin açık ve temiz olması ağız içinde ve boğazda enfeksiyon oluşumunu önler. tükürük salgısının azalmaması ve ağızda bakteri oluşmaması için mutlaka burun açık olmalıdır.

Şeker Tüketimini Azaltın

Beyaz un, beyaz şeker, glikoz/früktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir hızla bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

Lokmaları iyi çiğneyin ;

Lokmaları iyi çiğnemek yiyeceklerin tükürük salgısı iyice karışmasını ve ağızda yemek parçası kalmamasını sağlar.Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

 Diş ipi kullanın ;

Diş ipi diş fırçalama sırasında çıkmayan bakterilerin ve yemek artıklarının çıkarılmasını kolaylaştırır. Özellikle diş aralarındaki ulaşılması zor ve dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.Diş ipi kullanarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

Sigara Kullanmayın

Sigara kullanımı ağız kuruluğu yaptığı için ağız kokusuna ve dişeti hastalıklarına sebep olur.
Tepkiler:

0 yorum: