Paylaşmak Güzeldir

4 Şubat 2015 Çarşamba

Boyalı Saçlar Neden Matlaşır ?

Pek çok kadının saçları ile ilgili ortak sorunu saçlarının matlaşmasıdır. Ve bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın saçlardaki bu matlık giderilemeyebilir. Peki saçlar neden matlaşır? Saçların parlaması için ne yapmak gerekir.  Bu günkü makalemizde işte bu soruların cevaplarını vereceğiz sizlere. Öncelikle hepimizin bilmesi gereken önemli konu herkesin saçında doğal renk tonlarının bulunduğudur. Yani şöyle ki ; kızıl renkli saçlarda kırmızı ve turuncunun tonları, sarı renkli saçlarda ise sarı rengin tonları bulunur. Eğer saç boyama işlemi sırasında kuaförnüz yeterli oranmda oksjenli su kullanmamışsa doğal kızıl ve altın rengi tonlar korunacaktır. Oksijenli su yani hidrojen peroksit saç rengini açarken, saçın hassaslaşmasına neden olur. Saçlar ne kadar hassas olursa matlaşmaya da o kadar müsait olur. Saçların matlaşmasını önlemenin ilk yolu saç renginden ve tonlarından anlayan profesyonel ellere saçlarınızı teslim etmektir. Saç Neden Matlaşır,Saçlarda Matlaşma,Saçlarda Matlaşma Nedenleri,Saç Matlaşması,Saçlarda Matlık, Saçlardaki Matalaşmayı Önlemek İçin Saçlar Neden Matlaşır

Boyalı Saçlarda Matlaşma Neden Olur?

Saçlarda matlaşma nedeni olarak pek çok sebep sayılabilir. Makalemizin bu bölümünde saçlarda matlaşma neden olur sorusunun cevabını vereceğiz.

Yanlış Renk Seçimi

Eğer gittiğiniz kuaför, saçınız için doğru renk tonunu seçememişse, saç boyası yapıldıktan hemen sonra bile saçınız mat görünecektir. Ayrıca saç boyası yaparken çok fazla gölge uygulaması yapılması da saçın kendiliğinden mat görünmesine sebep olur. Saç Boyası yapılırken saçların matlaşmasını önlemek için, kullanılan rengin içinde doğal kül tonları veya eflatun renk bulunmalıdır.
Kullanılan kül rengi tonu saçın kendi renginden daha açık olmalıdır. Bu sayede kül rengi saçlara sahip olmazsınız.

Saçları Çok Açık Renk Boyatmak

Saç rengi saç boyası yapılırken baz alınması gereken ilk kriterdir. Saçın doğal renginden iki kat ya da fazla saç rengi açılırsa saçın matlaşması kaçınılmaz olacaktır. Saç renginin koyulaştırılması ile birlikte saçın matlaşması, sarı veya turuncuya dönmesi de engellenmiş olur.

Saç Toneri Kullanmamak

Saç boyası yapıldıktan sonra, saç toneri kullanmak saçın rengini dengeler ve parlaklık verir. Matlaşmayı önler. İstenmeyen renk tonlarının ortaya çıkmasını önler ve saçın rengini bir ton düşürür. Fakat kullanılan tonerin işe yaraması için doğru saç renginin kullanılmış olması şarttır.  Renkli tonerler geçici olarak saç rengini sabitler ama bir kaç hafta sonra, saçlarınız yeniden matlaşır. Açık renk saç tonerleri ve saç tonikleri ise, saç rengini tedavi edemeseler bile saça daha sağlıklı bir görünüm kazandırılar.

Saça Gölge Uygulaması Yaptırma

Saç rengi kötüye gitmeye başladığında saçı canlandırmak için yapılan işlemlerin başında saça gölge atmak gelir. Saçın ana rengini koruyarak yapılan gölgelendirme saçın matlaşan bölümlerini koyulaştırılması ile saç renginin akmasının önüne geçmek maksadıyla yapılır.

Eflatun Renk Veren Şampuan Kullanmak

Boyalı saçların matlaşmasını önlemek için içeriğinde eflatun renk pigmentleri barındıran sampuan vey saç kremi kullanmak saçtaki turuncu ve sarı tonları dengeler. Eflatun turuncunun karşıt rengidir. Bu sayede saçın matlaşmasını engeller. Saç Neden Matlaşır,Saçlarda Matlaşma,Saçlarda Matlaşma Nedenleri,Saç Matlaşması,Saçlarda Matlık, Saçlardaki Matalaşmayı Önlemek İçin
Tepkiler:

0 yorum: