Paylaşmak Güzeldir

25 Mart 2015 Çarşamba

Mükemmel Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kek yapma her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında gerçekten de zor bir işti. Öncelikle iyi bir kek nasıl olur sorusunu cevaplayalım. İyi bir kek sünger gibidir. İnişleri ve çıkışları yoktur. O sebeple de kek yapmak gerçekten de zor bir iştir. Kek yaparken ne yapılır? Bir kaç yumurta, biraz un, şeker, vanilya çırpılır ve kek ortaya çıkar diye mi düşünüyorsunuz. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Kek yapmak sanıldığı kadar basit bir iş değil. Yani kek olur da lezzeti ya da görüntüsü aynı anda mükemmel olur mu ? o biraz tartışılır. Hem lezzetli hem de mükemmel kek yapmanın da püf noktaları var elbette. Biz de bu günkü makalemizde, hem lezzetli hem de mükemmel kek yapmanın püf noktaları konusunda sizi bilgilendireceğiz. 

Keki Kek Kalıbından Çıkarmanın Kolay Yolu


  • Keki kek kalıbından çıkarmanın kolay yolu olması açısından sizler 3 farklı yöntem önerebilirim. Öncelikle kek harcını kek kalıbına dökmeden önce, kek kalıbını katı yağ ile yağlayıp, kek kalıbının içini unlayabilirsiniz.  
  • Keki kek kalıbından çıkarmanın 2. kolay yolu kek harcını kalıbın içine dökmeden önce kalıbın içine yağlı kağıt serip, yağlı kağıdın ucunu dışarıda bırakmanız olacak.
  • Keki kek kalıbından çıkarmanın 3.kolay yolu ise kalıba yapışan ve inatla çıkmak istemeyen kek için. Kek kalıbının etrafına ıslak bez sarın. altına da ıslak bez koyup bir süre bekleyin. Kekini kek kalıbından kolaylıkla çıkacaktır.  
keken_cokmesini_onlemek_icin


Kekin Çökmesini Engellemek İçin Ne Yapılır ?

Kekin çökmesini engellemek için ne yapılır sorusunun cevabı aslında çok basit. Kek harcını karıştırıp hazırladıktan sonra fırına koymadan önce 20 dakika bekletin. Kekin çökmesini engellemek bu kadar kolay. Yalnız, bazı ünlü şefler bu durumun tam aksini iddia ediyorlar. Denemekte fayda var. Ayrıca kek yaparken kullandığınız terayağ veya katı yağ undan fazla olursa kekiniz yine çökecektir. Bu sebeple yağ uj oranına dikkat etmeniz gerekir.

Kekin İçindeki Meyvelerin Dibe Çökmesini Önlemek İçin

Meyveli kek yapıyorsanız, kekin içine koyduğunuz meyvelerin dibe çökmesini önlemek için kullandığınız meyveleri mısır unu ya da buğday unu ile unlayıp o şekilde kek harcının içine karıştırın. Bu sayede meyvelerin dibe çökmesini önlemiş olursunuz.
Kek İçin Kullandığınız Katı Yağı Rendeleyin
Kek yaparken katı yağ kullanıyorsanız, yağı rendeleyerek keke katın. Bu sayede daha çabuk erimesini sağlarsınız. 

Fırının Kapağını Sürekli Açmayın

Kekinizi fırına koyduktan sonra kapağını sürekli olarak açıp kapatırsanız kekiniz çöker. O sebeple fırın kapağını sürekli açıp bakmayın. 

Mikserin Hızını Kademeli Olarak Artırın ve Azaltın 

Keki çırparken mikser kullanıyorsanız mikserin hızını kademeli olarak artırın ve azaltın. Şeker ve yumurtayı iyice çırptığınızdan emin olun. Bu şekilde kek hamuru daha kıvamlı olacaktır. Ayrıca kek hamuruna unu ilave ettiğinizde mikserin hızını düşürmeniz gerekir. Aksi halde kek hamuru sıvılaşacaktır. 

Pandispanya ve Kek için Kabartma Tozu Kullanın

Pandispanya ve kek için kabartma tozu kullanırsanız, daha puf kek elde edersiniz. 
Kekinizin Pişmesine Yakın Kürdanla Kontrol Edin
Kekin pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan kullanın ama dikkatli olun. Kürdanı keke batırdığınızda kürdana kek hamuru gelmiyorsa kekiniz pişmiş demektir. 

Keki 170 – 180 Derecede Pişirin

Kek ve pandispanya için ideal sıcaklık 170-180 derecedir. Fakat tarifte hangi derece önerilmişse onu uygulamanız gerektiğini de unutmayın.

Tepkiler:

0 yorum: