Paylaşmak Güzeldir

21 Mayıs 2015 Perşembe

Kombu Çayının Evde Yapılışı ve Kullanımı

Bir önceki makalemizde sizlere, kombu çayının mucizevi faydalarından bahsetmiştik. Bu günkü makalemizde ise, kombu çayının evde yapılışı/yapımı ve kullanımı konularında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle gerekli malzemeleri sayalım. 

Kombu Çayının Evde Yapılışı

Bu mucize etkilere sahip olan kombu çayını dilerseniz siz kendiniz de evde yapabilirsiniz. Makalemizin bu bölümünde kombu çayının evde yapımı/yapılışı konusunu anlatacağız. Öncelikle kombu çayının evde yapımı/yapılışı sırasında kullanılacak malzemeleri sayalım.

Kombu Çayının Evde Yapılışı/Yapımı İçin Gerekli Malzemeler


  • 3 Lt temiz su, 
  • 1,5 su bardağı toz şeker, 
  • 10 paket siyah çay,
  •  4 poşet şeftali aromalı poşet çay,
  • Kombucha mantarı 


  • Kombu Çayının Eve Yapımı ve Kullanımı

Cam veya çelik tencerenin içerisine suyu koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra, şekeri içine ilave edip karıştırın. Siyah çay poşetlerini ve şeftali aromalı poşet çayları da içine ekleyin. 15 dakikalık demlenme süresinin ardından çay poşetlerini suyun içinden çıkarın. Ocağın altını kapatın ve çayınız oda sıcaklığına gelinceye kadar bekleyin. Çayı çok geniş bir cam kabın içine koyun ve Kombucha mantarını ekleyin. Kombu çayı yapılırken, mantarın daha açık renkli olan kısmının yukarı doğru bakmasına dikkat ediniz. Bazen mantar kavanozun dibine çökecektir. Yukarıya doğru genellikle kendi kendine çıkar. Bu işlem birgün içinde gerçekleşmezse temiz ellerinizle mantarın tersyüz olup olmadığına bakınız ve tekrar yüzeye yerleştiriniz. Kabın ağzını, bir tülbent veya örtüyle örtün. Kenarına lastik geçirin. Ilık ortamda 23 derecede saklayın. Damak tadınıza göre, 4–8 gün arasında bekletin. İçine bir miktar elma sirkesi ilave edin. Elma sirkesi bu karışımın sirkeye dönüşmesini sağlayacaktır. Kombu çayını hazırlarken hijyen kurallarına çok dikkat etmeniz gereklidir. Ayrıca buzbolabında falan değil, ılık bir yerde mayalanmasını sağlamanız gerekmektedir.  Hazır olan kombu çayını artık tüketmeye başlayabilirsiniz. 


Kombu Çayı Nasıl Kullanılır ?

  • Kombu çayını, ilk hafta sabahları aç karnına kahvaltıdan 30 dakika 1 su bardağı için. (200 ml) 
  • İkinci haftadan itibaren, sabah ve öğlen yemeğinden 30 dakika önce olmak üzere günde 2 bardak için.
  • Üçüncü haftadan itibaren ise, sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce 1 er su bardağı için.
  • Eğer bu şekilde kullanamazsanız, sabah ve akşam birer bardak içebilirsiniz. 
Tepkiler:

0 yorum: